4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Kalkulator
Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie – jak z tego wyjść?
·

Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie – jak z tego wyjść?

Pogłębiający się kryzys gospodarczy sprawia, że bezpieczeństwo finansowe coraz większej ilości osób, staje pod dużym znakiem zapytania. Dotyczy to szczególnie tych, którzy borykają się z długami, niemal nierealnymi do spłaty. W dzisiejszych czasach, coraz większą popularnością cieszy się przewłaszczenie mieszkania na zabezpieczenie kredytu, co w praktyce, stanowi ogromne zagrożenie dla kredytobiorcy. Czym tak naprawdę jest przewłaszczenie? Jak wygląda umowa przewłaszczenia i jak szybko pozbyć się ciężaru zadłużenia? O tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Przewłaszczenie

Przewłaszczenie nieruchomości – co to jest?

Przewłaszczenie nieruchomości, zgodnie z obowiązującym stanem rzeczy, to coś, czego powinieneś wystrzegać się jak ognia. Z definicji, ma to być jeden ze sposobów na zabezpieczenie interesów wierzyciela, jednak w praktyce, umowa przewłaszczenia, na pewno wyrządzi Ci więcej szkód niż pożytku.

Sytuacja wydaje się dość klarowna. Dłużnik nie dysponuje funduszami, mającymi pokryć jego aktualne zobowiązania. Wobec tego, przekazuje właścicielowi prawa do swojej nieruchomości, niejako w ramach zastawu. Wierzyciel z kolei, obowiązuje się zwrócić mieszkanie dłużnikowi, jeżeli ten spłaci swoje zadłużenie, w terminie, który określa umowa przewłaszczenia. Dlaczego zatem jest to sytuacja fatalna?

Z długów można wyjść – mniej, lub bardziej obronną ręką. Jednak przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie kredytu, w praktyce wytrąca Ci część oręża z ręki. Z każdym wierzycielem można się jakoś porozumieć, odraczając spłatę zadłużenia – a jeśli nie jest to możliwe, to ewentualny komornik, stanowiący ostatnie stadium dochodzenia praw wierzyciela, na pewno będzie bardziej skłonny do rozmów. Z tej perspektywy, zgadzanie się na przewłaszczenie nieruchomości, uznając je za środek negocjacyjny, kompletnie nie ma sensu. Zamiast tego ustal termin spłaty i rozłóż ją na raty.

Co natomiast zrobić w sytuacji, w której wiesz, że spłata zadłużenia w terminie, który określa umowa przewłaszczenia, nie będzie w ogóle możliwa? Wówczas, przewłaszczenie nieruchomości jeszcze bardziej straci sens.

Przecież żaden wierzyciel, w ramach regulowania zobowiązań, nie zgodzi się na zamianę określonej sumy pieniędzy na nieruchomość, której wartość rynkowa jest mniejsza, niż suma zadłużenia. Możesz dojść tutaj do prostej konkluzji – przewłaszczenie nieruchomości nie opłaca Ci się. Stracisz na tym dużo więcej pieniędzy, niż wynosi Twój faktyczny dług, a do tego zostaniesz bez mieszkania.

Jeśli znajdujesz się już w tak podbramkowej sytuacji, to nie martw się – mamy dla Ciebie rozwiązanie. Przeczytasz o nim na końcu artykułu.

Zobacz, czym jest skup nieruchomości 

Umowa przewłaszczenia – czy to ostateczność?

Zgodnie z polskim prawem, wyróżnić możemy umowy nazwane, uregulowane ustawowo w sposób bezsporny i ostateczny, oraz umowy nienazwane, czyli wszystkie pozostałe. Jedną z takich umów nienazwanych, jest właśnie przewłaszczenie na zabezpieczenie. Orzecznictwo sądowe, mimo wszystko, dość jasno wytycza granice, w ramach których umowa przewłaszczenia może być zawierana.

Rzeczą dość oczywistą jest fakt, że umowa przewłaszczenia nie może być zawarta wobec nieruchomości, na poczet długu nieistniejącego, choćby miał on zaistnieć w przyszłości. Przewłaszczenie nieruchomości na zabezpieczenie kredytu, może być dokonane wyłącznie dla długu wygenerowanego, bądź w ramach aktualnego – w innym przypadku, umowa przewłaszczenia będzie nieważna.

Niemniej, jeśli stajesz już przed koniecznością zawarcia umowy przewłaszczenia, musisz pamiętać, że rodzi ona pewne zobowiązania, dotyczące wierzyciela. Choć interpretacje prawne nie są jednoznaczne, to najprawdopodobniej Urząd Skarbowy, zmusi go do odprowadzenia podatku od nieruchomości. Teoretycznie, możesz wykorzystać tę informację, by odwieść wierzyciela od podpisania tej umowy i zyskać na czasie.

Nie zapominaj również o tym, że przewłaszczenie nieruchomości, wcale nie musi pozbawiać Cię jakichkolwiek praw do jej użytkowania w trakcie obowiązywania umowy. Wierzyciel powinien zgodzić się na to, byś mógł nadal mieszkać w niej do czasu uregulowania długu. Co więcej, nadal możesz sprzedać nieruchomość, spłacając zobowiązania ze środków, które w ten sposób zarobisz. I to jest właśnie najlepszy sposób.

Zobacz nasz skup domów!

Przewłaszczenie

Skup nieruchomości online jako najlepszy ratunek

Mieszkania zadłużone, nie cieszą się zbyt dużą popularnością na rynku wtórnym. Niemniej, nasz skup nieruchomości online, nie boi się żadnych wyzwań. Jeżeli, mówiąc wprost, wpadłeś w długi i grozi Ci przewłaszczenie nieruchomości, lub co gorsza – umowa przewłaszczenia została już przez Ciebie podpisana, to nie martw się!

Skontaktuj się z nami jak najszybciej, poprzez Formularz Kontaktowy. Jeszcze tego samego dnia, otrzymasz od nas bezpłatną wycenę online zbywanego mieszkania, wraz z instrukcjami, jak powinieneś dalej postąpić. Pomożemy Ci zebrać wszystkie dokumenty, niezbędne do sprzedaży nieruchomości, a na koniec kupimy ją od Ciebie po uczciwej cenie – i to wszystko już w ciągu paru dni! Za otrzymane od nas pieniądze, zdołasz spłacić swoje zadłużenie, a to co zostanie, wydasz wedle własnych upodobań. Nie zgadzaj się na przewłaszczenie nieruchomości – napisz do nas, a my Ci pomożemy!

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]