4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

dom kanadyski
Domy kanadyjskie – czym się wyróżniają?
·

Domy kanadyjskie – czym się wyróżniają?

Domy kanadyjskie zyskują coraz większą popularność, również na terenie Polski. Są one przedmiotem wielu kontrowersji – ludzie często pytają czy rzeczywiści są dobrą inwestycją, którą będą mogli cieszyć się przez długie lata. Jak wyglądają i czym się wyróżniają? O tym przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Czym są domy kanadyjskie i jak powstają?

Całoroczne domki letniskowe wybudowane w technologii kanadyjskiej to nic innego jak drewniane domy, powstające przy użyciu elementów drewnianych. Budowa domu kanadyjskiego opiera się na drewnianym szkielecie zwanego inaczej „stelażem”, do którego domontowywane są wielowarstwowe ściany. W przeciwieństwie do domów murowanych całoroczne domy szkieletowe powstają z poddanego zaawansowanej obróbce technologicznej drewna drzew iglastych dostarczanego na plac budowy w formie gotowych modułów (np. ściany, dach), które następnie łączy się ze sobą w całość. Proces ten przypomina nieco skręcanie mebli z Ikei – z tego powodu domy kanadyjskie nazywane są również „domami z paczki”. Co ciekawe w trakcie budowy takiej konstrukcji istnieje tylko jeden etap tzw. „mokry” wymagający specjalnych warunków atmosferycznych (np. betonowanie czy murowanie), a jest nim moment stawiania fundamentów. Istotną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, by zadbać o najwyższej jakości materiały oraz odpowiednią ekipę fachowców, gdyż prawidłowe wykonanie wszelkich połączeń, ocieplenia oraz położenie instalacji są niezbędne, by dom kanadyjski był w pełni sprawny i bezpieczny. Prowadzimy również skup domów.

Zalety domów szkieletowych

Domy szkieletowe budowane w technologii kanadyjskiej posiadają wiele zalet. Należą do nich między innymi:

  • Krótki czas budowy – wynika to ze znikomej ilości prac „mokrych” i związanych z nimi przerwami technologicznymi, dzięki czemu dom kanadyjski można stawiać nie martwiąc się o niekorzystne warunki atmosferyczne czy porę roku. Dla porównania: dom murowany stawia się przez ok. 3 lata, natomiast dom kanadyjski – kwartał.
  • Cena – biorąc pod uwagę koszt budowy domu szkieletowego w porównaniu kosztu budowy domu murowanego o takim samym metrażu i parametrach jest mniejszy o nawet 30%.
  • Łatwość rozbudowy – stworzenie dobudówki do drewnianego domu szkieletowego jest dużo łatwiejsze niż domu murowanego. Wystarczy dostawić nowy stelaż i go obudować. Jedynym warunkiem jest dobór doświadczonej ekipy fachowców, którzy zadbają o przygotowanie odpowiedniego projektu i profesjonale jego wykonanie w taki sposób by zachować szczelność izolacji i stabilność konstrukcji.
  • Dobra izolacja – jest to podstawa tej konstrukcji. Głównym surowcem wykorzystywanym do budowy domu kanadyjskiego jest drewno (posiadające właściwości samoregulujące poziom wilgotności), do ocieplenia zaś stosuje się wełnę mineralną, tynk organiczny oraz płyty gipsowo-kartonowe. Styropian czy wszelkie tworzywa sztuczne idą w odstawkę. Dzięki temu oraz odpowiedniemu ułożeniu warstw poszczególnych ścian można mieć pewność, że woda nie będzie się nigdzie gromadzić, a co za tym idzie nie ma obaw o pleść, grzyby czy zaduch.
  • Trwałość – prawidłowo zrealizowany projekt, wykonany z wysokiej jakości materiałów i odpowiednio izolowany zapewni długą trwałość domu szkieletowego, dzięki czemu może on służyć tym i następnym pokoleniom.
  • Energooszczędność – jednym z głównych materiałów budowlanych jest wełna mineralna stanowiąca warstwę termoizolacji, która w zimie szybko się nagrzewa, a latem zapewnia w domu przyjemny chłód, co pozwala oszczędzić  trochę pieniędzy.

Sprawdź nasz kalkulator sprzedaży domu

Wady całorocznych domków letniskowych i kilka mitów do obalenia

Z pewnością wadą domów kanadyjskich jest przede wszystkim to, że nie da się ich wybudować metodą gospodarczą, gdyż w tym procesie najważniejszą rolę odgrywają detale takie jak: odpowiednia ilość gwoździ i wkrętów, kierunek folii, kolejność wykonywania prac budowlanych itp. Z tego powodu, aby osiągnąć sukces potrzebny jest przede wszystkim dobry architekt, który przygotuje odpowiedni projekt oraz profesjonalny wykonawca, który zadba o wszystkie szczegóły podczas prac montażowych. W tej kwestii wszelkie próby zaoszczędzenia mogą w przyszłości okazać się być bardzo nieopłacalne.

Co ciekawe przeciwnicy całorocznych domów szkieletowych nierzadko za argumenty podają: łatwopalność drewnianej konstrukcji budowli, słabą izolację akustyczną, czy też fakt, iż zimą w domu panuje chłód. Niestety ciężko jest przyznać im rację. Dom kanadyjski nie jest łatwopalny – chroni go warstwa niepalnej wełny mineralnej oraz płyty gipsowo-kartonowe o odpowiednich parametrach czy podwójna izolacja instalacji elektrycznej. Natomiast izolacja akustyczna konstrukcji domu kanadyjskiego nie różni się niczym od murowanego budynku. Co do chłodu – czy sama nazwa nie wskazuje na to, iż dom przystosowany jest do niższych temperatur? Zarówno Kanada jak i kraje skandynawskie (gdzie domy tego typu cieszę się dużą popularnością) słyną raczej z chłodnego klimatu. Drewno połączone z kilkoma warstwami izolacji oraz szczelna konstrukcja budynku zapobiega powstawaniu tzw. „mostków termicznych”, dzięki czemu taki zestaw zatrzymuje dużo więcej ciepła niż mury.

Podsumowanie

Kanadyjska technologia stawiania domów posiada znacznie więcej zalet niż wad. Dodatkowo liczba wyspecjalizowanych fachowców w tej dziedzinie rośnie. Z tych względów z pewnością będzie ona przyciągać uwagę  coraz to większej ilości inwestorów i tym samym zyskiwać coraz większą popularność na polskim rynku budowlanym.

Sprawdźcie również nasz skup nieruchomości za gotówkę

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]