4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela
Sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela – czy to możliwe?
·

Sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela – czy to możliwe?

Sprzedaż udziału w nieruchomości nawet bez zgody współwłaściciela jest możliwa. Część internautów niezbyt zainteresowanych prawem oraz rynkiem nieruchomości może myśleć, że współwłasność domów lub lokali jest związana wyłącznie z sytuacją małżonków. Wielu Polaków dopiero przy okazji dziedziczenia dowiaduje się, że istnieje coś takiego jak współwłasność ułamkowa nieruchomości. Jeżeli Ty również masz takie zaległości, to nie przejmuj się – w tym artykule dowiesz się, że sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody właściciela, to tak naprawdę bułka z masłem, jeżeli tylko wiesz, o czyją pomoc należy się zwrócić (nasz skup nieruchomości Bydgoszcz jest takim miejscem). Jest jednak parę niuansów, na które musisz zwrócić uwagę. Nie ma jednak co mitrężyć – przeczytaj ten artykuł i zobacz, jak możesz sprzedać swoje udziały, aby nie narobić sobie problemów!

Czy można sprzedać udział w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?

Omówienie kwestii sprzedaży udziałów w nieruchomości wymaga pewnej wiedzy na temat współwłasności. Warto zatem zaprezentować i wyjaśnić podstawowe informacje, które przekazuje kodeks cywilny. Ten akt prawny wskazuje, że możliwe są dwa rodzaje współwłasności – ułamkowa oraz łączna. Charakterystyczną cechą współwłasności ułamkowej jest to, że każdy ze współwłaścicieli posiada określony udział w rzeczy. W razie braku innych przesłanek przyjmuje się, że ułamkowe udziały współwłaścicieli są równe. Współwłasność łączna funkcjonuje zupełnie inaczej. Jej charakterystyczną cechą jest brak jakichkolwiek udziałów.

Warto wiedzieć, że współwłasność łączna nie jest samodzielną konstrukcją prawną. W praktyce zawsze musi być ona powiązana z innym stosunkiem prawnym. Przykładem jest współwłasność łączna, jaką w przypadku danej rzeczy (np. mieszkania) posiadają małżonkowie, którzy nie podpisali intercyzy likwidującej majątek wspólny. Ze względu na specyfikę współwłasności łącznej, powyższe pytanie („Czy można sprzedać udział w nieruchomości bez zgody współwłaściciela?”) nie ma sensu w odniesieniu do takiej formy wspólnego posiadania domu, działki lub lokalu. Współwłasność łączna wygasa razem z nadrzędnym wobec niej stosunkiem prawnym. Przykład: zakończenie małżeństwa skutkuje również końcem współwłasności łącznej małżonków.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela to temat, który dotyczy natomiast współwłasności ułamkowej. Przepisy kodeksu cywilnego wskazują, że w przypadku takiej współwłasności samodzielna sprzedaż udziału nie stanowi problemu. Artykuł 198 kodeksu cywilnego potwierdza, że każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych osób posiadających współwłasność. Dopiero czynność przekraczająca zwykły zarząd taka jak np. sprzedaż całej nieruchomości lub remont mieszkania wymaga zgody wszystkich współwłaścicieli (art. 199 KC). Warto też odwołać się do artykułu 1035 kodeksu cywilnego. Mówi on, że jeśli spadek przypada kilku spadkobiercom, to do wspólności majątku oraz działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące współwłasności ułamkowej.

Sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela – jak przebiega?

W świetle tego, co wcześniej napisaliśmy, sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela nie nastręcza dużych problemów. Dotyczy to również sytuacji związanej ze spadkiem. Wedle artykułu 1036 kodeksu cywilnego, spadkobierca może bez zgody pozostałych spadkobierców rozporządzać swoim udziałem w przedmiocie należącym do masy spadkowej. Sprzeciw innego spadkobiercy jest skuteczny tylko wtedy, gdy rozporządzenie udziałem narusza jego uprawnienia przysługujące na podstawie przepisów o dziale spadku. Zbycie udziału w rzeczy stanowiącej część spadku jest skuteczne, dopóki sąd nie uzna, że doszło do naruszenia interesów innego spadkobiercy (zobacz wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 stycznia 2002 r. – sygn. akt IV CKN 595/00).

Warto pamiętać, że sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaścicieli to czynność, której ostatecznie nie można ukryć w żaden sposób. Notariusz zaraz po podpisaniu umowy prześle do sądu wieczystoksięgowego wniosek online o wpis nowego współwłaściciela. Po pewnym czasie dojdzie do zaktualizowania treści księgi wieczystej, co zostanie potwierdzone zawiadomieniem przesłanym uczestnikom postępowania wieczystoksięgowego. Pozostali współwłaściciele mogą sprawdzić treść księgi wieczystej poprzez serwis Ministerstwa Sprawiedliwości (Elektroniczne Księgi Wieczyste).

Nie zapomnij jednak o tym, że sprzedaż udziału w nieruchomości, podobnie jak inne tego typu transakcje, które swój finał muszą znaleźć u notariusza, będą wymagały uiszczenia stosownej opłaty. Niemniej, w przypadku utworzenia prostych aktów notarialnych, czy pomniejszych czynności (protokoły, czy wpisy do księgi wieczystej) taksy notarialne wyniosą tylko kilkaset złotych. Nie musisz się więc obawiać, że gdy idzie o sprzedaż udziału w nieruchomości, będziesz musiał płacić krocie – owiane legendarną sławą wysokie taksy notarialne, zwykle mają miejsce przy bezpośredniej transakcji sprzedaży nieruchomości.

Firma prowadząca skup nieruchomości może zakupić udział

W nawiązaniu do wcześniejszych informacji warto podkreślić, że sprzedaż udziałów w nieruchomości bez zgody współwłaściciela to transakcja, na którą z całą pewnością nie będzie chętny typowy nabywca nieruchomości. Taki przeciętny kupujący obawia się bowiem komplikacji prawnych i jest zainteresowany całością nieruchomości, którą zwykle zamierza wykorzystywać na własny użytek. Nie oznacza to jednak, że sprzedaż udziału w nieruchomości bez zgody współwłaściciela będzie niemożliwa, ze względu na brak potencjalnych nabywców. Udziały chętnie kupują bowiem firmy prowadzące np. skup mieszkań lub skup domów. Przykładem takiej firmy z dużym doświadczeniem rynkowym jest nasz skup nieruchomości online, czyli KupujemyM.pl.

Warto jednak zauważyć, że sprzedaż udziałów w nieruchomości, nie jest jedynym polem naszego działania. Z powodzeniem kupujemy również całe nieruchomości, również takie, których sytuacja prawna stoi pod dużym znakiem zapytania – czyli mieszkania zadłużone, czy obarczone innym, prawnym kłopotem. Ponadto, mieszkania do remontu, również nie stanowią dla nas żadnego wyzwania. Nasz skup nieruchomości online, przez długi czas swojego działania, pomógł wielu osobom na terenie całej Polski. Być może teraz przyszedł czas na Ciebie? Skontaktuj się z nami za pomocą Formularza Kontaktowego i zobacz, co możemy dla Ciebie zrobić!

FAQ, czyli wszystko, co musisz wiedzieć, gdy idzie o sprzedaż udziałów w nieruchomości

  • Tak – zgodnie z obowiązującą literą prawa, nic nie stoi na przeszkodzie, by taka sprzedaż miała miejsce. Musisz jednak wziąć pod uwagę, że koniec końców, współwłaściciel dowie się o Twoich zamiarach, więc niemożliwym będzie sprzedaż udziałów w nieruchomości bez jego wiedzy. Na szczęście, zgody wyrażać nie musi.
    Pamiętaj jednak o tym, że sprzedaż udziałów w nieruchomości, to rodzaj transakcji, który dość rzadko pojawia się na rynku wtórnym. Ilość osób chętnych na taki rodzaj współpracy, jest przerażająco mała. I nie ma w tym nic dziwnego. Twoim potencjalnym kontrahentom, na pewno cała operacja wyda się nazbyt skomplikowana. Ponadto, nie odnajdą w niej interesu, o który zabiegają – czyli kupna nieruchomości pod inwestycję, bądź na pokrycie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nie martw się jednak – znamy idealny sposób!

  • Podobnie, jak w przypadku innych transakcji, związanych z obrotem nieruchomościami (tak pośrednim, jak i bezpośrednim) wizyta u notariusza będzie niezbędna. To właśnie notariusz, korzystając z przysługujących mu praw, ujmie zmiany w księdze wieczystej wskazanej nieruchomości, w odpowiedni akt notarialny. Cały proces do złudzenia przypomina zwykłą transakcję sprzedaży mieszkania – różni się jedynie wysokość taksy notarialnej.

  • Biorąc pod uwagę fakt, że ilość chętnych na nabycie udziałów w nieruchomości jest ograniczona, najrozsądniej będzie w ogóle pominąć ich poszukiwania na tradycyjnym rynku wtórnym. Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, będzie stanowił nasz skup nieruchomości online, stale poszerzający grono zadowolonych Klientów w całej Polsce Dzięki naszemu doświadczeniu możesz liczyć nie tylko na szybką i bezpieczną transakcję, ale również na uczciwą, zadowalającą Cię cenę!
    Wszystko, co musisz zrobić, to skontaktować się z nami przez Formularz Kontaktowy, a my wszystko Ci wyjaśnimy. Ponadto, nie tylko pomożemy Ci w zdobyciu wszystkich, niezbędnych dokumentów, ale nawet, rozumiejąc, jak stresującym może być całe przedsięwzięcie, skompletujemy je wszystkie za Ciebie! Napisz do nas, a jeszcze dziś otrzymasz niezobowiązującą wycenę Twoich udziałów, by za kilka dni mieć problem z głowy!

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]