Decydując się na ubezpieczenie budynku, koniecznie powinniśmy zastanowić się nad tym, jakie warunki powinno przewidywać wybranej określonej metody zabezpieczenia nieruchomości. W tym celu należy zastanowić się nad tym, co dokładnie wyróżnia budowlę, czy jest to dom jednorodzinny, lokal mieszkalny, czy też może budynek gospodarstwa rolnego. Należy uwzględnić również potencjalne zagrożenia, jakie mogą dotyczyć się naszego lokum. Warto również określić nasze możliwości finansowe tak, abyśmy mieli pewność, że dokonana przez nas ochrona będzie wpisywała się w domowy budżet. Nie ma jednak wątpliwości, że lepiej dmuchać na zimne i zadbać o ochronę dobytku, ponieważ nieszczęśliwy pożar lub zalanie potrafi zaskoczyć nawet niezwykle przewidujące osoby.
Czym jest ubezpieczenie budynku?
Należy zaznaczyć, że ubezpieczenie budynku jest zakupieniem specjalnej ochrony przed następstwami rozmaitych zdarzeń losowych, które realnie mogą zagrozić zarówno elementom ruchomym, jak i nieruchomym. W takiej sytuacji firma ubezpieczeniowa pokrywa koszty naprawy, jeśli obowiązująca polisa przewiduje ochronę przed konkretnym wydarzeniem. Nad czym warto się zastanowić, kiedy myślimy o tym, czym jest ubezpieczenie budynku, czego dotyczy i dlaczego warto je wybrać? Przede wszystkim możemy się na nie zdecydować celem ochrony konkretnej budowli (np. gospodarczej), a także konkretnego pomieszczenia (garażu, piwnicy itp.). Warto zaznaczyć, że jeśli chcemy sprzedać dany budynek, nie musimy go ubezpieczać. W takiej sytuacji, zamiast ryzykownie czekać wiele miesięcy na kupca, możemy postawić na biuro skupu nieruchomości online.
Co zawiera ubezpieczenie budynku?
Zdecydowanie się na polisę ubezpieczeniową oznacza możliwość wybrania określonych zestawów, które zazwyczaj są przygotowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby samodzielnie wskazać, które zdarzenia losowe powinno obowiązywać ubezpieczenie budynku. Jest to istotne, jeśli wiemy, że np. konkretny budynek jest narażony na pożar, ale niekoniecznie na zwarcie elektryczne. Zazwyczaj wyróżnia się następujące przykładowe zdarzenia losowe, przed którymi wykopuje się ochronę:
- Eksplozja,
- Pożar,
- Zalanie,
- Uderzenie pioruna,
- Zwarcie elektryczne,
- Klęski żywiołowe,
- Kradzież z włamaniem,
- Rabunek
Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie
Ubezpieczenie budynków gospodarstwa rolnego
Jeśli interesuje nas ubezpieczenie budynku, rodzaje budowli są szczególnie istotne w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego. W takiej sytuacji możemy kupić ochronę dla wszystkich budynków, w tym mieszkalnego, ale i dla poszczególnych typów zabudowy. Jest to ważne, ponieważ niektóre starsze budynki, choć użytkowane, mogą być niechętnie ubezpieczane przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Wśród możliwych do ubezpieczenia budynków znaleźć można:
- Budynki gospodarcze (stajnie, stodoły, magazyny),
- Garaże,
- Ogrodzenia, bramy i furtki,
- Altany,
- Elementy instalacji fotowoltaicznej,
- Utwardzone powierzchnie,
- Chodniki i pojazdy – tych drugich jest najwięcej właśnie w gospodarstwach rolnych.
Dowiedz się więcej o skupie działek!
Ile może kosztować ubezpieczenie mieszkania i domu?
Koszt ubezpieczenia domu i mieszkania zależy od kilku czynników:
- Wartości rynkowej – tu uwzględnia się zarówno rok budowy domu, rodzaj konstrukcji, a także powierzchnię, jak i lokalizację. Dotyczy to zarówno budynku, jak i mieszkania.
- Zakresu ochrony – jeśli chcemy wykupić pakiet podstawowy, ubezpieczenie nie będzie zbyt drogie. Jeśli interesuje nas pełny pakiet, cena może być znacząco wyższa.
- Powierzchnia użytkowa – im większy metraż, tym droższe ubezpieczenie,
- Lokalizacja – mniej zapłacimy na obrzeżach mniejszych miast niż w centrum wielkich aglomeracji miejskich,
- Własne zabezpieczenia – posiadanie kamer, krat i alarmów może oznaczać zmniejszenie ceny za ubezpieczenie mieszkania lub domu.
Przykładowo: polisa na dom w stolicy zaczyna się od 170 złotych aż do 555 złotych, choć wiele zależy od wspomnianych wyżej czynników.
Koszt ubezpieczenia budynku z elementami gospodarczymi
Ostateczna wysokość opłaty w przypadku ubezpieczenia budynków uwzględniających dom oraz zabudowę rolną ocenia się w zależności od tego, jakie są poszczególne elementy wchodzące w skład ubezpieczenia. Po pierwsze: liczy się powierzchnię domu oraz pozostałych budynków. Po drugie: uwzględnia się rok budowy i stan każdego budynku. Te w zależności od poziomu eksploatacji mogą być różne, a towarzystwa ubezpieczeniowe niechętnie się zgadzają na ubezpieczenie nieruchomości w złym stanie. Są sytuacje, w których rozsądniej jest pozbyć się danego budynku, jeśli jest nieużywany, a jednocześnie wymaga ubezpieczenia i ochrony. W takiej sytuacji nie musimy uciekać się do remontu, aby dostosować budynek do warunków ubezpieczenia. Równie dobrze możemy skontaktować się z biurem skupu nieruchomości, które skupuje nawet niewyremontowane budynki.
Jak zgłosić szkodę?
Warto wiedzieć, że szybkie zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela pozwala na sprawne przeprowadzenie procedury zwrotu kosztów naprawy i uzyskanie odszkodowania w ramach ubezpieczenia budynku. Większość ubezpieczycieli przyjmuje zgłoszenia:
- Online,
- Listownie,
- Mailowo,
- Poprzez infolinię.
Należy wtedy dokładnie opisać, co zostało uszkodzone, zniszczone lub skradzione. Po przejściu całej procedury możemy sprzedać zbędny nam budynek kontaktując się ze skupem nieruchomości!
Przeczytaj więcej o skup udziałów w nieruchomości
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]