4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

sprzedaz mieszkania z lokatorem - skup mieszkan warszawa
Sprzedaż mieszkania z lokatorem – czy to możliwe?
·

Sprzedaż mieszkania z lokatorem – czy to możliwe?

Czy sprzedaż mieszkania z lokatorem jest możliwa? Doprowadzenie sprzedaży mieszkania do skutku nie zawsze jest tak proste, jak mogłoby się nam wydawać. Są sytuacje, w których jest to szczególnie utrudnione. Jedną z nich jest posiadanie mieszkania własnościowego z lokatorem, który może stwarzać swego rodzaju trudności. Nie jest to sytuacja niemożliwa, warto jednak wiedzieć, z jakimi trudnościami przyjdzie się nam mierzyć. Dobrym rozwiązaniem jest również skierowanie się po pomoc do profesjonalistów, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak radzić sobie z tego typu sytuacjami.

Czy sprzedaż mieszkania z lokatorem jest w ogóle możliwa?

Na samym początku należy sobie zadać pytanie: czy jesteśmy w stanie sprzedać mieszkanie, w którym aktualnie mieszka lokator? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli znajdziemy odpowiedniego kupca. Dlaczego należy wspomnieć o tym w tym miejscu, skoro zawsze sprzedaż wymaga znalezienia kupca? Wynika to z faktu, że o ile prawnie sprzedaż mieszkania z lokatorem nie stanowi problemu, o tyle wielu potencjalnych kupców dostrzega w tego typu sytuacji wyraźne problemy, która skłaniają ku powtórnemu zastanowieniu się nad tym, czy faktycznie jest to dobre rozwiązanie. Przede wszystkim lokator w mieszkaniu może rodzić problemy związane z eksmisją.

Wady sprzedaży mieszkania z lokatorem

Właściciel mieszkania ma prawo sprzedać je na rynku wtórnym. Jest to jednak wyraźne obciążenie, które sprawia, że nie każdy faktycznie chce się decydować na przeprowadzenie transakcji. Tu należy zaznaczyć, że największe wątpliwości budzi lokator zameldowany, ponieważ polskie prawo z byt dużym stopniu chroni najemców, w tym tych niezwykle uciążliwych. Wśród wad posiadania mieszkania z lokatorem, które chcemy sprzedać wymienia się:

  • Niechęć potencjalnych kupców,
  • Stosunkowo niska cena na rynku wtórnym.

Nic więc dziwnego, że staje się istotne to, jak realnie można pozbyć się niechcianego lokatora. Wpływa to bowiem nie tylko na wzrost potencjalnej liczby chętnych kupców, jak i na wartość nieruchomości.

Pozbycie się lokatora przed sprzedażą mieszkania – co najlepiej zrobić?

Jednym z podstawowych działań, od których z pewnością powinniśmy zacząć, jest próba polubownego dojścia do porozumienia. Jest to istotne już na etapie, w którym najemca przyczynia się do zaistnienia kłopotów finansowych właściciela. Jeśli jednak to nie przyniesie rezultatu, kolejną opcją jest udanie się do sądu. W tym przypadku składa się wniosek w sprawie eksmisji. Jednak tego typu sprawy potrafią się ciągnąć latami, warto więc podjąć się usilnych starań, aby nie trzeba było wchodzić na drogę sądową. A dlaczego to tak długo trwa? Przyczyn jest kilka:

  • Sąd orzeka eksmisję, mając na względzie to, czy lokatorowi przysługuje mieszkanie socjalne,
  • Takie lokum powinno zostać udostępnione przez gminę,
  • Zanim gmina wywiąże się z tego obowiązku, może minąć wiele lat.

Jeśli lokator opłaca czynsz i wywiązuje się ze swoich obowiązków, sąd najpewniej odrzuci wniosek o eksmisję!

Jeśli nie jesteśmy w stanie pozbyć się lokatora zamieszkującego mieszkanie na zbycie, mamy również inne opcje. Jedną z nich jest kontakt z firmą skupującą mieszkania i nieruchomości. Warto przy tym wybrać taką, która przeprowadza skup nieruchomości z lokatorami. Dzięki temu sami nie będziemy musieli zajmować się tą sprawą, co normalnie mogłoby być źródłem stresów i problemów. Z kolei skup nieruchomości nie dość, że sam zajmie się trudną sytuacją, dodatkowo zagwarantuje nam przeprowadzenie transakcji kupna/sprzedaży w ciągu zaledwie kilku dni.

Ułatwienie sprzedaży mieszkania z lokatorem

Nie jesteśmy w stanie pozbyć się lokatora, ale chcemy sprzedać mieszkanie? W takiej sytuacji należy poszukać innych sposobów na to, aby ułatwić sobie znalezienie kupca. Warto uwzględnić to, że coraz częściej ludzi inwestują w mieszkania właśnie w celu wynajmowania go osobom trzecim. Takie osoby z większą chęcią zakupią mieszkanie, które już takiego lokatora posiada, zwłaszcza jeśli dokonuje on terminowych opłat i wywiązuje się z umowy najmu. W takiej sytuacji może się okazać, że pozorna wada w postaci lokatora stanie się dodatkowym atutem zachęcającym do kupna mieszkania.

Gdzie szukać chętnych na zakup mieszkania z lokatorem

Jesteśmy zdeterminowani, aby sprzedać mieszkanie, zależy nam przy tym na czasie, a nie możemy znaleźć kupca? Istnieje kilka możliwych rozwiązań tej sytuacji. Jednym z nich jest wszczęcie sprawy sądowej, aby legalnie pozbyć się lokatora. Zależnie od tego, kto nim jest, eksmisja może być trudniejsza – dotyczy to w szczególności matek z dziećmi. Co więcej, w okresie od 1 listopada do 31 marca przyjęło się nie wyrzucać lokatorów, gdyż uznaje się to za tzw. okres ochronny. Pomimo tych niekorzystnych warunków wciąż możemy znaleźć miejsce, gdzie z pewnością sprzedamy mieszkanie z lokatorem. Mowa tu o skupie nieruchomości z lokatorami, który z chęcią nabędzie mieszkanie nawet w tak niekorzystnej dla sprzedającego sytuacji. Jeśli zależy Ci na czasie i korzystnej sprzedaży, nie zwlekaj i skontaktuj się ze skupem nieruchomości poprzez wysłanie formularza: Wycena mieszkania online.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]