4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Ceny mieszkan i domow na rynku w 2021 roku - jak wahaly sie stawki - skup nieruchomosci online
Ceny nieruchomości w 2021 roku. Jak wahały się stawki?
·

Ceny nieruchomości w 2021 roku. Jak wahały się stawki?

Dynamiczne zmiany ceny domów i mieszkań sprawiają, że trudno jest określić, kiedy jest najlepszy czas na dokonanie stosowanego zakupu. Patrząc na obecne wahania na rynku i przyrównując do nich ceny nieruchomości w 2020 roku, nie trudno jest oprzeć się wrażeniu, że stwierdzenie, jaka będzie cena mieszkań za X czasu, jest niezwykle utrudnione. Warto jednak przyjrzeć się temu, jak dotychczas wahały się stawki ceny mieszkań i domów.

Ceny nieruchomości w 2020 roku – jak wyglądał rynek?

Analizę warto rozpocząć od oceny tego, jak wyglądały ceny mieszkań w 2020 roku. Na wyjątkowo specyficzny zakres zmian w cenach w tym roku istotny wpływ miała trwająca pandemia. Co zaskakujące, ogólne ceny nieruchomości w 2020 roku wyraźnie rosły, choć jednocześnie ich ceny pod koniec ubiegłego roku rosły wolniej niż przeciętna pensja pracownicza. Najwyraźniejsze zmiany dostrzec można było w przypadku rynku wtórnego. Sprzedaż używanych mieszkań, w tym za sprawą pośredników zajmujących się skupem nieruchomości, wbrew prognozom odnotowała wyraźny wzrost.

Co decydowało o cenach nieruchomości w 2020 roku?

Istnieje szereg czynników wpływających na ostateczną wartość nabywanej nieruchomości. Wśród nich należy wymienić:

  • Kryzys gospodarczy – wraz ze zmniejszeniem sprzedaży mieszkań pojawia się problem zmniejszenia popytu na mieszkania. To jednak nie oddaje w pełni specyfiki wahań cen na rynku.
  • Rzeczywista struktura rynku mieszkaniowego – to właśnie ona odpowiada za to, że zamiast spadać, ceny mieszkań w 2020 roku stale rosły. Spowodowane to był m.in. przeludnieniem mieszkań, drogim najmem mieszkań oraz postrzeganiem nieruchomości, jako dość stabilnego sposobu na  ulokowanie swojego kapitału.
  • Wyższy popyt niż podaż mieszkań – w takiej sytuacji naturalne jest, że rośnie cena mieszkań.

Tym, co wpłynęło również na ceny domów 2021, była droższa budowa. Oznaczało to, że szczególnie rynek pierwotny odnotował wzrost cen, ponieważ podrożały zarówno grunty, materiały, jak i robocizna. To jest jednak tendencja wzrostowa, która wyraźnie utrzymuje się już od kilku lat.

Czynniki wpływające na wahanie się stawek

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami. W tym przypadku na wahanie się cen wpłynęły m.in. prognozy koniunkturalne, które przewidywały spowolnienie. Kryzys gospodarczy zmusił analityków do stwierdzenia, że rzeczywistość dalece przekroczyła ich oczekiwania. Ceny nieruchomości w 2020 roku wyraźnie wzrosły, na co wpływ miał jeszcze jeden dość zaskakujący czynnik.

Jest to znacząca, wręcz radykalna podwyżka płacy minimalnej. Wbrew pozorom takie skokowe podwyższanie płacy minimalnej sprawiło, że trudno było ocenić, jaki będzie rzeczywisty wpływ na ceny mieszkań. Przede wszystkim jednak przewidywania wskazują, że to realnie nie wpływa pozytywnie na zdolność kredytową potencjalnych kredytobiorców. Jednocześnie jest to powiązane ze znacznym wzrostem inflacji, co również przekłada się na ceny mieszkań.

Jak wyglądają ceny mieszkań 2021?

Analizując niezwykle specyficzny rynek mieszkań, można dostrzec, że ceny nieruchomości 2021 są wyraźnie wyższe niż rok wcześniej. Jest to efekt trwałego wzrostu popytu na mieszkania, z jednoczesnym brakiem odpowiedniej, zaspokajającej te potrzeby podaży. Rosną również ceny mieszkań 2021, choć te na rynku wtórnym są bardziej opłacalne do zakupienia, aniżeli ma to miejsce w przypadku zupełnie nowych mieszkań.

Tu jednak osoby prywatne, sprzedając takie mieszkania, mają trudność z prawidłowym ocenieniem wartości takiego mieszkania. Coraz częściej udają się o pomoc do deweloperów zajmujących się skupem nieruchomości. Dzięki temu można uzyskać lepsze ceny mieszkań 2021, które faktycznie są wyższe (i to nawet o kilkanaście procent!) w stosunku do roku ubiegłego.

Ceny domów 2021 ? prognozy

Najnowsze prognozy wskazują, że ceny domów 2021 będą stale rosły, choć inaczej będzie to wyglądało na różnych typach rynków. W przypadku:

  • Rynku pierwotnego – szacuje się wzrost cen nieruchomości w 2021 roku na poziomie kilku procent, co może się utrzymać do końca roku.
  • Rynku wtórnego – tu coraz częściej dochodzi do obniżenia wartości mieszkań, ponieważ nie najlepszy ich stan skłania kupujących do coraz częstszego wybierania nowych mieszkań.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]