4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej
Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej
·

Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej

Warto wiedzieć, że brak stosownych wpisów w księgach wieczystych wcale nie musi wykluczać możliwości sprzedaży takiej nieruchomości. Przepisy jasno wskazują na fakt, że właściciel lokalu nie musi wcale zakładać ksiąg wieczystych. Jak więc wygląda sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej i czy jest szansa zbyć taką nieruchomość? Sprawdźmy, co mówią na ten temat aktualne przepisy obowiązujące w kraju oraz czy jest to w ogóle możliwe.

Brak księgi wieczystej podczas sprzedaży – minusy takiej sytuacji

Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej lub brak takiej adnotacji, niesie ze sobą wiele minusów. Do głównych problemów związanych z taką sytuacją, zaliczamy:

  • Brak możliwości powoływania się na rękojmie wiary publicznej ksiąg wieczystych
  • Większe ryzyko kupna tego typu lokalu
  • Brak możliwości uzyskania kredytu na zakup nieruchomości
  • Brak opcji zbadania sytuacji finansowej właściciela domu, mieszkania lub innego lokalu

Jak widać na powyższych przykładach sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej to głównie problemy i komplikacje. Nie oznacza to jednak, że zakup tego typu rodzaju nieruchomości nie jest możliwy. Kiedy posiadamy odpowiednią ilość gotówki oraz liczymy się z ryzykiem, można zdecydować się na taki krok. Odpowiadając na pytanie, czy można sprzedać mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej – oczywiście, że tak. Istnieje jednak wiele minusów takiego rozwiązania, przez co nie każdy będzie w stanie sobie pozwolić na taki rodzaj transakcji kupna-sprzedaży lokalu.

Jak sprzedać mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej Kilka istotnych wskazówek

Istnieje kilka wskazówek, które pozwalają na przyśpieszenie procesu sprzedaży mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej. Ciekawym rozwiązaniem jest także skorzystanie z usług skupu nieruchomości, dzięki któremu można łatwo pozyskać dodatkową gotówkę ze sprzedaży bez zbędnych formalności. Jeżeli kupujący bardzo chce nabyć daną nieruchomość, która akurat nie posiada założonej księgi wieczystej, może porozumieć się ze sprzedającym i podpisać przedwstępną umowę sprzedaży.

Warunkiem wynikającym z umowy będzie fakt, że sprzedający zobowiązuje się do założenia takowej księgi, aby transakcja mogła dojść do skutku. Dzięki temu można wyeliminować większość problemów związanych w brakiem KW, jednak tego typu wyjście ma jeden znaczący minus. Czas oczekiwania na zamknięcie transakcji będzie nieco wydłużony ze względu na większą ilość formalności do załatwienia przez sprzedającego oraz czasy oczekiwania na załatwienie spraw w urzędach. Sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej jest możliwa, pod warunkiem, że zachowane zostaną odpowiednie warunki współpracy kupującego ze sprzedającym.

Istnieje jeszcze jedno wyjście z sytuacji, w której nieruchomość nie posiada ksiąg wieczystych. Można założyć księgę wraz z podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży nieruchomości. W ten sposób akt notarialny umowy sprzedaży będzie jednocześnie wnioskiem o założenie księgi wieczystej, który zgłaszany jest do sądu przez notariusza zajmującego się sprawą. Dzięki temu sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej jest możliwa oraz o wiele łatwiejsza w finalizacji.

Sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej – czy warto pozbyć się takiego lokalu?

Decydując się na sprzedaż mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej, można także skorzystać z usług serwisu zajmującego się skupem zadłużonych nieruchomości. W ten sposób można uniknąć konieczności załatwiania wielu formalności, gdyż większością spraw zajmują się specjaliści zajmujący się skupem. Zdecydowanie warto podjąć decyzję o sprzedaży mieszkania bez wpisu do księgi wieczystej jeżeli trafia się taka okazja.

Jest wiele możliwości, które pozwalają na skuteczne zrealizowanie takiej transakcji bez ryzyka, że w późniejszym czasie wystąpią jakiekolwiek komplikacje. Aby się prawidłowo zabezpieczyć, wystarczy podpisać umowę przedwstępną, która pozwala w międzyczasie na założenie księgi wieczystej oraz finalne dokończenie transakcji kupna-sprzedaży mieszkania bez wpisy do księgi wieczystej. Czy można sprzedać mieszkanie bez wpisu do księgi wieczystej? Oczywiście, że tak. Należy tylko stosować się do powyższych porad, a każda transakcja przebiegnie pomyślnie.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]