4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Sprzedaż domu krok po kroku - jak wygląda?
Sprzedaż domu krok po kroku – jak wygląda?
·

Sprzedaż domu krok po kroku – jak wygląda?

Wielu Polaków marzy o własnym domu za miastem. Osoby posiadające takie marzenia, powinny jednak pamiętać, że używane domy są trudniej sprzedawalne niż mieszkania. Potwierdzają to dane Głównego Urzędu Statystycznego. Mówią one, że w 2018 r. sprzedało się około 200 000 polskich lokali mieszkalnych oraz jedynie 50 000 domów. Taka dysproporcja występuje, mimo że w Polsce ogólna liczba lokali mieszkalnych oraz domów jest dość zbliżona. Mniejsza częstotliwość sprzedaży używanych domów sprawia, że zbycie takich nieruchomości jest bardziej problematyczne niż w przypadku lokali „z drugiej ręki”. Właśnie dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, jak wygląda sprzedaż domu krok po kroku. Czasem okazuje się, że skup nieruchomości jest jedynym sposobem na szybkie sfinalizowanie takiej sprzedaży.

Sprzedaż domu krok po kroku dotyczy też działki

Osobom zainteresowanym tym, jak przebiega sprzedaż domu krok po kroku, warto przypomnieć pewną podstawową kwestię. Chodzi o powiązanie domu z całą zabudowaną działką. Trzeba zdawać sobie sprawę, że ogłoszenie dotyczące sprzedaży domu obejmuje również całość zabudowanego gruntu wraz ze wszystkimi rzeczami, które się na nim znajdują jako integralne elementy (przykład: garaż wolnostojący oraz drzewa owocowe).

Artykuł 48 kodeksu cywilnego potwierdza, że: „Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania„. Właśnie dlatego ogłoszenie dotyczące sprzedaży domu powinno dostarczać również szczegółowych informacji na temat powierzchni i zagospodarowania działki.

Często trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość

Po zredagowaniu ogłoszenia dotyczącego domu oraz jego publikacji niemal zawsze trzeba będzie uzbroić się w cierpliwość. Identyczna sytuacja dotyczy również sprzedaży domu z pomocą agenta nieruchomości. Dość kłopotliwa i długotrwała sprzedaż typowego domu wynika z faktu, że niektóre osoby wolą po prostu wybudować własne „cztery kąty” niż godzić się na kompromisy oraz kupować lokum, które ktoś inny zaprojektował wedle własnych potrzeb. Szczególnie długotrwała może być sprzedaż domów wybudowanych w okresie PRL-u oraz budynków jednorodzinnych, które znajdują się z dala od miast wojewódzkich lub innych większych ośrodków miejskich.

Formalności będą podobne jak przy mieszkaniu

Jeżeli wyjaśniamy, jak wygląda sprzedaż domu krok po kroku, to oczywiście nie można pominąć kwestii związanych z odwiedzinami potencjalnych kupców. Jeżeli któraś z takich osób podejmie pozytywną decyzję, to trzeba będzie sporządzić umowę przedwstępną. Wygląda ona bardzo podobnie, jak w przypadku lokali mieszkalnych. Przy sprzedaży domów o dużej wartości, strony czasem wolą, aby wspomnianą umowę przygotował notariusz. Warto również pamiętać, że procentowy poziom zadatku przekazywanego po podpisaniu umowy przedwstępnej dotyczącej lokalu i domu zwykle jest bardzo podobny.

Opłaty notarialne oraz sądowe również są zbliżone w przypadku mieszkania i domu o identycznej wartości. Przed podpisaniem umowy (nawet przedwstępnej) osoba zainteresowana kupnem domu, na pewno będzie chciała sprawdzić księgę wieczystą zabudowanej działki. Jest to zalecane postępowanie, ponieważ grunt może być obciążony nie tylko hipoteką. Czasem problem stanowią również służebności ustanowione na rzecz sąsiadów (np. służebność przejazdu).

Skup pomoże nam zaoszczędzić wiele czasu

Czas sprzedaży konkretnego domu zawsze zależy od atrakcyjności oferty, ceny proponowanej przez obecnego właściciela i jego skłonności do negocjacji. Tym niemniej, osoby posiadające na sprzedaż średnio lub mało atrakcyjne domy, nawet w warunkach dobrej koniunktury nie powinny liczyć na błyskawiczną transakcję.

Może się okazać, że pomimo kłopotliwych wizyt zainteresowanych osób dom sprzeda się dopiero po 1 roku albo 2 latach. Czasem okres pomiędzy pierwszym wystawieniem oferty i sprzedażą domu jest nawet jeszcze dłuższy. Właśnie dlatego osoby, którym zależy na szybkim sfinalizowaniu transakcji, powinny zastanowić się nad alternatywnym rozwiązaniem, jakim jest skup domów. Firmy oferujące taką usługę, często proponują również skup zadłużonych mieszkań oraz skup udziałów w nieruchomości (domu, działce lub lokalu). Ta druga opcja wydaje się szczególnie interesująca dla osób, które posiadają tylko ułamkową część domu. Jest to sytuacja szczególnie częsta w przypadku spadkobierców.

Dzięki wybraniu oferty od firmy prowadzącej skup domów (takiej jak np. KupujemyM.pl), można sfinalizować całą transakcję już po 7 dniach ? 10 dniach. Zaraz po pierwszym kontakcie zainteresowana osoba otrzyma wstępną wycenę domu. Jeżeli taka oferta okaże się satysfakcjonująca, to strony zawrą umowę przedwstępną (powiązaną z wypłatą zadatku) i przygotują się do wizyty u notariusza. Sprzedaż domu krok po kroku będzie wyjątkowo łatwa i szybka jeśli nabywcą jest firma skupująca nieruchomości.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]