4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Podatek od kupna mieszkania- Ile wynosi? Kto zapłaci? Kiedy VAT a kiedy PCC?
·

Podatek od kupna mieszkania- Ile wynosi? Kto zapłaci? Kiedy VAT a kiedy PCC?

Decydując się na zakup mieszkania należy pamiętać, że jego cena nie jest całkowity koszt jaki poniesiemy w związku z nowym nabytkiem. Podatek od kupna mieszkania to część transakcji jakiej nie da się uniknąć bez konsekwencji. Trzeba się liczyć z tym, że nasz budżet zostanie obciążony takim wydatkiem, jak podatek VAT lub podatek PCC. Dowiedz się ile wynosi podatek od zakupu mieszkania.

Kiedy VAT a kiedy PCC?

Wysokość kwoty podatku jaką należy pokryć przy zakupie mieszkania zależy w głównej mierze od rynku nieruchomości z jakiego pochodzi lokal. Jeżeli decydujemy się na transakcje na rynku pierwotnym to musimy opłacić podatek VAT, natomiast kupując nieruchomość od osoby prywatnej- z tak zwanego rynku wtórnego, wtedy należy zapłacić podatek PCC

Przy zakupie mieszkania od dewelopera można odnieść wrażenie, że nie ponosimy kosztów związanych z opłatą podatku, jednak jest to mylne wrażenie. Dzieje się tak, ponieważ firma często przedstawia nam już kwotę brutto do zapłaty, nie rozgraniczając jej na brutto i netto. Zdarza się nie raz, że osoba odpowiedzialna za sprzedaż, chcąc przyciągnąć potencjalnych klientów w ogłoszeniu przedstawia kwotę netto, a dopiero później informuje o całkowitych kosztach, jakie poniesie klient w związku z uregulowaniem podatku VAT.

Mieszkanie za które po zakupie musimy zapłacić podatek PCC to takie, które pochodzi z rynku wtórnego, czyli żadna ze stron nie podlega opodatkowaniu VAT i została zawarta umowa kupna-sprzedaży między dwoma osobami fizycznymi. Ten typ podatku od zakupu mieszkania opłacamy sami w urzędzie skarbowym na podstawie zawartej umowy.

Zobacz też nasz skup działek!

Kto płaci podatek?

Oczywiście kupując mieszkanie zarówno pochodzące od dewelopera, jak i mieszkanie z rynku wtórnego, koszt opłaty podatku ponosi kupujący. Jednak formalności z nim związane już nie, ponieważ jest to zależne od rodzaju rynku.

W przypadku podatku VAT, kupujący otrzymuje fakturę od dewelopera w której są zamieszczone wszelkie informacje o wysokości kwoty netto i brutto. Z urzędem skarbowym rozlicza się firma. Natomiast podatek PCC, osoba kupująca jest zobowiązana do samodzielnego opłacenia w urzędzie skarbowym. Na dokonanie tej formalności kontrahent ma 14 dni od daty podpisania umowy sporządzonej notarialnie. 

Ponad to jeżeli cena jaka została zapłacona za mieszkanie będzie zbyt niska, urząd skarbowy może prosić o wyjaśnienie, którym może być, na przykład bardzo zły stan mieszkania lub niedogodna lokalizacja. Natomiast jeżeli niska cena jest nieuzasadniona lub bezpodstawna, urząd skarbowy może podnieść wysokość potrącanego podatku od zakupu nieruchomości.

Ile wynosi podatek od kupna mieszkania?

Robiąc zakup u dewelopera, wysokość podatku jest uzależniona od powierzchni mieszkania. W związku z powyższym jeżeli mieszkanie nie przekracza 150 mkw to stawka podatku VAT wynosi 8 procent. Jeżeli metraż przekracza tą wartość, podatek rośnie do 23 procent. Dodatkowo kupując nieruchomość na potrzeby własnej działalności gospodarczej masz prawo do zmniejszenia wysokości podatku, poprzez odliczenie podatku VAT.

Podatek PCC zawsze wynosi tyle samo i jest to 2 procent od wartości rynkowej mieszkania, co nie jest przypadkowym stwierdzeniem, ponieważ umożliwia to urzędowi skarbowemu wykrycie i zminimalizowanie oszustw podatkowych. Polegają one na specjalnym zaniżaniu cen mieszkań w celu obniżenia podatku od kupna mieszkania.

Odwiedź nasz skup udziałów w nieruchomości.

Dodatkowe koszty jakie należy pokryć przy zakupie mieszkania

Zanim zdecydujesz się na zakup mieszkania, należy szczegółowo określić swój budżet i uwzględnić wszystkie koszty, jakie będą związane z podjętym przez nas przedsięwzięciem. Dlatego licząc należy uwzględnić nie tylko cenę nieruchomości i podatek od zakupu, ale również dodatkowe opłaty, takie jak: ubezpieczenie mieszkania, taksa notarialna, podatek od nieruchomości oraz w przypadku zaciągnięcia kredytu hipotecznego- koszt operatu szacunkowego nieruchomości dla banku.

Ubezpieczenie mieszkania jest bardzo ważną czynnością, ponieważ zabezpieczamy tym samym naszą nieruchomość przed wszelkimi nieprzewidzianymi zdarzeniami. Jest to fakultatywna, lecz zalecana opłata dla kupujących bez kredytu hipotecznego, natomiast osoba, która podjęła mieszkanie na kredyt musi obligatoryjnie wykupić polisę ubezpieczeniową.

Taksa notarialna jest to opłata jaka zostanie poniesiona w związku ze sporządzeniem aktu notarialnego, który może zaświadczyć o zawarciu umowy kupna-sprzedaży. Wysokość tej opłaty jest ustalana z góry przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i stanowi określony procent od kwoty zakupu mieszkania.

Podatek od nieruchomości jest pobierany co roku i zależy od miejsca w jakim znajduje się mieszkanie oraz od powierzchni nieruchomości. Wysokość podatku od nieruchomości jest ustalana prze Ministra Finansów, jednak ostateczną decyzję podejmuje gmina. Władze gminy mogą postanowić na przykład zmniejszyć podatek, aby był on bardziej korzystny dla mieszkańców.

Koszt operatu szacunkowego nieruchomości dla banku bierzemy pod uwagę, kiedy zdecydujemy się na kredyt hipoteczny w celu zakupu mieszkania. Kwota z jaką należy się liczyć waha się miedzy 500 a 1000 złotych w zależności od miejscowości oraz od banku w którym posiadamy rachunek.

Zobacz nasz skup nieruchomości w Warszawie.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]