4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

jak sprzedać mieszkanie
Jak sprzedać mieszkanie w 2021 roku? Poradnik
·

Jak sprzedać mieszkanie w 2021 roku? Poradnik

Zobacz, jak sprzedać mieszkanie w 2021 roku, pomimo trudności związanych z pandemią. Można przypuszczać, że na skutek koronawirusowego kryzysu wydłużył się średni czas sprzedaży używanych mieszkań w polskich miastach. Pewien powiew optymizmu przyniosły dane Narodowego Banku Polskiego z III kw. 2020 r. Wskazują one bowiem, że w tym okresie inwestorzy znów zaczęli chętniej kupować lokale. Mimo tej pozytywnej zmiany rok 2021 nie zapowiada się szczególnie korzystnie dla sprzedawców mieszkań. Właśnie dlatego coraz większa grupa internautów pyta, jak szybko sprzedać mieszkanie. W ramach odpowiedzi postanowiliśmy udzielić porad, które uwzględniają aktualną sytuację rynkową.

Agent nie zawsze wie, jak szybko sprzedać mieszkanie

W odpowiedzi na obecne dylematy sprzedawców mieszkań, wielu agentów z całą pewnością zaproponuje swoje usługi. Trudno się temu dziwić, bo pośrednicy też odczuli zmiany związane z mniejszym popytem na rynku wtórnym. Problem polega jednak na tym, że standard usług agentów nieruchomości jest zróżnicowany. Widać to między innymi po ocenach, jakie wystawiają poszczególnym agencjom użytkownicy Google.

Osoby, które już sprzedawały jakąś nieruchomość dobrze wiedzą, że większego sensu nie ma podpisywanie umowy z agentem, który wykonuje kilka zdjęć mieszkania telefonem, odświeża sztampowe ogłoszenia i okazjonalnie przyprowadza jakąś osobę mniej lub bardziej zainteresowaną „M”. Za takie usługi o wątpliwej jakości po prostu szkoda jest płacić równowartość 3% – 4% ceny mieszkania.

O skorzystaniu z usług agenta (koniecznie bardzo dobrego) powinny myśleć osoby, które nie poradzą sobie dobrze z następującymi czynnościami:

  1. Przemyśleniem planu sprzedaży lokalu oraz jego wad i zalet.
  2. Zebraniem wszystkich dokumentów związanych z lokalem i sprawdzeniem jego księgi wieczystej (obecnie można to zrobić przez Internet).
  3. Wyceną mieszkania na podstawie danych rynkowych.
  4. Przygotowaniem lokalu do zdjęć poprzez jego gruntowne posprzątanie oraz drobne naprawy i remonty (np. pomalowanie jednego pokoju).
  5. Wykonaniem dobrych zdjęć i opcjonalnie nakręceniem krótkiego filmu.
  6. Przygotowaniem sugestywnego opisu, który akcentuje zalety lokalu.
  7. Zamieszczeniem ogłoszeń na najważniejszych portalach.

Warto dodać, że sprzedaż domu krok po kroku wygląda bardzo podobnie. W przypadku domów, trzeba jednak zwrócić większą uwagę na takie kwestie jak np. służebności. Obecny właściciel może o nich nie pamiętać albo nawet nie wiedzieć.

Rabat to nie jedyna odpowiedź na pytanie jak sprzedać mieszkanie

Doświadczony agent dobrze wie, że obniżanie ceny ofertowej (nawet w warunkach gorszej koniunktury na rynku) nie jest jedynym sposobem na szybką sprzedaż lokalu. Niestety zwykli sprzedawcy nieruchomości o tym zapominają. Takie osoby często uważają, że wystarczający jest suchy opis w połączeniu z kilkoma (najczęściej kiepskiej jakości) zdjęciami wnętrza. Ogłoszenia „wyposażone” w takie zniechęcające cechy mogą miesiącami widnieć na portalach ogłoszeniowych i być przeglądane przez te same osoby. Brak zainteresowania danym lokum upewnia internautów, że to „M” raczej nie jest godne uwagi.

W związku z powyższym, sprzedawca niekorzystający z pomocy dobrego agenta powinien zmienić swój punktu widzenia i traktować spory rabat względem początkowej ceny jako ostateczność. Taka osoba powinna zadać sobie pytanie jak sprzedać mieszkanie bez dużej przeceny i najbardziej wyeksponować jego zalety (np. duże miejsce garażowe, bliskość przystanków komunikacji miejskiej oraz komórkę lokatorską).

Sprzedawca zawsze ma do wyboru ciekawą alternatywę

Praktyka pokazuje, że wiele osób po prostu nie chce lub nie może zastanawiać się nad tym, jak szybko sprzedać mieszkanie w dobie koronawirusa. Powodem jest chociażby brak czasu potęgowany przez konieczność szybkiej przeprowadzki. Z myślą o takich klientach, swoją ciekawą ofertę przygotowały firmy proponujące skup nieruchomości (takie jak np. KupujemyM.pl). Wspomniane firmy kuszą możliwością sprzedaży lokalu po dość korzystnej cenie i bez konieczności przygotowywania mieszkania do zdjęć, współpracy z agentem, przyjmowania zainteresowanych osób oraz bez zapłaty prowizji należnej pośrednikowi.

Warto podkreślić, że oferta skupu nieruchomości dotyczy również lokali, które z różnych względów dość trudno sprzedać jest na rynku wtórnym. Przykład stanowią np. lokale przeznaczone do gruntownego remontu lub mieszkania położone na terenie małych miast (z dala od dużych metropolii). Osobną kwestię stanowią mieszkania z zadłużeniem oraz udziały w lokalach będące np. efektem spadków lub rozwodów. Niestety sprzedaż niektórych „M” jest tak trudna, że agent niekoniecznie będzie zainteresowany współpracą. Chodzi o zwłaszcza o dobrego pośrednika, który nawet w czasach kryzysu nie narzeka na duży brak zleceń.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]