Blog
Jak szybko sprzedać nieruchomość w 2025 roku?

Scroll down
Zobacz także
Hipoteka odwrócona, czyli oferta dla seniorów
Czytaj terazWpis do Księgi Wieczystej – ile to trwa i czy trzeba czekać?
Czytaj terazSpis treści
Planujesz sprzedać mieszkanie lub dom i zastanawiasz się, czy to dobry moment? Na rynku nieruchomości nie ma idealnych momentów na sprzedaż, choć faktycznie sytuacja rynkowa może być lepsza lub gorsza, ceny niższe lub wyższe. Jako indywidualny sprzedający nie możesz jednak opierać się wyłącznie na wskaźnikach rynkowych, jeśli chcesz szybko i skutecznie sprzedać swoją nieruchomość. Ten proces wymaga odpowiedniego przygotowania i zastosowania strategii odpowiadających aktualnym warunkom. Co w takim razie robić, jeśli nie chcesz, aby proces sprzedaży trwał kilkanaście miesięcy albo dłużej? Sprawdź nasz poradnik po metodach i strategiach sprzedażowych.
Sprzedaż nieruchomości w 2025 roku — analiza rynku
Ostatnie lata na polskim rynku nieruchomości nie były zbyt przyjazne ani dla kupujących, ani dla sprzedających. Wysoka inflacja, ciągły wzrost stóp procentowych i szybujące ceny nieruchomości spowodowały zastój, a nawet krótkotrwałą panikę mieszkaniową. Sytuacji nie polepszyła wcale dość rygorystyczna polityka finansowa banków, co w konsekwencji doprowadziło do niskiej dostępności do kredytów hipotecznych dla przeciętnych Polaków. Czy rok 2025 będzie inny i pozwoli szybko i bezpiecznie sprzedać nieruchomość?
To zależy, czego oczekują kupujący. Po dynamicznych zmianach cen mieszkań z ostatnich lat, 2025 rok powinien upłynąć pod znakiem stabilizacji, choć wciąż niewielkiej i na pewno nieprzynoszącej spadku cen, a jedynie ich wolniejszy wzrost. Jeśli więc chcesz sprzedać swoje mieszkanie po korzystnej cenie, to właśnie teraz może być ten czas. Prognozy wskazują, że ceny mieszkań będą rosły w tempie zbliżonym do poziomu inflacji (nieco ponad 5% w skali roku), ale dzięki obniżce stóp procentowych, kredyty hipoteczne staną się tańsze i będą przyciągać kupujących. Przypływ potencjalnych nabywców przy jednoczesnym zachowaniu mniej więcej stałego poziomu cen to dobra prognoza dla kupujących.
Należy jednak wziąć pod uwagę również fakt, że gdy po stagnacji i „boomie” cenowym nadchodzi rozluźnienie, a rynek zalewany jest ofertami sprzedaży. Musisz więc przygotować się na wysoką konkurencję, również na nieco mniejszych rynkach.
Jak szybko sprzedać nieruchomość w Polsce?
Rynek w Polsce, podobnie jak w innych krajach europejskich, jest podzielony na dwa obszary — okolice większych miast, a także mniejsze miejscowości. O ile metropolie od dekad cierpią na niedostateczną podaż nieruchomości, o tyle w mniejszych miastach bardzo trudno sprzedać dom lub mieszkanie (tam też ceny są znacznie niższe i prawdopodobnie będą spadać w 2025 roku). Trzeba wziąć więc pod uwagę, że średni czas sprzedaży w mniejszych miastach jest dłuższy, a ceny — niższe.
Po drugie, coraz większą rolę w całej Polsce, nie tylko w miastach akademickich, odgrywa najem długoterminowy. Nie skupiaj się więc wyłącznie na indywidualnych kupcach, którzy trafią do Ciebie z ogłoszenia. Szansa na to, zgłosi się do Ciebie zawodowy inwestor jest bardzo duża — inwestowanie w nieruchomości, a szczególnie w mieszkania na wynajem, to jeden z bezpieczniejszych i bardzo popularnych w Polsce strategii zarobkowych. Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko, musisz rozważyć również taką opcję, choć propozycja cenowa z pewnością będzie odczuwalnie niższa.
Poza tym, zwróć szczególną uwagę na:
- odpowiednią wycenę — właściwa cena jest kluczowa dla skutecznej sprzedaży nieruchomości. Zbyt wysoka odstrasza potencjalnych kupców, zaś zbyt niska może sugerować ukryte wady lub nieuregulowany stan prawny. Warto skorzystać usług rzeczoznawcy, dokonać wyceny nieruchomości online lub sprawdzić ceny podobnych ofert na rynku.
- aktualne trendy w obrocie nieruchomościami — zarówno w kilku poprzednich latach, jak i w tym roku, największy popyt dotyczy mniejszych nieruchomości: niewielkich domów, mieszkań jedno- lub dwupokojowych, kawalerek. W przypadku domów lub mieszkań o większym metrażu szybka sprzedaż nieruchomości może stać pod znakiem zapytania.
- czas publikacji ogłoszenia — jeśli chcesz przyspieszyć proces sprzedaży Twojej nieruchomości, najlepiej umieścić ogłoszenie wiosną lub latem, kiedy najwięcej osób zaczyna rozglądać się za własnym „M”. To początek sezonu sprzedażowego, potencjalni kupujący mają wtedy więcej czasu na załatwienie formalności związanych z kredytem hipotecznych, oględziny wybranych przez siebie nieruchomości czy też remont świeżo nabytego mieszkania.
Średni czas sprzedaży nieruchomości w Polsce wynosi o 6 do 12 miesięcy, ale przy zbiegu niekorzystnych czynników czas ten może się wydłużyć nawet o kilka miesięcy, nawet jeśli nieruchomość jest w dobrym stanie i nie ma żadnych wad prawnych. Z drugiej strony — odpowiednia strategia sprzedażowa nieruchomości może pomóc skrócić ten czas. Co możesz zrobić? Przede wszystkim skutecznie zareklamować, a potem zaprezentować nieruchomość.
Czy sprzedaż nieruchomości przez ogłoszenie jest skuteczne?
Ogłoszenia w serwisach internetowych to najpopularniejsza i najłatwiejsza forma promocji nieruchomości i — jeśli czas nie odgrywa kluczowej roli — zwykle również skuteczna. Prędzej czy później znajdą się chętni, aby obejrzeć, a następnie kupić Twoją nieruchomość. Jeśli nie masz możliwości czekania lub zależy Ci na podbiciu ceny sprzedaży, musisz zacząć działania marketingowe już na etapie ogłaszania. Jak wystawić mieszkanie na sprzedaż?
Oto, co musisz wziąć pod uwagę, w przypadku, gdy chcesz szybko sprzedać mieszkanie za pomocą ogłoszenia:
- Profesjonalna treść ogłoszenia. Dobrze napisane ogłoszenie powinno zawierać szczegółowy opis, rzetelne informacje czy atrakcyjne zdjęcia, które wizualnie podniosą wartość nieruchomości. Unikaj lania wody, obietnic i przedstawiania wszystkiego w samych superlatywach. Aby podnieść atrakcyjność ogłoszenia, rozważ zatrudnienie copywritera i zawodowego fotografa.
- Wybór odpowiednich platform sprzedaży nieruchomości. Oczywiście, obecność na najpopularniejszych portalach internetowych z nieruchomościami jest obowiązkowa. Nie pomijaj jednak także bardziej niszowych serwisów, jeśli nieruchomość ma unikalne ceny, czy mediów społecznościowych (szczególnie grup lokalnych).
- Optymalizacja ogłoszenia. Atrakcyjny tytuł oraz dokładne dane kontaktowe to podstawa.
Pamiętaj też, że ogłoszenie jest tylko Twoim punktem kontaktowym z kupującym, tym przysłowiowym „pierwszym wrażeniem”. Samo w sobie nie przyczyni się do szybkiej sprzedaży mieszkania, jeżeli nie będziesz przygotowany do kolejnych kroków.
Zniechęcisz też nabywców, jeżeli będą musieli czekać długo na swoje zapytania, a tym sam będziesz odpowiadał zdawkowo, a nawet unikał odpowiedzi na niektóre pytania. Po wystawieniu ogłoszenia musisz być przygotowany na to, aby odbierać wiadomości i telefony o każdej porze dnia i nocy. Przygotuj sobie zawczasu listę pytań, które mogą się pojawić u kupujących, wraz z odpowiedziami na nie. W ten sposób będziesz wydawać się bardziej profesjonalny i godny zaufania.
Przygotowanie nieruchomości do sprzedaży
Zależy Ci, żeby sprzedać mieszkanie szybko i bezproblemowo? Raczej nie powinieneś nastawiać się, że pierwszy zainteresowany ofertą od razu zdecyduje się na zakup nieruchomości. Przygotuj się natomiast na to, że przez kilka miesięcy Twój dom będzie przypominał dworzec autobusowy, a Tym sam będziesz żył od oględzin do oględzin lub dnia otwartego.
Przygotuj się do nich! Sprawdź, co zrobić, aby przygotować mieszkanie czy dom do sprzedaży:
- Dokładnie uporządkuj i posprzątaj nieruchomość. Potencjalni nabywcy zwracają uwagę na czystość i… zapach. Zadbaj więc o to, aby mieszkanie nie było zagracone, a powietrzu unosił się przyjemny aromat.
- Wykonaj drobne naprawy i remonty. Zadbaj o to, aby wymienić uszkodzone element wyposażenia czy zużytą armaturę. W miarę możliwości odśwież też czas i wymień uszkodzone podłogi. Nie musisz inwestować kroci w remont.
- Odśwież wystrój. Postaw na neutralne kolory, minimalistyczny styl i nowoczesne dodatki. Dzięki temu wnętrza będą wyglądały bardziej przestronnie. Nabędą też uniwersalnego charakteru, co pozwoli Ci dotrzeć do różnych gustów oglądających.
- Zadbaj o porządek w dokumentacji. Już na samym początku pokaż sprzedającemu, że Twoje mieszkanie lub dom ma uregulowaną sytuację prawną, a Ty poważnie podchodzisz do sprzedaży. Zbierz: numer księgi wieczystej, dokument poświadczający prawo własności zaświadczenia ze spółdzielni o niezaleganiu z płatnościami czy świadectwa energetyczne. To zbuduje zaufanie u potencjalnych nabywców i pomoże Ci dokonać transakcji na najkorzystniejszych warunkach.
Jeśli wszystko pójdzie dobrze, pozostaną Ci tylko negocjacje. To chyba najtrudniejszy etap, ale przy odrobinie wysiłku jak najbardziej opłacalny. Pamiętaj, aby zawsze przyjmować pozycję otwartą — dokładnie słuchać ewentualnego nabywcę i tego, jakie ma potrzeby czy problemy. Nie skupiać się na sobie, a na nim. Bądź też elastyczny, jeśli chodzi o cenę ofertową mieszkania, domu czy działki — lekki opust jest mile widziany, ale nie daj się ponieść negocjacjom. Zbyt duża obniżka może wydawać się podejrzana. W dzisiejszych czasach musisz też iść na ustępstwa, jeśli chodzi o finansowanie zakupu — najczęściej bez kredytu się nie da.
Pamiętaj przy tym, żeby wszystkie warunki dokładnie i bez żadnych niedomówień uzgodnić ze sprzedającym i zawrzeć w umowie przedwstępnej sprzedaży nieruchomości.
Alternatywne sposoby na sprzedaż nieruchomości
Część właścicieli nieruchomości powoli odchodzi od tradycyjnych metod sprzedaży nieruchomości, właśnie ze względu na dużo formalności związanych z tym procesem, a także długi czas oczekiwania na sprzedaż. Jeszcze do niedawna jedyną alternatywą był skorzystanie z usług biura nieruchomości — pośrednika, który sam zajmuje się przygotowaniem mieszkania do sprzedaży, wystawieniem oferty i dalszymi negocjacjami. Czy to korzystne? Z jednej strony — dobry agent potrafi wynegocjować naprawdę korzystną cenę sprzedaży. Z drugiej — w większości biur szybka sprzedaż mieszkania jest bardzo wątpliwa. Zwykle i tak czekasz na sprzedaż przynajmniej kilka miesięcy, a do tego musisz zapłacić prowizję i koszty notariusza.

Bardzo szybka sprzedaż nieruchomości jest możliwa przez relatywnie nowsze, ale bardzo dobrze sprawujące się na polskim rynku rozwiązanie — skupy nieruchomości. To firmy, które działają bez pośredników i kupują mieszkanie prosto od klienta. Często nie wymagają żadnych remontów, odświeżania mieszkania, a formalności przejmują na siebie. Cena jej zazwyczaj nieco niższa (90% wartości danej nieruchomości), ale czas sprzedaży znacznie krótszy — finalizacja zwykle ma miejsce po kilku dniach. Potrzebujesz szybko sprzedać nieruchomość bez zbędnych formalności i długiego oczekiwania? Odwiedź Kupujemym.pl i sprawdź, jak sprawnie i bezpiecznie możesz sfinalizować transakcję sprzedaży swojej nieruchomości. Z nami sprzedasz swoje mieszkanie szybko i bez pośredników!
Zobacz też
Opinie o skupie nieruchomościBlog
Powiązane wpisy

Depozyt notarialny
W ciągu ostatnich miesięcy, wraz z rosnącą świadomością prawną Polaków, a także dążeniem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa podejmowanych czynności prawnych, korzystanie z czegoś takiego, jak depozyt ...
Czytaj teraz
Dom samowystarczalny energetycznie – czym jest ekologiczny dom?
Przez ostatnie 10 lat temat budownictwa niskoenergetycznego stał się o wiele bardziej popularny. Wynika to nie tylko z nowych norm energochłonności budynków, które są o ...
Czytaj teraz
Budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Tak, to możliwe!
Czy możliwa jest budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Każdy inwestor planujący budowę domu musi przedstawić minimum sześć dokumentów, aby rozpocząć inwestycję. Uzyskanie ich jest bardzo czasochłonne. ...
Czytaj teraz
Pilnie sprzedam mieszkanie, czyli jak sprawnie i szybko sprzedać nieruchomość
Pilnie sprzedam mieszkanie ? wiele osób zastanawia się, jak szybko sprzedać mieszkanie. I wielu właścicieli nieruchomości ma problem z szybką sprzedażą swoich lokali. Dotyczy to zwłaszcza ...
Czytaj teraz