4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

biuro nieruchomosci warszawa - biura nieruchomosci warszawa - agencja nieruchomosci warszawa
Rewolucyjne osiągnięcie: Ceny mieszkań w Warszawie osiągają nowy pułap.
·

Rewolucyjne osiągnięcie: Ceny mieszkań w Warszawie osiągają nowy pułap.

Analiza cen mieszkań w stolicy w październiku 2023

W październiku 2023 roku każda dzielnica Warszawy osiągnęła średnią cenę ofertową mieszkań przekraczającą 10 tys. zł/mkw. W sześciu najdroższych dzielnicach średnia cena wynosiła powyżej 15 tys. zł/mkw. Mimo że te statystyki nie wskazują na całkowity brak ofert poniżej 10 tys. zł/mkw., niezaprzeczalnie odnotowano wzrost cen w ostatnich miesiącach. Znalezienie ofert z ceną poniżej tej granicy stało się trudniejsze, a Rembertów jako ostatni dołączył do grona dzielnic, gdzie średnia cena przekroczyła tę barierę. Na przestrzeni roku, średnia cena za metr kwadratowy wzrosła tam o 13,7 procent. O największym wzroście mówimy w przypadku dzielnicy Żoliborz, gdzie na przestrzeni roku ceny zwiększyły się o blisko 23 proc. Bariery 20 procent wzrostu rocznego przekroczone zostały również na Bielanach, Woli, Ochocie i w Wawrze. W Śródmieściu, mimo relatywnej stabilności, ceny mieszkań zbliżają się do bariery 20 tys. zł/mkw. – w październiku po raz pierwszy przekroczyły 19 tys. zł/mkw.

Ceny mieszkań na osi czasu

Przed Rembertowem, do grona dzielnic oferujących mieszkania o średniej cenie przekraczającej 10 tys. zł/mkw. dołączyła Białołęka. W lipcu 2023 roku, po raz drugi, ten próg przekroczono również w Wawrze. Jednak nie tylko te dzienne doświadczyły wzrostu cen. Średnie ceny mieszkań w sześciu najdroższych dzielnicach (Śródmieściu, Żoliborzu, Wilanowie, Woli, Mokotowie i Ochocie) przekroczyły 10 tys. zł/mkw. jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. W dwunastu z siedemnastu dzielnic stawki przekroczyły 10 tys. zł ponad dwa lata temu. Warto zwrócić uwagę, że w Śródmieściu, Żoliborzu, Wilanowie, Woli, Mokotowie i Ochocie ceny przekroczyły już kolejną symboliczną barierę – 15 tys. zł/mkw. Miało to miejsce pomiędzy sierpniem 2021 r. a październikiem 2023 r.

Wartości notarialne a ceny ofertowe

Dane Narodowego Banku Polskiego z trzeciego kwartału 2023 roku pokazują, że na rynku pierwotnym średnia cena ofertowa w Warszawie wzrosła o ponad 6 proc. kwartalnie i wyniosła 11 713 zł/mkw. Na rynku wtórnym wzrost wyniósł 3,2 proc. k/k, do 12 269 zł/mkw. Mimo to, z racji obniżek notowanych w pierwszej połowie 2023 r., roczna średnia stawka była o 2,2 proc. niższa niż w III kw. 2022 r. Pomimo liczby ofert o wysokich cenach, nie brakuje mieszkań, za które sprzedający oczekują mniej niż 10 tys. zł/mkw. Najczęściej są to lokale większe, za które trzeba zapłacić więcej, ale cena za metr kwadratowy jest niższa, a także mieszkania o niższym standardzie lub oddalone od centrum. Różnice pomiędzy cenami ofertowymi a cenami z aktów notarialnych, zwłaszcza na rynku wtórnym, są coraz większe i w przypadku Warszawy w III kw. 2023 r. przekroczyły już 18 proc. Warto wiedzieć, że ceny ofertowe zawsze możemy negocjować, jednak niska stopa procentowa kredytów hipotecznych powoduje, że staje się to coraz trudniejsze. Jeśli potrzebujesz sprzedać mieszkanie w Warszawie, polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości, tam znajdziesz skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]