4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

najem okazjonalny
Najem okazjonalny. Czym jest i kiedy warto go zawrzeć?
·

Najem okazjonalny. Czym jest i kiedy warto go zawrzeć?

Spora część właścicieli mieszkań wynajmuje swój lokal, traktując dochody z najmu, jako dodatkowe źródło przychodów. Takie rozwiązanie pozwala też ograniczyć koszty związane z utrzymaniem posiadanego lokalu. Najem nieruchomości, to coraz prężniej rozwijająca się gałąź na rynku nieruchomości, wraz z którą rozwija się też kontekst prawny. Liczniejsza baza wyroków sądowych ułatwia dopracowanie procedur, a w tym umów wiążących właściciela z najemcą. Najem okazjonalny to najchętniej wybierane rozwiązanie, którego podstawą jest dobrze skonstruowana umowa najmu mieszkania. Ma ona za zadanie zabezpieczyć interes wynajmującego oraz usystematyzować zakres prawny użytkowania lokalu przez stronę drugą.

Pandemia wyhamowała rynek nieruchomości, dlatego na niektóre mieszkania trudno znaleźć najemcę bądź kupca. Jeśli znalazłeś się w trudnej sytuacji i chcesz sprzedać mieszkanie, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem nieruchomości online: kupujemym.pl. Korzystając z usług skupu nieruchomości, możesz szybko sprzedać mieszkanie, dom, działkę lub inną trudną nieruchomość szybko i za gotówkę nawet w ciągu 48 h!

Jak właściciel mieszkania może się zabezpieczyć przed nieuczciwym najemcą?

Umowa o najem okazjonalny mieszkania wiąże się z kilkoma mylnymi przekonaniami, które na pierwszy rzut oka mogą odstraszyć najemców. Przepisy ją regulujące są faktycznie przychylniejsze właścicielom lokalu, jednocześnie (wbrew wielu opiniom) chronią też interes najmującego w sposób całkowicie wystarczający.

Zapisy najmu okazjonalnego wprowadzone zostały do polskiego prawa na mocy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów. Ten szczególny rodzaj najmu, w odróżnieniu od tradycyjnej umowy najmu, pozwala na szybką i skuteczną egzekucję nieuczciwego najemcy bez dalszych konsekwencji prawnych.

Uczciwy najemca nie powinien mieć kłopotu z podpisaniem takiej umowy. Nie będzie miał kłopotu ze spełnieniem wymogów, jakie zawiera umowa o wynajem mieszkania w sposób okazjonalny. Dotyczą one zasadniczo tych samych kwestii, co tradycyjna umowa najmu, czyli:

  • utrzymywania w porządku i dobrym stanie powierzonego mienia,
  • sumiennych i regularnych opłat,


UWAGA: Dodatkowym zobowiązaniem przy umowie o najem okazjonalny jest dobrowolne poddanie się eksmisji w przypadku niespełnienia warunków umowy i przedstawienie tego w formie oświadczenia z załączonym alternatywnym adresem zamieszkania.

Główne różnice pomiędzy tradycyjną umową najmu a umową o najem okazjonalny

Umowa o najem okazjonalny musi być zawarta na czas określony. Prawo zezwala na podpisanie takiej umowy na maksymalny okres czasu, jakim jest 10 lat. Jeśli obydwie strony są zgodne i chcą kontynuować najem, mogą spisać umowę na kolejny okres dopiero po upływie tego czasu.

Kupując mieszkanie pod wynajem, właściciel często decyduje się na tradycyjną umowę o wynajęcie mieszkania. Opiera się ona na przepisach kodeksu cywilnego i zawierana jest przez wynajmującego i najemcę w prosty sposób. Obie strony podpisują uzgodnione warunki, a właściciel przekazuje klucze do lokalu.

W przypadku wynajmu okazjonalnego umowa powinna zostać zawarta w obecności notariusza. Najemca wskazać musi adres mieszkania, które będzie miejscem pobytu po zakończonej umowie najmu okazjonalnego. Takie miejsce musi być potwierdzone przez właściciela lokalu. Ważne, by umowa o wynajem mieszkania została przedstawiona w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od jej zawarcia.

W przypadku tradycyjnej umowy najmu mieszkania właściciel ma niejednokrotnie problem z pozbyciem się nieuczciwego lokatora. Wynajem okazjonalny zezwala na eksmisję bezwarunkowo, bez zachowania okresu ochronnego. Wystarczy wręczenie pisemnego nakazu opuszczenia mieszkania i lokator nie ma możliwości się od tego odwołać. Przetrzymywanie bezprawne lokalu w przypadku wynajmu okazjonalnego staje się niemożliwe.

Może zainteresuje Cię nasz artykuł: Kupno mieszkania pod wynajem w dobie koronawirusa – czy to ma sens?

Kto może skorzystać z najmu okazjonalnego?

Wynajem okazjonalny dotyczy jedynie lokali mieszkalnych i nie można na podstawie tej formy wynająć żadnego lokalu usługowego. Umowa o wynajem mieszkania dostępna jest również tylko dla osób prywatnych. To eliminuje osoby, które wynajem nieruchomości mają w swojej działalności gospodarczej.

Przepisy regulujące wynajem okazjonalny powstały z myślą o prywatnych właścicielach mieszkań, którzy mieli problemy z nierzetelnymi lokatorami, często niechcącymi się dobrowolnie wyprowadzić. Podpisywana umowa na czas nieokreślony powodowała, że część najemców ustalała sobie chęć dożywotniego przebywania w lokalu, nie dopełniając jednocześnie obowiązków umowy o wynajem mieszkania. Wyeksmitowanie takiego lokatora wiązało się z zachowaniem okresu ochronnego, a także sprawą eksmisyjną pochłaniającą koszty i czas.

Warunki wynajmu lokali mieszkalnych nie są łatwe i wiążą się z ryzykiem. W związku z tym część właścicieli mieszkań decyduje się na sprzedaż swojej nieruchomości. Wykorzystanie oferty skupu nieruchomości to realna możliwość szybkiej zamiany problematycznego lokalu na gotówkę. Warto, więc rozpatrzyć wszystkie możliwości zarobkowe na posiadanym mieszkaniu. W zależności, czy będzie to sprzedaż nieruchomości, najem zwykły, czy wynajem okazjonalny właściciel powinien przeanalizować sytuację i wybrać najkorzystniejszy ekonomicznie wariant.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]