4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

kalulator sprzedazy mieszkania - skup nieruchomosci
Kalkulator sprzedaży mieszkania
·

Kalkulator sprzedaży mieszkania

Kalkulator sprzedaży mieszkania to wyjątkowo poręczne urządzenie, niezbędne zawsze, gdy chodzi nam po głowie sprzedaż nieruchomości. Nieważne, czy masz na myśli kalkulator sprzedaży mieszkania jako program obliczeniowy, czy jako zwykłe, matematyczne formuły, które zastosujesz manualnie. Ważne jest to, że dzięki niemu bez trudu obliczysz koszty sprzedaży mieszkania, a co za tym idzie, zapewnisz bezpieczeństwo i opłacalność całej transakcji. A jakie koszty tak naprawdę powinien uwzględnić kalkulator sprzedaży mieszkania? Dowiesz się w tym artykule.

Koszty sprzedaży mieszkania – co je generuje?

Największe koszty sprzedaży mieszkania, stanowią oczywiście podatki i opłaty notarialne – o nich przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Jednak kalkulator sprzedaży mieszkania, nie powinien lekceważyć nawet tych najmniejszych kosztów, bo może się okazać, że zsumowane, powodują odczuwalne obciążenie.

Jednym z pierwszych kosztów, jakie możesz ponieść już na etapie przygotowań do sprzedaży, jest samo wystawienie ogłoszenia w internecie. Co prawda, istnieje mnóstwo portali, na których takie ogłoszenie można wystawić za darmo, lecz jeśli będziesz chciał wyróżnić je na tle innych, bądź przedłużyć jego ważność, wówczas przyjdzie Ci uiścić opłatę. Zwykle nie są to duże sumy i oscylują w granicy 30 zł, jednak mimo wszystko warto, żeby Twój kalkulator sprzedaży mieszkania wziął to pod uwagę.

Inną, dość istotną kwestią, może być najęcie profesjonalnego rzeczoznawcy. Jego usługi kosztują już nieco więcej, bo w granicach 600 zł, ale praca, jaką wykona, zapewnia niewspółmiernie wręcz większe korzyści.

Rzeczoznawca, działając w zgodzie z prawdą, sporządzi specjalny dokument, zwany operatem szacunkowym. Rzeczony operat zawiera informacje, dotyczące stanu prawnego i technicznego zbywanej nieruchomości, ale także określa jej faktyczną wartość rynkową. Taki dokument może być niezbędny w trakcie późniejszej sprzedaży mieszkania.

Podatek od sprzedaży mieszkania – jak zapłacić?

Zdecydowanie najbardziej przerażającą opłatą, jaką przyjdzie Ci „wrzucić” w koszty sprzedaży mieszkania, jest podatek dochodowy. Zgodnie z obowiązującą literą prawa, będziesz musiał rozliczyć się na zasadach ogólnych, czyli odprowadzić 19% od dochodu ze sprzedaży.

Pamiętaj jednak, że całkowitą kwotę do zapłaty, możesz pomniejszyć o koszty, które poniosłeś w trakcie sprzedaży. Przede wszystkim, należy odliczyć sam zakup mieszkania, którego dokonałeś wcześniej, a także wszelkie operacje dotyczące sprzedaży, takie jak opłaty notarialne, wynagrodzenie rzeczoznawcy czy prowizje dla pośredników, jeśli korzystałeś z ich usług.

Szczęśliwie, może się nawet tak stać, że Twój kalkulator sprzedaży mieszkania będzie mógł całkowicie pominąć ten koszt. Podatku dochodowego można bowiem w tej sytuacji uniknąć. Może się to zadziać z dwóch powodów.

Pierwszą z okoliczności, w której nie zapłacisz podatku, jest sprzedaż mieszkania zakupionego przez siebie w ciągu ostatnich pięciu lat, liczonych od roku następującego po jego nabyciu.

Z kolei druga możliwość przewiduje, że z opodatkowania zwolniona jest każda część pieniędzy, uzyskanych na sprzedaży, która zostanie przez Ciebie w całości przeznaczona na własne cele mieszkaniowe. I owszem – może to być całość zgromadzonego dochodu.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat Przeczytaj: „Podatek od sprzedaży mieszkania – co warto wiedzieć?

Ile kosztuje notariusz przy sprzedaży mieszkania?

Jednym z ostatnich, większych wydatków, jakie z całą pewnością będzie musiał uwzględnić Twój kalkulator sprzedaży mieszkania, są koszty, które poniesiesz w biurze notarialnym.

W świadomości społeczeństwa pokutuje opinia, że notariusz za każdy swój uśmiech pobierze stosowną należność. Być może jest w tym ziarnko prawdy, ale na szczęście sytuacja nie jest aż tak dramatyczna. Notariusz ma w istocie relatywnie niski wpływ na koszty sprzedaży mieszkania, choć z całą pewnością zauważalny.

Przede wszystkim miej na uwadze, że zwykle to kupujący ponosi koszty opłat notarialnych, więc może być tak, że opisywane tu wydatki w ogóle nie będą Cię dotyczyły. Wszystko jednak zależy od indywidualnych ustaleń pomiędzy stronami, zwykle ujmowanymi już w umowie przedwstępnej sprzedaży mieszkania. Jak na ironię, bardzo często zawiera się ją w formie aktu notarialnego.

Sprzedaż mieszkania nie może się obejść bez wprowadzenia zmian do księgi wieczystej mieszkania, co leży w gestii notariusza. Co więcej, kupiec, jeszcze w trakcie prowadzenia negocjacji, będzie mógł poprosić o utworzenie w księdze wieczystej wpisu roszczenia, by mieć pewność, że to właśnie jemu nieruchomość zostanie sprzedana.

Każdy wpis, zależnie od swego rodzaju, to koszt od stu, do dwustu złotych. Istnieją jednak również stałe koszty sprzedaży mieszkania, które należy ponieść w trakcie wizyty u notariusza. Są one zależne od wartości zbywanej nieruchomości i prezentują się następująco:

  • Powyżej 60 tys. zł do 1 mln zł: 1010 zł + 0,4 proc. od nadwyżki powyżej 60 tys. zł; 
  • Powyżej 1 mln zł do 2 mln zł: 4770 zł + 0,2 proc. od nadwyżki powyżej 1 mln zł; 
  • Powyżej 2 mln zł – 6770 zł + 0,25 proc. od nadwyżki powyżej 2 mln zł, lecz nie więcej, niż 10 tys. zł.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj: „Kim jest notariusz Rola kancelarii notarialnej w obrocie nieruchomościami?”

Chcesz sprzedać mieszkanie, jednocześnie nie martwiąc się o samodzielne załatwianie formalności? Może masz na sprzedaż mieszkanie zadłużone, albo wymagające remontu? Pomożemy Ci! Nasz skup nieruchomości online podejmie każde wyzwanie. Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy i zobacz, w jaki sposób możemy Ci pomóc!

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]