Chcesz sprzedać nieruchomość?

Blog

Sprzedaż udziałów w nieruchomości. Jak to zrobić?

Sprzedaż udziałów w nieruchomości. Jak to zrobić?

Scroll down

Sprzedaż udziałów w nieruchomości. Jak to zrobić? Czy może szukasz odpowiedzi na to pytanie? Przyzwyczailiśmy się do tego, że nieruchomość mieszkalna posiada jednego właściciela lub stanowi współwłasność małżonków. Sytuacja jednak komplikuje się po śmierci jednej z osób. Wówczas część udziałów w nieruchomości nadal pozostaje w rękach pierwotnego właściciela, a pozostałe stanowią masę spadkową. Inny scenariusz powstaje, gdy dzieci, bądź wnuki, otrzymują udziały po jedynym właścicielu, np. po dziadku, ojcu, matce albo dalszym krewnym. Co więc powinieneś w takiej sytuacji zrobić? Bezczynne tkwienie w status quo, przecież nie może doprowadzić do niczego dobrego – trzeba jakoś porozumieć się z resztą spadkobierców i wypracować kompromis, na którym skorzystają wszyscy. Co, jednak jeżeli porozumienie się nie leży w Twojej gestii? Czy sprzedaż udziałów w nieruchomości jest możliwa? Jeśli tak, to jak do tego doprowadzić? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając niniejszy artykuł.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości – jak to zrobić?

Najczęściej to właśnie drogą dziedziczenia większa liczba osób nabywa prawa do mieszkania lub domu. W przypadku braku porozumienia co do  sprzedaży przez wszystkich współwłaścicieli, sprzedaż udziałów w nieruchomości jest zasadniczo najlepszym rozwiązaniem. Niezwykle trudno będzie większej liczbie osób zarządzać domem, działką lub mieszkaniem. Jak jednak doprowadzić taką transakcję do szczęśliwego finału? Przecież sprzedaż udziałów w nieruchomości, to nie to samo, co pełen tytuł własności do mieszkania, czy gruntu.

Istotnie, szybko zauważysz różnice, choć nie w trakcie samej operacji. Sprzedaż udziałów w nieruchomości, podobnie jak inne, pokrewne do tej transakcje, muszą opierać się o akt notarialny, sporządzony przez dowolnego notariusza. Jego interwencja, nie tylko w pełni zabezpiecza interesy Twoje, czy kupującego, ale również jest wymagana prawem, więc pominięcie tego kroku jest wykluczone. Szczęśliwie, taksa notarialna będzie dużo niższa, niż w przypadku zwykłej sprzedaży nieruchomości.

Problem jednak możesz zauważyć wówczas, gdy będziesz szukać idealnego kontrahenta, by sprzedaż udziałów w nieruchomości uskutecznić. Na rynku wtórnym, nie jest to ani popularny rodzaj transakcji, ani nawet pożądany. Potencjalni nabywcy, szukają bowiem takich nieruchomości, do których mogą wprowadzić się od razu po jej zakupie, bądź wykorzystać zakup do celów inwestycyjnych. Na szczęście istnieją na rynku nieruchomości firmy, które skupują udziały w nieruchomości. Jedną z nich, jest nasz skup nieruchomości Gdańsk, który z całą pewnością rozwiąże dręczące Cię problemy!

Blaski i cienie wspólnego zarządzania nieruchomością

Wspólne zarządzanie nieruchomością jest bardzo kłopotliwe. Każdy ze współwłaścicieli musi podpisywać dokumenty, np. podczas spotkań zarządu wspólnoty mieszkaniowej lub decydować w sprawach związanych z domem. Tych formalności jest bardzo dużo. Posiadanie jakiejś cząstki nieruchomości obliguje spadkobierców do partycypacji w opłatach. Trzeba składać się na podatek od nieruchomości, koszty stałe, jak np. comiesięczny czynsz w przypadku mieszkania własnościowego. Współwłaściciele dokładają się proporcjonalnie do dziedziczonych udziałów, do płatności za ubezpieczenie.

W przypadku jakiejś awarii np. zalania mieszkania czy pęknięcia rury, każdy ze spadkobierców odpowiada za naprawę szkody. Jeśli nieruchomość jest w złym stanie technicznym i wymaga remontów, to także każdy ze spadkobierców jest odpowiedzialny za zabezpieczenie takiej przestrzeni. Nawet w przypadku osób sobie bliskich, np. rodzeństwa, wspólna piecza nad mieszkaniem bądź domem, jest kłopotliwa. Dlatego tak wiele osób szuka odpowiedzi na pytanie: „Czy można sprzedać udział w nieruchomości”?

Wyceń swoją nieruchomość online za darmo

Jeśli szukasz sposobu na pilną sprzedaż mieszkania albo domu, to KupujemyM.pl będzie świetnym rozwiązaniem.

Nie wierzysz? Przekonaj się i napisz do nas!

Wycena online

Kłopotliwy spadek. Jak sprzedać udział w nieruchomości?

Najlepszy czas na sprzedaż udziału w mieszkaniu własnościowym i innej nieruchomości jest po uregulowaniu wszelkich kwestii prawnych. W momencie, gdy sąd lub notariusz stwierdzi oficjalnie nabycie spadku, wówczas posiadacze mogą sprzedać procentowy udział w mieszkaniu. Procedura zbycia udziałów jest prosta, choć nie zajmują się tym zwykli agenci nieruchomości i biura pośredniczące w sprzedaży domów.

Najlepiej skorzystać z profesjonalnej firmy, która wyjaśni nam jak sprzedać udziały w nieruchomości. Dobra wiadomość jest taka, że nie trzeba szukać stacjonarnych biur w swojej miejscowości. Nowoczesne i elastyczne podejście do potrzeb klientów sprawia, że możemy w krótkim czasie, za pośrednictwem strony internetowej, dowiedzieć się, jaka jest wartość udziałów w nieruchomości. Wystarczy skorzystać z prostej wyceny online. Znajdą ją Państwo pod adresem: https://kupujemym.pl/skup-udzialow/. Wystarczy podać podstawowe informacje o mieszkaniu bądź innej nieruchomości, by otrzymać pomoc w sprzedaży udziałów.

Dzięki firmie skupującej kłopotliwe części spadkowe nie trzeba tracić czasu i pieniędzy na umieszczanie w internecie ogłoszeń typu: „sprzedam udział w nieruchomości” i denerwować się na brak zainteresowania. Tylko profesjonalne firmy, specjalizujące się w takich przypadkach, są gwarancją uzyskania uczciwej ceny i fachowej porady. Jeśli mają Państwo problem ze zbyciem części wspólnych w nieruchomościach, warto w pierwszej kolejności zapoznać się z naszą ofertą skupu udziałów. Więcej informacji można także znaleźć w naszej prezentacji.

Jak wycenić udział w nieruchomości?

Do każdej wyceny podchodzimy indywidualnie i zależy ona od wielu czynników, a główne z nich to:

  1. Jak duży udział ma Sprzedający,
  2. Czy w nieruchomości ktoś zamieszkuje i jeśli tak, to kto,
  3. Jaki potencjał inwestycyjny ma sama nieruchomość,
  4. Czy będzie możliwość odkupu reszty udziałów od współwłaścicieli,
  5. W jakim stanie technicznym i prawnym jest nieruchomość.

To są kluczowe czynniki, które bierzemy pod uwagę przy wycenie udziałów.

Jeśli jesteś zainteresowany/a sprzedażą swojego udziału, zapraszamy do kontaktu poprzez formularz kontaktowy. Pamiętaj, że oferowana przez nas wycena, jest całkowicie bezpłatna i do niczego Cię nie zobowiązuje, więc warto po prostu poznać możliwości, jakie daje Ci nasz skup nieruchomości online.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości – FAQ

Sprzedaj swoją nieruchomość za gotówkę do KupujemyM

Jeśli szukasz sposobu na pilną sprzedaż mieszkania albo domu, to KupujemyM.pl będzie świetnym rozwiązaniem.

Nie wierzysz? Przekonaj się i napisz do nas!

Wycena online

Blog

Powiązane wpisy

Jakie zdjęcia mieszkania warto dodać do oferty?

Jakie zdjęcia mieszkania warto dodać do oferty?

Kiedy przymierzasz się do sprzedaży swojego mieszkania, powinieneś martwić się nie tylko formalnościami, jakie niesie za sobą sama transakcja, ale również rzeczami pozornie błahymi, które ...

Czytaj teraz
Jakiego typu projekty domów oferują architekci?

Jakiego typu projekty domów oferują architekci?

Inwestycje związane z rynkiem nieruchomości są rzeczywiście w Polsce w prawdziwym rozkwicie. Coraz więcej osób zastanawia się nad wybudowaniem domu albo sprzedażą. Jednocześnie też będziemy oczywiście chcieli wiedzieć, jakie projekty ...

Czytaj teraz
Co skróci, a co spowolni proces sprzedaży twojego mieszkania?

Co skróci, a co spowolni proces sprzedaży twojego mieszkania?

Najważniejszymi kryteriami na jakie w pierwszej kolejności zwracają uwagę potencjalni kupcy to korzystna cena sprzedaży i szybki termin realizacji transakcji. Istnieje wiele innych czynników, które ...

Czytaj teraz
Dom z kontenerów – czy warto?

Dom z kontenerów – czy warto?

Niegdyś domy z kontenerów nie były tak popularne jak obecnie. Wiele osób uważało, że korzystanie z nich przez cały rok i to w naszej strefie ...

Czytaj teraz