4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

W Polsce już ponad milion obywateli czerpie zyski z najmu. Dochody z tego sektora osiągają astronomiczne kwoty.
·

W Polsce już ponad milion obywateli czerpie zyski z najmu. Dochody z tego sektora osiągają astronomiczne kwoty.

Rejestracja wpływów z wynajmu za 2022 rok

Dane podatkowe z 2022 roku pokazują, że znacząca liczba – około miliona – polskich obywateli czerpie dochody z prywatnego wynajmu i dzierżawy nieruchomości. Rozważając kwestię wynajmu nieruchomości musimy podkreślić, że jest to obszar, który ciągle kryje wiele tajemnic. Przede wszystkim dotyczy to nielegalnej działalności związanej z unikaniem płatności podatków i formalizowania umów. Również dostępna nam baza rzetelnych danych dotyczących rynku wynajmu jest znacznie mniejsza w porównaniu do informacji na temat sprzedaży nieruchomości, szczególnie komercyjnych. Tym samym, najświeższe informacje Ministerstwa Finansów dotyczące opodatkowania zysków z wynajmu w 2022 roku zyskują szczególną uwagę.

Nowe fakty dotyczące podatków od najmu

Wszystkie dostępne dane dotyczące opodatkowania najmu zostały zebrane jeszcze przed ich oficjalnym opublikowaniem. Niemniej, podczas analizowania tych statystyk, musimy pamiętać o ich ograniczeniach.

Co nadal nie wiemy o dochodach z wynajmu?

Zanim przyjrzymy się bliżej tym danym, powinniśmy wyjaśnić, jakie są ich ograniczenia. Jak informuje Ministerstwo Finansów, nie jest możliwe wystawienie pełnej statystyki dotyczącej najmu prowadzonego jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Wynika to stąd, że w swoich zeznaniach podatkowych, podatnicy wykazują ogólny przychód z działalności gospodarczej, bez rozróżnienia na rodzaje prowadzonych działań. Dodatkowo, pomimo uzyskanych informacji, nie jesteśmy w stanie określić, jaka proporcja podatników generujących dochody z najmu poza firmami, zarabiała w 2022 roku poprzez wynajem nieruchomości mieszkalnych. Dane przekazane przez Ministerstwo Finansów biorą pod uwagę wszystkie dochody z wynajmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze. Ważna jest też kwestia szarej strefy, która prawdopodobnie jest znacznie mniejsza niż 15-20 lat temu. Wprowadzenie prostego, ryczałtowego modelu rozliczeń miało na celu ograniczenie nieopodatkowanego najmu. W raporcie „Studenci na rynku nieruchomości 2023” widać, że około co dziesiąty najemca zdecydował się na ustną umowę wynajmu. Jednak, nawet jeżeli umowa wynajmu mieszkania lub pokoju jest na piśmie, to nadal nie ma pewności, że Urząd Skarbowy otrzyma swój udział z dochodów z najmu.

Miliardy złotych zysków z wynajmu i dzierżawy

Dokładne dane o zarobkach z wynajmu, a także rejestrujących te dochody podatnikach, dostarczyło Ministerstwo Finansów. Mimo pewnych ograniczeń, te informacje są nadal bardzo wartościowe. W 2022 r., z tytułu najmu, dzierżawy oraz umów o podobnym charakterze zarobki opodatkowano na kilka sposobów:
  • 883 000 podatników zapłaciło ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w łącznej sumie 23,352 mld zł (w 2021 r. byli to 809 000 podatników, a suma przychodów wynosiła 18,338 mld zł);
  • 124 000 podatników wykazało przychody według skali podatkowej w łącznej kwocie 3,605 mld zł (dane z 2021 r. to odpowiednio 120 000 podatników i 3,007 mld zł jako suma przychodów).
Na podstawie powyższych danych, możemy ustalić, że suma prywatnych dochodów z wynajmu, dzierżawy i podobnych umów wyniosła 26,957 mld zł w 2022 r. (tj. około 26 800 zł na jednego podatnika). Porównując z poprzednim rokiem, wyniki są analogiczne – 21,345 mld zł oraz około 23 000 zł przychodu na jednego podatnika. Wzrost ogólnych i średnich dochodów jest skutkiem znacznych podwyżek czynszów za wynajem mieszkań. W przypadku pozostałych umów najmu oraz dzierżawy, często dochodziło do waloryzacji czynszu ze względu na wysoką inflację. Jeśli potrzebujesz sprzedać mieszkanie lub sprawdzić najnowsze trendy, polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości, tam znajdziesz skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]