4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

mieszkanie bez ksiegi wieczystej skup mieszkan skup nieruchomosci
Mieszkanie bez księgi wieczystej 
·

Mieszkanie bez księgi wieczystej 

Czy i jak można sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej? Z pojęciem nieruchomości – gruntowej, budynkowej czy lokalowej nierozerwalnie związane jest pojęcie księgi wieczystej. Dlaczego tak dużo mówi się o księdze wieczystej i czy to naprawdę takie ważne? Zgodnie z artykułem 1 ustępem 1 ustawy o księgach wieczystych i hipotece: księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Aby sprawdzić stan prawny nieruchomości, ustalić kto jest jej właścicielem i czy nieruchomość nie jest obciążona zadłużeniem lub, czy nie jest prowadzona w stosunku do niej egzekucja, z uwagi na zadłużenie właściciela trzeba przejrzeć księgę wieczystą.

Jednakże może się zdarzyć tak, że mieszkanie nie ma księgi wieczystej.  Dotyczy to przede wszystkim mieszkań, w stosunku do których ustanowiono spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ponieważ wobec takich nieruchomości nie ma obowiązku  prowadzenia ksiąg wieczystych. Ponadto, może się zdarzyć tak, że właścicielem mieszkania pozostawała jedna osoba, która nie zadbała o to, aby założyć księgę wieczystą dla mieszkania.  Jak wiec ustalić, czy  mieszkanie, które nie ma księgi wieczystej, jest zadłużone? Odpowiedź na to pytanie znajduje się poniżej.

Czy mieszkanie bez księgi wieczystej jest problemem?

I tak i nie. Bo mieszkanie bez księgi wieczystej można sprzedać. Z jednej strony brak księgi wieczystej nie powinien stanowić problemu – nieruchomość istnieje, określona osoba jest jej właścicielem, a także można ją sprzedać. Z drugiej strony jednak kupujący unikają zakupu takich mieszkań. Podchodzą do nich z ogromną rezerwą, ponieważ boją się, że nie będą w stanie sprawdzić jej zadłużenia.

Zobacz, czym jest księga wieczysta?

Jak sprawdzić, czy mieszkanie ma księgę wieczystą?

Mieszkanie bez księgi wieczystej nie będzie widniało w bazie ksiąg wieczystych. Najprościej będzie zapytać o to właściciela mieszkania, które chcemy kupić. Jeśli mieszkanie będzie posiadało księgę wieczystą, a właściciel poda nam jej numer, bez problemu będziemy mogli to sprawdzić. Dostęp do ksiąg wieczystych jest jawny za pomocą systemu teleinformatycznego prowadzonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Każdy z nas, znając numer księgi, może sprawdzić jej treść i dowiedzieć się, czy mieszkanie, dla którego jest ona prowadzona, jest zadłużone.

Jak sprawdzić, czy mieszkanie bez księgi wieczystej jest zadłużone?

Mieszkanie bez księgi wieczystej, zwiększa ryzyko kupna nieruchomości z długami. Przede wszystkim, należy poprosić właściciela nieruchomości o akt notarialny, na podstawie którego nabył on własność mieszkania. Ponadto, jeśli przedmiotem transakcji jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu warto jest poprosić dotychczasowego o zaświadczenie ze spółdzielni dotyczące tego czy zadłużenie wobec niej tytułem opłat eksploatacyjnych istnieje, a jeśli tak to, jaka jest jego wysokość. Po otrzymaniu zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej będziemy mieć pewność, że dana nieruchomość nie ma zadłużenia w stosunku do spółdzielni mieszkaniowej.

Warto jest również ustalić z najemcą czy nie posiada on zasłużenia wobec dostawcy mediów (internetu, telewizji), a także wobec dostawcy energii. 

Warto jest również sprawdzić, czy wszystkie należności publicznoprawne dotyczące nieruchomości zostały uiszczone przez poprzedniego właściciela nieruchomości. Mowa tu przede wszystkim o podatku od nieruchomości.

Jak się zabezpieczyć przed ewentualnym zadłużeniem nieruchomości?

W sytuacji gdy nabywamy spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu (lub inną nieruchomość) bez księgi wieczystej konieczne jest dodanie do umowy sprzedaży nieruchomości zapisu oświadczenia sprzedawcy, że nieruchomość nie jest objęta egzekucją ani że nie stanowi ona przedmiotu żadnego zabezpieczenia. Ponadto warto jest wskazać, że nieruchomość nie jest zadłużona.

W sytuacji, gdy powyższe oświadczenia okażą się nieprawdziwe, sprzedawca zobowiązany będzie do naprawienia szkody wyrządzonej w ten sposób kupującemu.

Zakup mieszkania – czy to objętego prawem własności, czy spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu mieszkalnego, które nie posiada księgi wieczystej to cały czas ryzyko. Nigdy nie możemy mieć pewności, że nieruchomość nie jest zadłużona i nie możemy tego w zupełny sposób sprawdzić. Może okazać się, że mimo zapewnień sprzedającego i naszej należytej staranności okaże się, ze nieruchomość jest zadłużona.

Sprzedaż nieruchomości z hipoteką przymusową, czy to możliwe?

Rekomendujemy, aby decyzji o zakupie mieszkania, na przykład objętego spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu,  które nie posiada księgi wieczystej nie podejmować pochopnie. Oczywiście, jego cena będzie niższa niż nieruchomości, która posiada księgę wieczystą, jednak stres i niepewność, które mogą wyniknąć z faktu zadłużenia nieruchomości, nie będą tego warte.

Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak sprzedać mieszkanie bez księgi wieczystej, to napisz do nas. Skup nieruchomości Kupujemy kupuje mieszkania bez księgi wieczystej szybko i za gotówkę. Napisz do nas. Wypełnij formularz: Wycena mieszkania online, a otrzymasz naszą ofertę kupna.

2 odpowiedzi na „Mieszkanie bez księgi wieczystej ”

  1. Awatar Emilia12
    Emilia12

    Witam posiadam mieszkanie własnościowe spółdzielcze które nie posiada ksiegi wieczystej. Nie dawno zmarla moja babcia która przepisała na mnie swój spadek, lecz okazalo się również że mój dziadek który nie żyje 16 lat również był współwłaścicielem mieszkania a moja babcia nie zrobiła zadnej sprawy spadkowej. Pytanie z mojej str czy skupujecie Panstwo takowe mieszkania ktorw nie posiadają ksiegi wieczystej i w 1/4 w spoleqscicielem jest osiba zmarla?

    1. Awatar KupujemyM

      Pani Emilio – wszystkie przypadki rozpatrujemy indywidualnie. Będziemy potrzebowali od Pani trochę więcej szczegółów – prosimy o kontakt telefoniczny.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]