4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Jak przeprowadzic postepowanie spadkowe - skup nieruchomomsci za gotowke online warszawa
Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe w 2021 roku?
·

Jak przeprowadzić postępowanie spadkowe w 2021 roku?

Nie ma cienia wątpliwości, że każde stawianie się przed sądem lub u notariusza wywołuje wiele emocji. Nie inaczej jest, jeśli spojrzymy na postępowanie spadkowe, które uwzględnia obie te formy. Jednak odpowiednie podejście do zrealizowania postanowień testamentu i podziału majątku osoby zmarłej jest niezbędne, aby z powodzeniem i sprawnie uporać się z całą sprawą. Choć podkreśla się, że najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest udanie się do notariusza, który przygotuje odpowiednie poświadczenie dziedziczenia, co jednak wymaga jednoczesnego stawienia się wszystkich spadkobierców osoby zmarłej. W takiej sytuacji postępowanie spadkowe wiąże się z koniecznością uiszczenia stosownych opłat. Te jednak są stałe i raczej niskie, a wysokość dziedziczonego majątku nie ma na nie wpływu.

Jak wygląda postępowanie spadkowe w sądzie?

O ile wizyta u notariusza jest uznawana za stosunkowo szybkie uporanie się z całą sprawą, o tyle postępowanie w sądzie bardzo często może ciągnąć się przez wiele miesięcy. Problemy związane są w szczególności z sytuacjami, w których nie można dojść do porozumienia z innymi spadkobiercami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na sięgnięcie po pomoc w przeprowadzeniu postępowania spadkowego.

W takiej sytuacji będą obowiązywać nie tylko podatki i opłaty od spadku, ale i dodatkowe opłaty związane m.in. z kosztami pomocy prawnej, czy też kosztami postępowania sądowego. Zgodnie ze wskazaniami prawa spadkowego, postępowanie spadkowe może zaowocować podzieleniem spadku na trzy sposoby:

  1. Równy podział – sąd dzieli majątek w równych częściach pomiędzy spadkobiercami. W zależności od tego, czy ktoś przyjmuje nieruchomość, pieniądze, czy inne elementy majątku zmarłego, spadkobiercy muszą się wzajemnie spłacić.
  2. Spłacenie spadkobierców – jeden spadkobierca otrzymuje wszystko, a następnie musi spłacić równowartość majątku przynależącego do reszty spadkobierców.
  3. Sprzedaż majątku i równy podział – sąd decyduje o sprzedaży wszystkich nieruchomości i rzeczy zmarłego, a pieniądze są dzielone pomiędzy spadkobierców.

Zobacz, czym jest dział spadku?

Oświadczenie o przyjęciu spadku

W przypadku dowiedzenia się powołaniu do bycia spadkobiercą istnieje możliwość złożenia oświadczenia o przyjęcie spadku. Spadkobierca ma na to 6 miesięcy, które są liczone właśnie od momentu, w którym uzyskał on tę informację. W przypadku odrzucenia spadku spadkobierca będzie wyłączony od dziedziczenia. Należy przy tym wspomnieć, że przyjęcie spadku oznacza, że spadkobierca ponosi odpowiedzialność nie tylko za długi spadkowe ze spadku, ale i za długi spadkowe pochodzące z całego swego majątku. Istotne jest to, że spadkobierca musi prawidłowo odebrać zawiadomienie, aby być prawidłowo zawiadomionym o terminie rozprawy.

Jakie są podatki o opłaty od spadku?

Rozpoczynając postępowanie spadkowe, należy pamiętać o tym, że należy złożyć przy tym odpowiednie dokumenty. Należą do nich:

  • Odpis aktu zgonu spadkodawcy – jest to konieczny dokument związany z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku;
  • Odpisy wniosków – ich liczba powinna być równia liczbie osób uczestniczących w postępowaniu;
  • Odpisy aktów urodzeń i małżeństw wszystkich uczestników postępowania, aby wykazać stopień pokrewieństwa ze zmarłym spadkodawcą.

Równie ważne jest, aby pamiętać o tym, aby uiścić podatki i opłaty od spadku, które dotyczą przekroczenia określonej kwoty wolnej w zależności od tego, w której grupie podatkowej znajdują się konkretne osoby. Należy przy tym pamiętać, że niezależnie od tego obowiązuje opłata sądowa 100 zł. Pomoc w przeprowadzeniu postępowania spadkowego można znaleźć u profesjonalistów zajmujących się również skupem mieszkań, w tym tych spadkowych.

Zrzeczenie się spadku w postępowaniu spadkowym

W ramach toczonego postępowania spadkowego możliwe jest zrzeczenie się spadku, które dotyczy przekazania swojej części spadku na rzecz innego uczestnika postępowania sądowego. Należy przy tym pamiętać, że jest ono zobowiązujące jedynie, jeśli przyjmuje formę aktu notarialnego zawartego z przyszłym spadkodawcą. Jeśli jednak nie ma takiej formy zrzeczenie się spadku, jest wyłącznie wyrazem woli składającego oświadczenie uczestnika postępowania spadkowego, jednak nie jest obligatoryjne dla postępowania sądowego. 

Jeśli planujesz zrzec się zadłużonej nieruchomości lub takiej do remontu, porozmawiaj najpierw z nami. Zajmujemy się skupem nieruchomości za gotówkę. Być może zdejmiemy z Ciebie ciężar takiego lokalu, odkupując go w ciągu zaledwie kilku godzin. Wypełnij formularz: Chcę sprzedać mieszkanie i zobacz niezobowiązującą wycenę.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]