4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Depozyt notarialny - skup nieruchomosci - skup mieszkan
Depozyt notarialny
·

Depozyt notarialny

W ciągu ostatnich miesięcy, wraz z rosnącą świadomością prawną Polaków, a także dążeniem do zapewnienia sobie bezpieczeństwa podejmowanych czynności prawnych, korzystanie z czegoś takiego, jak depozyt notarialny, zyskuje na popularności. Depozyt z notariuszem, zwykle jest dodatkową formą zabezpieczenia transakcji, choć może się zdarzyć, że jego zastosowanie będzie niezbędne. Co to jest depozyt notarialny i kiedy warto z niego skorzystać? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Co to jest depozyt notarialny?

Depozyt notarialny, to jedna z najlepszych form asekuracji nadciągającej transakcji. Zwykle, składany jest w trakcie sprzedaży mieszkania, zabezpieczając interesy obu stron przed wszelką nieuczciwością, czy choćby nawet nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności.

Polega on po prostu na przekazaniu notariuszowi funduszy, które ten, na mocy stosownego aktu notarialnego, zobowiąże się wypłacić drugiej ze stron, w momencie, w którym pierwsza wywiąże się ze swojej części zobowiązań.

Tak naprawdę, depozyt notarialny nie jest ograniczony wyłącznie do pieniędzy. Notariusz może pośredniczyć również w przekazywaniu papierów wartościowych. Zazwyczaj jednak depozyt stosowany jest w trakcie kupna i sprzedaży mieszkania, choć może być zawierany również w przypadku umów innego rodzaju.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: „Kim jest notariusz Rola kancelarii notarialnej w obrocie nieruchomościami?”

Depozyt notarialny – kiedy warto z niego skorzystać?

Depozyt notarialny najczęściej jest spotykany w obrocie nieruchomościami. Nie bez powodu coraz więcej osób, decyduje się na pośrednictwo notariusza w trakcie zawierania transakcji. Co prawda, nie zawsze przecież przychodzi nam zawierać umowy ze stronami, których intencje budzą nasze wątpliwości, jednak zgodnie ze staropolskim przysłowiem: „przezorny zawsze ubezpieczony”.

Dlatego też, warto żebyś rozważył, czy depozyt notarialny nie będzie dla Ciebie idealnym instrumentem, zapewniającym płynność transakcji. Warto wiedzieć, że przy niektórych transakcjach, depozyt jest jedynie dodatkiem, bardziej symbolicznym rytuałem. Naprawdę istotny jest przede wszystkim wtedy, gdy pieniądze ze sprzedaży mają być przez kupującego przekazane w gotówce, a nie przelewem.

W tej sytuacji depozyt notarialny nie tylko gwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzanej transakcji. Jako sprzedający zyskujesz również pewność, że Twój kontrahent faktycznie dysponuje środkami, o jakich rozmawialiście w trakcie negocjacji.

Co więcej, jeżeli kupujesz mieszkanie za gotówkę, to depozyt notarialny również dla Ciebie powinien stanowić istotne narzędzie. W przypadku, w którym z różnych względów, miałoby nagle nie dojść do sfinalizowania transakcji, pieniądze zdeponowane w depozycie notarialnym, natychmiast powrócą na Twoje konto. Notariusz nie ma możliwości działania uznaniowego w tej materii, a jest ściśle związany z postanowieniami protokołu, który zostanie na tę okazję spisany.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: „Sprzedaż nieruchomości za gotówkę?”

Depozyt z notariuszem – dokumenty i koszty

Złożenie funduszy do depozytu notarialnego, zawsze musi zostać potwierdzone aktem notarialnym, sporządzanym przez notariusza w formie protokołu. Pieniądze, przekazane notariuszowi, zostaną zdeponowane na specjalnym rachunku depozytowym, który mogą opuścić wyłącznie na podstawie zasad, określonych w protokole. Fundusze, stanowiące przedmiot umowy, powinny już znajdować się na rachunku depozytowym w momencie sporządzania protokołu.

Kluczowymi informacjami, jakie musi zawierać wzmiankowany protokół, jest wykaz sumy funduszy, składających się na depozyt notarialny, oraz podstawa, na jakiej pieniądze mają zostać wydane drugiej stronie. Oznaczyć należy również osobę uprawnioną do odebrania depozytu, lub jej pełnomocnika. Nie wolno również zapomnieć o wyznaczeniu terminu, w jakim pieniądze mają zostać przekazane drugiej stronie. Nawet jeżeli chcesz, by fundusze zostały przekazane natychmiast po realizacji umowy, warto ustalić dokładną datę. Ponadto, nie wolno Ci zapomnieć o tym, by protokół zawierał także informacje o sytuacjach, w których powinien nastąpić zwrot pieniędzy na rzecz strony deponującej.

Co więcej, sporządzając dokument, notariusz poprosi Cię o udzielenie następujących danych:

  • Imię i nazwisko,
  • Adres zamieszkania,
  • PESEL i numer dowodu osobistego,
  • Data urodzenia i aktualny stan cywilny.

Depozyt notarialny, to niestety również koszty, które są relatywnie spore. Zgodnie z ustawą, taksa notarialna w tym przypadku, wyniesie połowę stawki maksymalnej, która jest zależna od całkowitej sumy pieniędzy, składającej się na depozyt notarialny. Naturalnie, jak przy wszystkich czynnościach podejmowanych przez notariusza, do ceny końcowej należy doliczyć podatek VAT, w wysokości 23%.

Chcesz sprzedać zadłużone mieszkanie, lub szukasz kupca na mieszkanie do remontu? Nasz skup nieruchomości online, jest w stanie pomóc Ci w każdej sytuacji. Skupujemy mieszkania w całej Polsce, zapłatę uiszczając zarówno przelewem, jak i w gotówce. Nie boimy się żadnych wyzwań, dając Ci gwarancję, że już w ciągu kilku dni będziesz mógł cieszyć się z zarobionych pieniędzy. Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy i otrzymaj bezpłatną wycenę nieruchomości, wraz ze wszelkimi, niezbędnymi informacjami!

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]