4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

ubezpieczenie-budynku
„Zadłużyłem się, ale developer nie wywiązał się z umowy dotyczącej mieszkania. Czy mogę otrzymać specjalną formę finansowania?”
·

„Zadłużyłem się, ale developer nie wywiązał się z umowy dotyczącej mieszkania. Czy mogę otrzymać specjalną formę finansowania?”

Rozważania na temat deweloperskich problemów finansowych i „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”

Wśród przesyłanych nam pytań, znalazło się to, które dotyczy problemu związanego z nieterminowym wykonaniem obowiązków przez dewelopera. Czy możliwe jest skorzystanie z tak zwanej opcji „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, gdy deweloper nie realizuje zobowiązań i po raz kolejny musimy zwrócić się do instytucji finansowej? Jeden z naszych czytelników, którym jest Damian (imię zmienione), napotkał taki problem: podjął zobowiązanie kredytowe, jednak deweloper nie spełnia jego oczekiwań. Jak na ironię, Damian już spłacił całość zadłużenia. Czy teraz ma szansę na skorzystanie z „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”? Damian opisuje swoją sytuację następująco: „Pod koniec 2020 r. zdecydowałem się na kredyt na mieszkanie, które miało być gotowe na początku 2021 r. Niestety, deweloper nie wykonał robot, więc nie odebrałem mieszkania. Całość kredytu został uregulowana w marcu 2022 r., a umowa deweloperska została rozwiązana u notariusza. Mimo to, osiedle nie zostało ukończone. Czy mogę się teraz ubiegać o „Bezpieczny kredyt 2 proc.”?” Grzegorz Granda, znanego finansista, twierdzi, że Damian ma szansę na to, pod warunkiem, że wcześniejsza umowa kredytowa została rozwiązana w następstwie legalnego odstąpienia od umowy deweloperskiej. Dodatkowo, „Bezpieczny kredyt 2 proc.” będzie dostępny, jeśli od momentu zawarcia pierwotnej umowy kredytowej minie 36 miesięcy – co już za moment ma miejsce.

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” dla pierwszorazowych posiadaczy nieruchomości

„Bezpieczny kredyt 2 proc.” jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie posiadają jeszcze własnej nieruchomości mieszkalnej. Ma on na celu ułatwienie zakupu pierwszego mieszkania. Mieszkanie kupione w ten sposób nie może być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej czy wynajmu. Oczywiście, są pewne wymogi do spełnienia, takie jak limit własnego wkładu, który nie może przekraczać 200 tys. zł oraz maksymalny limit kredytu wynoszący 500 tys. zł dla singli i 600 tys. zł dla par. Z programu mogą skorzystać także osoby, które nie przekroczyły 45. roku życia. Państwo przez kolejne 10 lat będzie dofinansowywać różnicę między stałą stopą a oprocentowaniem kredytu o stałej stopie. Stała stopa zostanie ustalona na podstawie średniego oprocentowania kredytów o stałej stopie w bankach finansujących, aktualnego w dniu udzielenia kredytu i po upływie 5 lat.

Banki oferujące „Bezpieczny kredyt 2 proc.”

Wśród banków, które podpisały umowy współpracy z BGK o „Bezpiecznym kredycie 2 proc.”, znajdują się:
 • Alior Bank
 • Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS
 • Bank Ochrony Środowiska
 • Bank Pekao
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie
 • Bank Spółdzielczy w Brodnicy
 • Krakowski Bank Spółdzielczy w Krakowie
 • mBank
 • PKO Bank Polski
 • Santander Bank Polska
 • SGB-Bank S.A. i Banki Spółdzielcze Zrzeszone z SGB-Bankiem
 • VeloBank
 • Wschodni Bank Spółdzielczy w Chełmie
Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące „Bezpiecznego kredytu 2 proc.”, zachęcamy do kontaktu. Odpowiedzi na nadesłałe pytania będą publikowane w naszym serwisie. Źródło: doświadczony ekspert w dziedzinie finansów. Autor przewodników, komentarzy i artykułów skierowanych do sektora bankowego oraz klientów. Redaktor naczelny serwisu branżowego PRNews.pl. Twórca serii raportów „Polska bankowość w liczbach”. Niejednokrotnie nominowany i nagradzany za swoje osiągnięcia dziennikarskie w dziedzinie bankowości i finansów. Polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości a, jeśli nie jesteś co do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]