4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Sprzedaż
Jakie są konsekwencje wynajmu nieruchomości nabytej w ramach programu „Kredyt Ochronny 2%”? Czy możliwe jest wynajęcie pojedynczego piętra?
·

Jakie są konsekwencje wynajmu nieruchomości nabytej w ramach programu „Kredyt Ochronny 2%”? Czy możliwe jest wynajęcie pojedynczego piętra?

„Kredyt Bez Ryzyka 2 procent” a możliwość wynajmu mieszkań – rozstrzygamy wątpliwości

Naszym czytelnikom towarzyszą liczne pytania dotyczące „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.”, który zasadniczo nie jest przeznaczony do finansowania zakupu mieszkania pod wynajem. Czy jednak możliwe jest wynajęcie tylko jednego piętra budynku czy zawieszenie dofinansowania na czas wynajmu? Specjaliści odpowiadają na te pytania. Program „Kredyt Bez Ryzyka 2 proc.” został stworzony przede wszystkim z myślą o rodzinach, które chcą zakupić swoje pierwsze mieszkanie, które posłuży jako miejsce prowadzenia ich gospodarstwa domowego. Tego rodzaju zakup nie może być wykorzystany do prowadzenia wynajmu lub działalności gospodarczej. Mimo to pojawiają się szczegółowe pytania, na które brakuje jednoznacznej odpowiedzi. Poprosiliśmy specjalistów o wyjaśnienie niejasności.

Dyskusyjne kwestie „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.”

W przypadku zakupu domu, czy możliwe jest wynajęcie jednego z pięter przy zaciągnięciu „Kredytu Bez Ryzyka 2 procent” i prowadzeniu gospodarstwa domowego na drugim? Czy ustawa przewiduje taką opcję? – Nie. Nie można wynajmować żadnej części domu, jeżeli chcemy utrzymać dofinansowanie – wyjaśnia Grzegorz Granda, ekspert finansowy i dyrektor Biura Ekspander w Lublinie. Kolejna kwestia dotyczy wcześniejszej spłaty kredytu. Czy po spłacie „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.” po upływie sześciu lat można podjąć decyzję o wynajęciu mieszkania? – Tak, można wynajmować mieszkanie po spłaceniu zobowiązania kredytowego. Możliwe jest również wynajęcie go w trakcie, ale wiąże się to ze stratą dofinansowania na okres najmu. Po zakończeniu najmu dopłaty mogą być wznowione – wyjaśnia Marcin Berus, specjalista ds. kredytów Lendi. Występują jednak specjalne sytuacje, w których można wynająć mieszkanie zakupione za pomocą „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.”. To sytuacje dotyczące osób w nieformalnych związkach. Jeżeli jeden z partnerów posiada już mieszkanie, drugi może nabyć nieruchomość za pomocą „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.”. Po zawarciu małżeństwa można wynająć zakupioną nieruchomość bez utraty dofinansowania.

Kto może skorzystać z „Kredytu Bez Ryzyka 2 proc.”?

„Kredyt Bez Ryzyka 2 proc.” jest rozwiązaniem skierowanym do osób do 45 roku życia. Mogą z niego korzystać zarówno single, jak i pary. Nowa nieruchomość ma służyć do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkaniowych. Osoby, które posiadają lub posiadały w przeszłości mieszkanie, są wyłączone z możliwości zaciągnięcia takiego kredytu. Nie można także prowadzić w nim działalności gospodarczej. Limit finansowania wynosi 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla par. Wkład własny nie może przekroczyć 200 tys. zł. Dofinansowanie do raty kredytu mieszkaniowego będzie różnicą między stałą stopą ustaloną na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie i oprocentowaniem kredytu zgodnie z 2 proc. Dofinansowanie będzie przysługiwało przez 10 lat. Aktualnie takie rozwiązanie oferują następujące instytucje:
 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
 • Santander Bank Polska
Jeśli potrzebujesz sprzedać mieszkanie lub dom, polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości, tam znajdziesz skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]