4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Budowa domu całorocznego bez pozwolenia
Budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Tak, to możliwe!
·

Budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Tak, to możliwe!

Czy możliwa jest budowa domu całorocznego bez pozwolenia? Każdy inwestor planujący budowę domu musi przedstawić minimum sześć dokumentów, aby rozpocząć inwestycję. Uzyskanie ich jest bardzo czasochłonne. Oprócz aktu notarialnego potwierdzającego prawa do działki należy uzyskać decyzję o warunkach zabudowy lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czy badania geologiczne. Obecnie obowiązujące przepisy prawa budowlanego pozwalają jednak na budowę domu bez pozwolenia. Całoroczna nieruchomość wymaga tylko zgłoszenia do odpowiedniego urzędu.

Jak powinna wyglądać budowa domu całorocznego bez pozwolenia?

W marcu 2020 roku Prezydent RP podpisał nowelizację Prawa budowlanego, która wprowadza szereg istotnych zmian. W ustawie pojawiły się także nowości dla osób planujących budowę domu. Artykuł 29. mówi, że budynki o charakterze rekreacyjnym do 35 m2 powierzchni nie wymagają pozwolenia na budowę.

Dotyczy to także wolno stojącego garażu, czy budynku gospodarczego. Warto dodać, że zmiany wprowadzają także możliwość postawienia, chociażby przydomowych tarasów naziemnych o powierzchni zabudowy do 35 m2. Zwolniono także wszystkie oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5 m3 na dobę. To dobra informacja dla inwestorów, których  działki nie leżą w niewielkiej odległości od kanalizacji.

Sprawdź, czy możesz postawić domek całoroczny bez pozwolenia na swojej działce

Przed rozpoczęciem budowy domku całorocznego bez pozwolenia koniecznie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ponieważ konstrukcja nie może być z nim sprzeczna. Sytuacja komplikuje się, gdy takowego planu nie ma, ponieważ ustawodawca nie określił w najnowszej nowelizacji Prawa budowlanego, czy w takim przypadku odpowiedni urząd musi wydać decyzję o warunkach zabudowy, czy też nie.

Interpretacja przepisów spada na barki urzędnika, co może powodować sprzeczne rozwiązania w skali kraju. Celem upewnienia się, że dom na zgłoszenie można postawić bez dodatkowych dokumentów, warto skontaktować się z organem wykonawczym gminy, czyli wójtem/burmistrzem/prezydentem miasta, a konkretnie wydziałem zagospodarowania przestrzennego urzędu gminy lub jego odpowiednikiem.

Dom na zgłoszenie to nie dom jednorodzinny

Dom na zgłoszenie to nie dom jednorodzinny ? przynajmniej w świetle prawa. Wzór zgłoszenia jest dostępny w urzędzie starosty. Kluczową kwestią jest opisanie planowanej inwestycji jako ?budynku rekreacyjnego?, nie zaś ?domu jednorodzinnego?. Użycie terminologii zgodnej z nowelizacją Prawa budowlanego daje pewność co do akceptacji zgłoszenia na budowę całorocznego domu bez pozwolenia.

Jeśli posiłkujesz się kredytem hipotecznym przy budowie całorocznego domku bez pozwolenia, wystarczy dostarczenie zgłoszenia z adnotacją urzędu, że nie ma prawnych zastrzeżeń do rozpoczęcia budowy. Więcej informacji na temat hipoteki znajdziesz w naszym niedawnym wpisie.

Podsumowując, nowe prawo budowlane pozwala na stworzenie całorocznego domku bez pozwolenia, jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

  1. Powierzchnia takiego domu może mieć maksymalnie 35 m2
  2. Musi to być domek parterowy, bez użytkowego poddasza
  3. Budynek powinien być wolno stojący
  4. Pamiętaj także, że na działce o powierzchni 500 m2 może stać tylko jeden taki budynek

Jeżeli chcesz szybko sprzedać dom całoroczny, bądź letniskowy to warto pamiętać, że istnieją firmy oferujące skup nieruchomości. W przypadku naszej firmy KupujemyMpl elementem naszej oferty jest także skup domów. Skorzystaj z naszej darmowej wyceny online, a odpowiemy już w ciągu 24 godzin.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]