4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Stan deweloperski
Stan deweloperski domu a mieszkania ? co musisz wiedzieć?
·

Stan deweloperski domu a mieszkania ? co musisz wiedzieć?

Czym tak właściwie jest stan deweloperski? Tak właściwie nie ma on jednej konkretnie dobranej definicji, aczkolwiek tak nazywamy stan domu czy mieszkania, w którym możemy zacząć przeprowadzanie prac wykończeniowych. Ważną kwestią, o której należy pamiętać jest fakt, że stan deweloperski konkretnej inwestycji powinien być szczegółowo opisany już w momencie zawierania umowy przedwstępnej, a dom czy mieszkanie podczas wykonywania prac wykończeniowych ubezpiecza się nadal jako nieruchomość w trakcie budowy. Ciekawostką może okazać się fakt, że aż 90% Polaków decyduje się na zakup właśnie mieszkań w stanie deweloperskim, kupując mieszkania z rynku pierwotnego, a głównym czynnikiem decydującym o podejmowaniu przez nich właśnie takiej decyzji jest fakt, że takim sposobem można naprawdę wiele zaoszczędzić, a przy okazji można samemu wykończyć swoje wymarzone cztery kąty.

Dom/mieszkanie w stanie deweloperskim

Stan deweloperski nieruchomości to tak właściwie stan surowy domu czy mieszkania, w momencie, w którym będziemy mogli rozpocząć prace wykończeniowe. Zatem to czas w którym zostało już zakończone ocieplanie budynku, doprowadzenie przyłączy, przygotowanie ścian oraz podłóg, jeżeli chodzi o domu, to także musi zostać zakończone wykonywanie podbitek dachowych wraz z ociepleniem dachu, ocieplenie elewacji, osadzenie rur spustowych, wykonanie schodów oraz działania na posesji i wykonanie drogi dojazdowej.

Stan deweloperski

Stan deweloperski mieszkania

Wszystkie umówione kwestie, które powinny zostać wcześniej zaklepane podczas podpisywania umowy przedwstępnej, muszą zostać wyegzekwowane podczas odbioru technicznego. Stan deweloperski mieszkania powinien obejmować tynki zewnętrzne i wewnętrzne, a więc ściany gotowe do malowania, drzwi wejściowe, wylewkę podłogową, okna wraz z parapetami, zamontowane grzejniki, instalacje wodno-kanalizacyjną, grzewczą oraz elektryczną.

Zobacz nasz skup domów

Stan deweloperski domu

Powinien on posiadać elementy wymienione w stanie deweloperskim mieszkania, a dodatkowo także: drogę dojazdową, ogrodzenie posesji, zagospodarowaną zieleń przydomową, schody wyposażone w balustrady.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu mieszkania w stanie deweloperskim?

Nie od dziś wiadomo, że materiały z jakich została wykonana nasze nieruchomość są niezwykle istotne, aby cała nasza inwestycja mogła nam służyć wiele lat. Także pierwsza rzecz na jaką musimy zwrócić uwagę to jakość materiałów oraz standard wykończenia mieszkania. Wybór materiałów z niższych półek cenowych nie zawsze może się okazać strzałem w dziesiątkę. W umowie natomiast warto zawrzeć zapisek na temat ścian, aby były one już przygotowane do malowania lub były pokryte już jedną warstwą białej farby. Diabeł tkwi w szczegółach więc nie możemy także o nich zapomnieć. Umowa przedwstępna powinna zawierać jak najwięcej informacji i szczegółów tak, aby deweloper musiał trzymać się naszych wymogów, a podczas odbioru mieszkania, aby nie było sytuacji, które będą wymagały nadmiernej dyskusji.

Przeczytaj też więcej o skupie działek

Kolejny krok do zamieszkania w nowym gniazdku

Kiedy nasze mieszkanie jest już fizycznie nasze musimy zacząć zastanawiać się i projektować sami lub z pomocą profesjonalisty każdy szczegół naszego nowego lokum. Istotne nawet są takie elementy jak ulokowanie gniazdek czy oświetlenia. Każdy kolejny krok, a jest ich naprawdę wiele  możemy wykonać sami jeżeli chcemy zaoszczędzić jak najwięcej, aczkolwiek specjalistom może pójść zdecydowanie szybciej.

Stan deweloperski

Jak ubezpieczyć nieruchomość w stanie deweloperskim?

Polisa deweloperska zapewnia ubezpieczenie nieruchomości do momenty, aż nie stanie się ona fizycznie naszą własnością. W momencie, kiedy podpisujemy akt przeniesienia własności nieruchomości już sami możemy ubezpieczyć nieruchomość, nawet jeżeli nie będziemy mieszkać w niej od razu. Polisa ubezpieczeniowa dla domu podczas trwania jego budowy, obejmuje tylko i wyłącznie ochronę przed zdarzeniami losowymi i zabezpiecza elementy stałe, mury, materiały budowlane oraz narzędzia przed kradzieżą. Ogólnie rzecz biorąc ubezpieczając nieruchomość w trakcie budowy zapłacimy za polisę zdecydowanie mniej niż w przypadku klasycznego ubezpieczenia.

Wszelkie formalności związane z mieszkaniem deweloperskim

Najważniejszy jest odbiór techniczny nieruchomości, bez tego ani rusz, trwa niezbyt długo, a na koniec musi zostać podpisany odpowiedni protokół. Informacje o wszelkich wadach i usterkach powinny zostać niezwłocznie w nim zawarte. Taki protokół dodatkowo powinien zawierać datę, powinien być sporządzony pisemnie i zawierać podpisy obu stron. Od tego momentu deweloper ma okres czternastu dni, aby zdeklarować się czy naprawi wszelkie usterki. Natomiast powinny one zostać naprawione w maksymalnym okresie 30 dni od dnia odbioru technicznego, niezależnie od decyzji dewelopera. Przy odbiorze technicznym nastaje odpowiedni moment, aby podpisać umowę przeniesienia własności, w formie aktu notarialnego.

Dopilnowanie wszelkich szczegółów i formalności jest nieodłącznym elementem sukcesu jaki chcemy odnieść podczas pozyskiwania naszego wymarzonego mieszkanka czy domu.

Odwiedź także nasz skup nieruchomości w Warszawie.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]