4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Działka rekreacyjna
Działka rekreacyjna na sprzedaż – co warto wiedzieć przed zakupem?
·

Działka rekreacyjna na sprzedaż – co warto wiedzieć przed zakupem?

Działka rekreacyjna na sprzedaż, to temat, który bardzo często powraca wraz z nadchodzącą wiosną. Odrobina własnej działki służącej do odpoczynku nie musi być luksusem dostępnym jedynie dla osób zamożnych. Swoboda, możliwość uprawiania ekologicznych warzyw i owoców oraz możliwość odprężenia się po ciężkiej pracy
w miesiącach wakacyjnych to główne zalety kupna miejsc, jakimi są działki rekreacyjne. Przepisy budowlane dokładnie nie objaśniają tego, czym właściwie jest działka rekreacyjna z domkiem oraz jak należy ją zagospodarować.

Działka rekreacyjna – co to takiego?

Kawałek ziemi tego rodzaju, który można kupić praktycznie w każdej części Polski to przede wszystkim wszelkiego rodzaju grunty wykorzystywane w celach wypoczynkowych. Warto wiedzieć, że na działkach rekreacyjnych nie można wybudować domu całorocznego, a jedynie tzw. letniskowy. Co właściwie mówią przepisy na temat tego, jakie obiekty budowlane mogą powstawać na takich terenach?

Według tego, co stanowi prawo budowlane na takich miejscach, można budować parterowe budynki do rekreacji indywidualnej, obiekty okresowego wypoczynku oraz takie, które nie przekraczają powierzchni zabudowy 35 metrów kwadratowych. Dodatkowo bez pozwoleń budowlanych wybudowane mogą zostać wolnostojące altany. Ciekawostką jest jednak fakt, że łączna powierzchnia wszystkich obiektów nie może przekraczać 500 metrów kwadratowych.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem działki rekreacyjnej?

Działki rekreacyjne z domkiem nad morzem to doskonała inwestycja, która jednak wymaga nieco większych nakładów pieniężnych ze względu na lokalizację oraz konieczność postawienia obiektu budowlanego przeznaczonego do wypoczynku. Czym tak naprawdę trzeba kierować się podczas wyboru miejsca, jakim jest działka rekreacyjna z domkiem?

Warto zwrócić uwagę na stan prawny terenu, liczbę właścicieli oraz przeanalizować czy nie występują ewentualne obciążenia hipoteczne ciążące na działce. Jeśli nie występują żadne przeciwwskazania, można bez wahania udać się do notariusza celem podpisania umowy kupna/sprzedaży. 

Przy wyborze konkretnego miejsca pod inwestycję lub na własny użytek liczy się głównie:

  • Powierzchnia użytkowa
  • Rodzaj występującej zabudowy
  • Media (woda, gaz, prąd)
  • Cena

Aby dokładnie określić cenę, warto nawiązać współpracę ze skupem nieruchomości, który zajmuje się darmową wyceną online, skupem nieruchomości i działek na terenie całej Polski. Wszelkie ewentualne problemy związane ze sprzedażą lub kupnem działki można praktycznie od ręki – wystarczy tylko wypełnić formularz kontaktowy na portalu. Zarówno klienci indywidualni, jak i biznesowi mogą skorzystać z tego typu usług bez żadnych ukrytych opłat.

Przed zakupem warto też sprawdzić dane miejsce w planach zagospodarowania przestrzennego, by zorientować się, jakie są możliwości jej zabudowy. Ostatecznie wszelkie zdobyte informacje trzeba weryfikować w urzędach, czy pokrywają się ze stanem faktycznym działki. Ciekawostką jest też fakt, że działki rekreacyjne na sprzedaż typu ROD faktycznie nie mogą zostać sprzedane, gdyż stanowią one jedynie formę dzierżawy miejsca od danego miasta lub innego podmiotu. Wszelkiego rodzaju zmiany, budowa nowych budynków oraz przyłącza wody, prądu itp. muszą być konsultowane z właścicielem dzierżawionego terenu.

Działki rekreacyjne z domkiem nad morzem – gdzie szukać ofert?

Szczególną uwagę należy zwracać na prawdziwość ogłoszeń, które zamieszczone są na portalach aukcyjnych. Oferta sprzedaży działki rekreacyjnej może zostać zweryfikowana samodzielnie przez zainteresowanego lub za pośrednictwem profesjonalnego biura nieruchomości. Istotne są prawa własności, które nabywa się wraz z podpisaniem aktu notarialnego i umowy sprzedaży, której przedmiotem jest działka rekreacyjna. Na sprzedaż obecnie wystawiane są różnego rodzaju działki różniące się między sobą powierzchnią, lokalizacją oraz zabudową.

Działka rekreacyjna na sprzedaż może być okazją, ale trzeba uważać na oferty ze zbyt wygórowanymi cenami. Właściciele bardzo często nie wiedzą, jaka jest rzeczywista wartość ich działek, gdyż nie korzystają z możliwości wyceny działek online.

Czy warto kupić działkę rekreacyjną z domkiem?

Własne miejsce do wypoczynku w gronie rodziny lub znajomych przy grillu to duża wygoda. O ile powierzchnia działek rekreacyjnych nie jest duża, to ich ceny są dość przystępne. Pewne problemy mogą pojawiać się w przypadku nieco większych powierzchni. Wielu sprzedających i kupujących nie zdaje sobie do końca sprawy, jaka jest wartość konkretnej działki, za ile można ją sprzedać oraz najważniejsze – czy warto ją kupić. Chcesz mieć możliwość wypoczynku w letnich miesiącach z dala od zgiełku miasta? Weź sprawy w swoje ręce i zdecyduj się na kupno działki rekreacyjnej.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]