4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Kluczowe aspekty mieszkalnictwa na początku kadencji rządu
Odkryto kluczowe aspekty mieszkalnictwa na początku kadencji rządu
·

Odkryto kluczowe aspekty mieszkalnictwa na początku kadencji rządu

Wizje popowrzebowych partnerstw politycznych względem polityki mieszkaniowej

Jeszcze nie zapadły decyzje, jaką ścieżkę powinna podążać polityka mieszkaniowa po ostatnich wyborach. Niemniej jednak, niektóre predykcje zostały już wyjawione podczas konferencji pt. „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu” przeprowadzonej przez Pracodawców RP i Polski Związek Firm Deweloperskich. Najważniejszy punkt konferencji dotyczył premiera raportu stworzonego przez Platformę Mieszkaniowo-Budowlaną – instytucję skupiającą fachowców w dziedzinie nieruchomości. W dyskusji uczestniczyli między innymi Hanna Gill–Piątek i Paweł Bliźniuk z Koalicji Obywatelskiej, Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy oraz Jacek Tomczak z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prawo i Sprawiedliwość reprezentował Waldemar Buda, były minister rozwoju i technologii.

Działania priorytetowe

Konrad Płochocki, przewodniczący Platformy Budowlano-Mieszkaniowej oraz wiceprezes Polskiego Związku Firm Deweloperskich, zaznaczył, że najpilniejszymi kwestiami do rozwiązania jest, ciągłość finansowania SIM-ów i TBS-ów oraz programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, a także pytanie o dalsze losy terenów należących do spółek Skarbu Państwa, które do tej pory były zablokowane. Te kwestie zostały podniesione jako pilnie potrzebujące wyjaśnień i działań. Natomiast politycy z „byłej opozycji”, nie zaprezentowali klarownych deklaracji co do programów mogących obciążyć budżet państwa, nie chcąc przesądzać ich realizacji bez wcześniejszych analiz. Paweł Bliźniuk z KO wspominał o propozycji kredytu na 0 proc., ale jednocześnie zwrócił uwagę, że będą to jeszcze przedmiotem dyskusji w radzie ministrów. PSL z kolei, w swoim programie wyborczym zaproponował kredyt na 1,5 proc. Anna Maria Żukowska z Nowej Lewicy poruszyła temat wykorzystania funduszy państwowych na kreowanie zasobów mieszkań na wynajem z preferencyjnymi czynszami, bez możliwości nabycia własności. Waldemar Buda z Prawa i Sprawiedliwości podkreślał istotność kontynuacji programu Bezpieczny kredyt, stwierdzając, że nie wpłynął on na wzrost cen nieruchomości, a umożliwił nabywanie mieszkań wielu osobom. Skupił się na potrzebie utrzymania tego programu nie tylko na najbliższą przyszłość, ale na najbliższe lata. Hanna Gill-Piątek zwróciła uwagę na konieczność udostępniania gruntów państwowych, na podobnych zasadach jak w programie Lokal za grunt, gdzie w zamian za teren, inwestor dostarcza samorządowi część z zbudowanych mieszkań.

Nowa polityka mieszkaniowa

W dyskusji podkreślano, że ewolucja nowej polityki mieszkaniowej nie może przebiegać bez uwzględnienia opinii rynku nieruchomości. Jacek Tomczak z PSL zaznaczył, że polityka mieszkaniowa powinna być konsultowana z osobami bezpośrednio tworzącymi rynek i izbami gospodarczymi, akcentując na polskie firmy działające na rynku i znaczenie dobrze prosperującej gospodarki mieszkaniowej dla całego kraju. Pojawiały się także zapowiedzi wstępne dotyczące powrotu do omawiania REIT-ów, czyli spółek inwestujących w nieruchomości i regularnie wypłacających zyski z najmu akcjonariuszom.

Specustawa mieszkaniowa

Postulaty na pierwsze sto dni rządu tworzone przez Platformę Mieszkaniowo – Budowlaną, oprócz stworzenia spójnej polityki mieszkaniowej, zawierają także zakładkę poświęconą specustawie mieszkaniowej. Zostawi wykonana modyfikacja tego aktu. W wyniku nowego zapisu, każda inwestycja musi zakładać budowę co najmniej 1,5 miejsca postojowego na jedno mieszkanie, co dość mocno podbiło koszty inwestycji. Zdaniem Pawła Bliźniuka, blokada nowych inwestycji w związku podwyższonymi kosztami uderza przede wszystkim w samorządy, które powinny mieć decydujący głos w kwestii norm parkingowych. Anna Maria Żukowska wskazuje, iż jednym z rozwiązań mogłoby być wprowadzenie stałej opłaty w wysokości 100 zł dla osób składających odwołania, co mogłoby utrudnić działanie osobom, które robią to bezpodstawnie. Podsumowując, istnieje wiele priorytetowych zadań, które czekają na nowo powstały rząd. Prócz migotki KPO, kwestii budżetu, cen energii czy kwestii wakacji kredytowe, polityka mieszkaniowa na najbliższą przyszłość wydaje się być jednym z najważniejszych punktów agendy. Polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości, tam znajdziesz skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]