Chcesz sprzedać nieruchomość?
Blog

Jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze?

Zadłużone mieszkanie spółdzielcze

Scroll down

Zobacz także

Mieszkanie po rozwodzie. Do kogo należy, jakie są sposoby podziału?

Czytaj teraz

Jak wygląda sprzedaż mieszkania przez komornika?

Czytaj teraz

Kalkulator sprzedaży domu

Czytaj teraz

Zastanawiasz się może, jak sprzedać zadłużone mieszkanie spółdzielcze? Co zrobić, jeśli właściciele lokalu przeznaczonego na sprzedaż mają zaległe zobowiązania finansowe w spółdzielni? Jak sprzedać zadłużone mieszkanie, które jest zagrożone egzekucją komorniczą? W rozwiązywaniu tego rodzaju problemów pomagają firmy oferujące skup nieruchomości z problemami.

Mieszkanie w spółdzielni, czyli jakie?

Sytuacja prawna spółdzielczego mieszkania własnościowego różni się od zwykłego lokalu własnościowego. Jego właściciel nie ma prawa własności do budynku, w którym znajduje się mieszkanie, ani do gruntu, na którym stoi. Takie lokum nie musi też mieć założonej księgi wieczystej. Może ona jednak zostać utworzona, np. w celu obciążenia mieszkania hipoteką – taka sytuacja ma zwykle miejsce wówczas, gdy właściciel stara się o uzyskanie kredytu hipotecznego z banku.

Poza tym prawo do dysponowania mieszkaniem spółdzielczym własnościowym jest takie same, jak w przypadku lokali z pełną własnością – można je sprzedawać, przekazywać w spadku lub w formie darowizny, a także wynajmować. Takie lokale można też zadłużać. Dotyczy to zarówno obciążenia mieszkania hipoteką, jak i zaciągania innych długów, których egzekucja może wiązać się z zajęciem mienia przez komornika. Jeszcze inną formą zadłużenia jest zaleganie z opłatami do spółdzielni. W przypadku sprzedaży takiego lokalu zobowiązania powinny zostać spłacone. W niektórych przypadkach mogą jednak zostać przeniesione na nowego właściciela.

Kupno zadłużonego mieszkania spółdzielczego: wiele problemów, mało chętnych

Sprzedaż zadłużonego mieszkania jest trudniejsza niż w przypadku „M”, którego właściciele nie posiadają zaległych zobowiązań finansowych. Kupujący nie chcą brać na siebie problemów związanych ze spłatą zobowiązań zaciągniętych przez poprzednich właścicieli. Zwykle wymagają od sprzedającego przedstawienia zaświadczenia ze spółdzielni o braku przeciwwskazań do sprzedaży (jego wydanie często uzależnione jest od tego, czy właściciel nie zalega z opłatami za lokal). Oczekują także dokumentów potwierdzających, że mieszkanie nie jest obciążona hipoteką. Nic dziwnego, że  kupno zadłużonego mieszkania spółdzielczego własnościowego tak rzadko dochodzi do skutku.

Uniknąć komornika

Tymczasem sprzedaż zadłużonego mieszania własnościowego bardzo często jest dla dłużnika jedynym sposobem na wyjście z trudnej sytuacji finansowej. Osoby wystawiające na sprzedaż zadłużone mieszkanie chcą zwykle uniknąć zajęcia lokalu przez komornika. Warto pamiętać, że kupno zadłużonego mieszkania spółdzielczego podczas publicznej licytacji jest możliwe już za 3/4 lub 2/3 kwoty ustalonej przez rzeczoznawcę. Taka transakcja oznacza więc znaczne straty finansowe dla właściciela, a dodatkowo wiąże się z groźbą eksmisji.

Sprzedaj mieszkanie, wyjdź z długów

Sprzedaż zadłużonego lokalu na własnych warunkach jest jak najbardziej możliwa. Nie zabraniają jej przepisy prawa, a sama procedura może być w pełni bezpieczna zarówno dla sprzedającego, jak i kupującego. W jaki zatem sposób odbywa się kupno zadłużonego mieszkania spółdzielczego własnościowego? Uregulowanie wszelkich zobowiązań finansowych, którymi obciążone jest mieszkanie, uwzględnia się w treści aktu notarialnego. Na jego mocy pieniądze ze sprzedaży w pierwszej kolejności trafiają do wierzycieli, a pozostała należność przekazywana jest na konto sprzedającego.

Fachowcy od skupu zadłużonych mieszkań

Kupno mieszkania zadłużonego w spółdzielni, obciążonego hipoteką lub zagrożonego zajęciem komorniczym to specjalność firm oferujących szybki skup nieruchomości za gotówkę. Nasza firma gwarantuje błyskawiczną wycenę, a także szybką realizację transakcji. Właścicielom zadłużonych lokali oferujemy zaliczkę lub zadatek, dzięki którym mogą niezwłocznie pokryć swoje zobowiązania w spółdzielni. Ułatwi to przygotowanie aktu notarialnego. Przelewy na konta wierzycieli oraz właścicieli mieszkania realizujemy niezwłocznie po podpisaniu umowy. Pomagamy też rozwiązać problemy formalne, które pojawiają się przy realizacji tego typu transakcji.

Oceń post

Zobacz też

Opinie o skupie nieruchomości

Blog

Powiązane wpisy

Od czego może zależeć czas sprzedaży mieszkania?

Od czego może zależeć czas sprzedaży mieszkania?

W Internecie można czasem znaleźć ciekawe dane mówiące o tym, ile wynosi średni czas sprzedaży polskiego mieszkania. Informacje Narodowego Banku Polskiego z połowy 2021 roku ...

Czytaj teraz
Wcześniejsza spłata kredytu – co warto wiedzieć?

Wcześniejsza spłata kredytu – co warto wiedzieć?

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego obwarowana jest skomplikowanymi regulaminami. Nie dziwi wcale fakt, że banki zabezpieczają się przed zwrotem prowizji, przerzucając tym samym koszty kredytu na konsumenta. Jeśli w ...

Czytaj teraz
Zamiana mieszkania czy sprzedaż i kupno nowego?

Zamiana mieszkania czy sprzedaż i kupno nowego?

Zamiana mieszkania, czy kupno i sprzedaż nowego? Co wybrać? Zakup nieruchomości mieszkaniowej to oczywiście niejedyny sposób jej nabycia. Wiele osób weszło w posiadanie obecnego lokum również ...

Czytaj teraz
Sprzedaż mieszkania ze służebnością

Sprzedaż mieszkania ze służebnością

Sprzedaż mieszkania ze służebnością jest procesem, który realizowany może być przez właściciela samodzielnie. Może on również skorzystać z pomocy specjalisty, co pozwala najczęściej na przyspieszenie procesu ...

Czytaj teraz