4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Umowa przedwstępna sprzedaży działki – co powinno się na niej znaleźć?
Polacy rzadko składają dokumenty testamentowe. „Zachowują pełną dyspozycję czasu na podjęcie tego rodzaju decyzji”
·

Polacy rzadko składają dokumenty testamentowe. „Zachowują pełną dyspozycję czasu na podjęcie tego rodzaju decyzji”

Testament: Jak często Polacy go sporządzają?

Niespełna 10% osób w Polsce starszych niż 45 lat decyduje się na stworzenie testamentu. Przyznać musi się aż 40% obywateli, że nigdy nie myślało nad tym dokumentem. Wydaje się nam, że mamy jeszcze na to czas, by o tym pomyśleć. Ale warto to zrobić, zabezpieczając swoją rodzinę i przekazując swoje dobra po śmierci komuś zaufanemu – podkreśla prawnik specjalizujący się w prawie finansowym, dr Dawid Rejmer.

Testamenty nie są często tworzone w Polsce. Główne przyczyny to przekonanie, że jest jeszcze na to czas, obawa, że testament jest pewnego rodzaju orzeczeniem, jak blisko jesteśmy końca, a także pewność, że wszystko w rodzinie jest dobrze ułożone albo że po prostu nie ma do czego testamentu pisać. Niestety, pokazuje nam praktyka, że te założenia są często błędne.

Polska nie przoduje w sporządzaniu testamentów

Według badań przeprowadzonych na zlecenie Forum Otwartego przez grupę badawczą Research Collective oraz kancelarię prawną i podatkową GWW, w Polsce tylko niewielka część osób w wieku 45+ decyduje się na testament. Większość oszczędza ten temat na później. Ponad 20% badanych myśli, że jest jeszcze mnóstwo czasu, aby napisać testament. Ten rodzaj myślenia jest jednak błędny, ponieważ testament napisany pośpiesznie, być może tuż przed operacją, jest bardzo łatwy do osądzenia.

Testamenty napisane własnoręcznie są uważane za prawnie mocne, ale przeważnie osoby, które decydują się na tę drogę, zachowują formalność notarialnym zapisem testamentu (70%). Co trzeci badany wybiera testament pisany własnoręcznie, myśląc, że jest on wystarczający (41%), a do tego oszczędza im koszty (30%).

Preferowana forma testamentu

Zaleca się przygotowanie testamentu w formie notarialnej i wpisanie go do rejestru notarialnego. To nie jest kosztowne załatwienie, ale pozwala uniknąć wielu sporów o to, czy testament istniał, kto go napisał, czy był podpisany. Testamenty pisane własnoręcznie mogą zostać zniszczone przez osobę, która zapoznała się z jego treścią, nie będąc zadowoloną z tego, co odnajdzie. Może to sprawić, że udowodnienie testamentu stanie się trudne. Wielokrotnie możemy zmienić testament, która była naszą pierwotną wersją. W dokumencie musimy jednak podkreślić, że odwoływane są wszystkie poprzednie.

40% polskiej dorosłej populacji mówi, że nigdy nie zastanawiało się nad testamentem. Blisko co czwarte (23%) twierdzi, że nie ma nic wartego zapisania.

Jakie korzyści daje testament?

Testament dobrze przygotowany przede wszystkim zabezpiecza interesy spadkobierców i majątek przekazujący w taki sposób, jak to ustali spadkodawca. Dzięki temu może zostać uniknięty konflikt rodzinny i przyspieszone jest wszelkie postępowanie spadkowe. Testament daje szansę na przetrwanie ewentualnych problemów spadkowych, szczególnie jeśli majątek zostaje przekazany dla osób małoletnich.

Jeśli żona i dwójka dzieci odziedzicz, to żona niewątpliwie będzie mogła zabrać się za wszystko, sprzedać posiadłość lub coś kupić, czyli zdecydować w imieniu swoich dzieci. Nie jest to tak, ponieważ może decydować tylko co się stanie ze zwykłego zarządu. To znaczy, że może wysłać dziecko na wakacje albo może mu kupić buty, ale nie może sprzedać nieruchomości w imieniu tego dziecka. Na to potrzebne jest pozwolenie sądu.

Testament jest ważny również dla osób żyjących w związku nieoficjalnym. Tylko taki dokument umożliwia przekazanie majątku partnerowi. Osoby bezdzietne mają szansę uniknąć sporów rodzinnych dzięki testamentom. Jeżeli nie ma dzieci, spadkobiercą jest nie tylko małżonek, ale także rodzice zmarłego. Przepisy prawa cywilnego określają kolejność dziedziczenia ustawowego, ale przewidują również udziały w spadku dla każdego spadkobiercy.

Postępowanie spadkowe

W procesie spadkowym, oprócz ustalenia, kto i ile dziedziczy po zmarłym, istotny jest dział spadku. Do tego czasu wszyscy odpowiadają za długi spadkowe solidarnie. Wystarczy, że wierzyciele, na przykład banki mogą domagać się spłaty hipoteki od jednego z dzieci, dwóch lub wszystkich trzech w pełnej kwocie.

Aby sprawdzić najnowsze trendy, zobacz nasz skup nieruchomości, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]