Podatek PCC, co to tak właściwie jest? Chcesz dokonać transakcji, jaką jest sprzedaż-kupno mieszkania i nie wiesz, czego dotyczy popularny podatek od zakupu nieruchomości? Koniecznie sprawdź, jakie przepisy regulują warunki, w których występuje konieczność opłacenia takiego podatku względem organów administracji publicznej. Dzięki temu będziesz w stanie w prosty sposób obliczyć ewentualne koszty, na jakie narazisz się, kupując konkretną nieruchomości. Podatek od kupna mieszkania obowiązuje już od 2001 roku i zastąpił tzw. opłatę skarbową odnoszącą się do umów i wszelkiego rodzaju oświadczeń woli. Co trzeba wiedzieć o podatku od czynności cywilnoprawnych? Jak w praktyce wygląda konieczność opłacania takiego podatku? W jaki sposób obliczana jest jego wysokość? Sprawdź i nie daj się zaskoczyć!
Podatek od zakupu nieruchomości, czyli popularne PCC. Co to takiego?
O podatku od czynności cywilnoprawnych warto wiedzieć, chociażby tyle, że reguluje go Ustawa z dnia 9 września 2020 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Według Art. 1 Ust. 1 Pkt 1 ten podatek obejmuje takie umowy, jak:
- Sprzedaży rzecz i praw majątkowych;
- Pożyczki pieniężnej;
- Darowizny;
- Dożywocia;
- Spadku;
- Hipoteki;
- Użytkowania odpłatnego;
- Depozytu nieprawidłowego;
- Spółki.
To podstawowe umowy, które regulowane są przez tę ustawę. Opodatkowaniu podlegają powyższe umowy oraz wszelkie zmiany prawne w nich zawarte, które mogą powodować podwyższenie składki opodatkowania. Wszelkiego rodzaju orzeczenia sądów i zgodny wywołują takie same skutki, jak czynności cywilnoprawne. Aby nieco przybliżyć sobie tematykę podatku PCC, sprawdź, jak wygląda sprzedaż domu krok po kroku.
Jakie zdjęcia mieszkania warto dodać do oferty sprzedaży?
Podatek od kupna mieszkania – jakie są aktualne stawki podatkowe?
Aktualna wysokość podatku od zakupu nieruchomości jest zależna przede wszystkim od rodzaju podpisywanej umowy. W zależności od tego, na jaką formę cywilnoprawną się zdecydujesz we współpracy np. z klientem podczas sprzedaży nieruchomości, to takiej wysokości podatek będziesz musieć zapłacić. Jak więc wygląda podatek od zakupu nieruchomości w liczbach? W Polsce przedstawia się to następująco:
- Umowa sprzedaży – dotyczy nieruchomości, wszelkich rzeczy ruchomych oraz prawa użytkowania wieczystego do lokalu mieszkalnego wynikającego z przepisów prawa. Warto wiedzieć, że umowa sprzedaży może też generować podatek od czynności cywilnoprawnych kiedy dotyczy domu jednorodzinnego lub prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym. Podatek od kupna mieszkania
w tym przypadku wynosi 2% jego wartości. W przypadku innych praw majątkowych stosuje się stawkę na poziomie 1% wartości nieruchomości. - Umowa zmiany, dożywocia, spadku, zniesienia współwłasności i darowizny – tego typu umowy są zawierane podczas przeniesienia praw własności, rzeczy ruchomych oraz praw użytkowania wieczystego. To jednak nie wszystko, gdyż według prawa możliwe jest też ustalenie prawa do spółdzielczego lokalu mieszkalnego. Podatek od zakupu nieruchomości na mocy takiej umowy wynosi 2%, natomiast podczas przeniesienia innych praw majątkowych tylko 1% wartości konkretnego lokalu.
- Umowa ustanowienia odpłatnego użytkowania oraz nieprawidłowego i służebności – podatek od czynności cywilnoprawnych w takiej formie wynosi 1% wartości nieruchomości.
- Umowa pożyczki i depozytu – podatek od zakupu nieruchomości to w tym przypadku 0,5% jej wartości.
- Umowa ustanowienia hipoteki – dotyczy dwóch aspektów, a mianowicie zabezpieczenia wierzytelności istniejących oraz wierzytelności o wysokości nieustalonej. W pierwszej opcji podatek od kupna mieszkania wynosi tylko 0,1%, natomiast dla drugiej każdorazowo 19 złotych.
- Umowa spółki – w tym przypadku podatek od zakupu nieruchomości to 0,5% jej wartości zakupu.
Co ciekawe, podatek od zakupu nieruchomości trzeba bezzwłocznie uregulować w wybranym Urzędzie Skarbowym do 14 dni od dnia pojawienia się takiego obowiązku podatkowego. W przypadku aktów notarialnych nie ma konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych w US, gdyż ta dokonywana jest bezpośrednio u notariusza.
To istotne! Już od 1 lipca 2019 roku każdy może złożyć za konkretny miesiąc zbiorczą deklarację PCC, dzięki temu, iż Ministerstwo Finansów ustaliło spójny wzór dla tego typu działań. Warto wiedzieć, że podatek od zakupu nieruchomości można w takiej formie obliczyć i wpłacić do 7 dnia każdego miesiąca następującego po tym, kiedy takowy obowiązek powstał.
Co w sytuacji, kiedy podatnik nie ureguluje zaległości PCC?
Kiedy zapomnisz o konieczności zapłacenia podatku od zakupu nieruchomości, musisz liczyć się z pewnymi konsekwencjami prawnymi. Jakimi? Kiedy przegapisz termin płatności, składka podatkowa wzrośnie aż do 20% wartości nieruchomości. Kiedy jednak taki podatek będzie obowiązywać? Tylko w określonych sytuacjach, a mianowicie:
- Gdy podatnik powoła się na fakt zawarcia konkretnej umowy pożyczki, depozytu lub ustanowienia użytkowania i nie zapłaci podatku w terminie;
- Gdy osoba biorąca pożyczkę powoła się na fakt jej zawarcia, ale nie spełni warunków i nie udokumentuje otrzymania pieniędzy na swój rachunek bankowy.
Bardzo ważne jest więc to, aby pamiętać zawsze o terminowym uregulowaniu podatku PCC, dzięki czemu można uniknąć w prosty sposób kar i wyższego opodatkowania, które w przypadku transakcji na spore kwoty może być dotkliwe. Kiedy następuje dziedziczenie testamentowe mieszkania, warto pamiętać o obowiązkach podatkowych i dopełnić je w określonym ustawowo czasie, by uniknąć konsekwencji.
Kupno nieruchomości, a podatek PCC – dlaczego prawo wymaga jego opłacenia?
Według obowiązującego prawa podatkowego w Polsce każdy, kto decyduje się na zakup nieruchomości, a w szczególności z rynku wtórnego musi wiedzieć, czym jest podatek PCC. Mieszkanie zakupione na własność będzie zawsze opodatkowane, a należność z tego tytułu trzeba opłacić do danego Urzędu Skarbowego. Przepisy regulujące te kwestie obowiązują już od wielu lat i każdy nabywca powinien wiedzieć, iż spoczywa na nim obowiązek zapłaty takowego podatku na rzecz US. Realizując zapłatę w terminie, unikniesz przykrych konsekwencji i opcjonalnie nałożenia wyższego, bo aż 20% podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy można sprzedać mieszkanie w trakcie wpisu do księgi wieczystej? Zobacz, co warto wiedzieć.
Kto jest zwolniony z podatku PCC?
Czym tak właściwie jest podatek PCC? Mieszkanie zakupione od dewelopera jest najczęściej zwolnione z konieczności jego zapłaty, gdyż ten zawarty jest w cenie brutto lokalu. Kiedy podpisujesz umowę deweloperską, masz pewność, że w podatek od zakupu nieruchomości będzie całkowicie uregulowany, a Ty nie musisz się martwić i żadne zaległości względem Urzędu Skarbowego.
Oczywiście są pewne wyjątki, które pozwalają na uniknięcie konieczności opłaty podatku od kupna mieszkania. Kiedy jednak takie sytuacje mają miejsce? Dla przykładu: jeśli przedmiotem opodatkowania jest rzecz ruchoma o wartości mniejszej niż 1000 złotych, to nie podlega ona opodatkowaniu. Warto też wiedzieć, że podatek od zakupu nieruchomości nie obowiązuje też w przypadku kiedy jedna ze stron podlega już podatkowi od towarów i usług.
Czy można więc ominąć podatek PCC? Mieszkanie kupione od dewelopera z rynku pierwotnego to tylko jedna z możliwości, gdyż taka transakcja udokumentowana jest zawsze fakturą VAT. Dzięki temu ta zwolniona jest z konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych tak, jak ma to miejsce podczas zakupu mieszkania lub domu z rynku wtórnego. Warto też pamiętać, że brak opodatkowania występuje również wtedy, kiedy podatnik oświadczy, że korzysta ze zwolnienia podatku VAT.
Zastanawiasz się, w jaki sposób szybko sprzedać dom lub inną nieruchomość? Koniecznie zapoznaj się z ofertą naszego skupu mieszkań z problemami i nie tylko, a na pewno znajdziesz rozwiązanie, które będzie idealne dla Ciebie. Pamiętaj, że nasza oferta jest niezobowiązująca, a wycenę lokalu realizujemy nawet w ciągu 24 godzin, przesyłając kompleksową ofertą na podstawie realnych danych. Nie czekaj! Sprawdź propozycję skupu mieszkań i zapomnij o formalnościach z naszym skupem nieruchomości.
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]