Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości? Prowizja pośrednika nieruchomości

Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości? Prowizja pośrednika nieruchomości

Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości? Prowizja pośrednika nieruchomości

Osoby szukające lokalu lub domu na portalach ogłoszeniowych, mogły już zauważyć, że bardzo wiele mieszkań z rynku wtórnego jest sprzedawanych za pośrednictwem agencji nieruchomości. Stanowi to pewien problem, bo nie każdy nabywca „M” chce, aby w transakcji uczestniczyła osoba trzecia. Dotyczy to również sytuacji, w której cała prowizja agencji nieruchomości jest pokrywana przez sprzedawcę domu lub mieszkania. Warto zdawać sobie sprawę, że nie tylko konieczność opłacenia wspomnianej prowizji bywa kłopotliwa dla osób zamierzających sprzedać nieruchomość mieszkaniowa. Właśnie dlatego właściciele domów i lokali, którym zależy na czasie oraz komforcie, powinni zastanowić się nad ciekawą alternatywą, jaką jest szybki skup nieruchomości.

Prowizja dla biura nieruchomości może być całkiem dowolna

Tak jak już wspomnieliśmy, prowizja pobierana przez biuro nieruchomości za pomoc w sfinalizowaniu transakcji zwykle osiąga poziom kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Opisywana sytuacja wiąże się z faktem, że typowa stawka prowizji polskich agentów wynosi 2% – 4% ceny sprzedaży nieruchomości. W naszych warunkach, całość prowizji dla agencji zwykle pokrywa sprzedawca domu lub mieszkania. Warto wziąć to pod uwagę, bo prowizja agenta nieruchomości na poziomie 3% zmniejszy efektywną cenę sprzedaży przykładowego mieszkania z 300 000 zł do 291 000 zł.

Warto również wspomnieć, że obowiązujące przepisy nie określają maksymalnego poziomu, jaki może osiągać prowizja dla biura nieruchomości. W związku z tym, konieczne jest dokładne przeanalizowanie umowy zawieranej z pośrednikiem. Może ona bowiem zawierać stawkę prowizji, która jest znacznie wyższa od rynkowej średniej. Sytuację utrudnia fakt, że po uwolnieniu dostępu do zawodu pośrednika nieruchomości ogólny standard usług i prestiż tej profesji mocno spadł. Na rynku pojawiło się wielu agentów, których usługi trudno wycenić na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Pośrednictwo na wyłączność w Polsce wciąż nie jest normą

W nawiązaniu do tematu prowizji dla biur nieruchomości warto wspomnieć, że w Polsce nadal niezbyt popularne jest pośrednictwo na wyłączność. Właśnie dlatego dość częsta bywa sytuacja, w której kilku pośredników próbuje sprzedać tę samą nieruchomość. W zależności od agenta, takie próby mogą być bardziej lub mniej intensywne. Niektórzy pośrednicy zadowalają się tylko odświeżaniem ogłoszeń, bo w swoim portfolio mają co najmniej kilkadziesiąt nieruchomości. Tacy agenci liczą, że mimo ich bierności, w miesiącu sprzeda się co najmniej jedno z mieszkań, za które można będzie „zgarnąć” prowizję.

Model pośrednictwa na wyłączność jest nieco lepszy, ponieważ wyklucza sytuację, w której po sprzedaży nieruchomości kilku agentów może stwierdzić, że należy się im prowizja. Pośrednictwo na wyłączność nie wydaje się jednak receptą na wszystkie problemy dotyczące sprzedaży nieruchomości z agentem. Warto pamiętać, że prowizja pośrednika nieruchomości pracującego na wyłączność jest płatna również wtedy, gdy właściciel samodzielnie sprzeda lokum (bez pomocy agenta). Kolejnym problemem bywa rozwiązanie umowy z pośrednikiem pracującym na wyłączność, który był niezbyt zaangażowany w swoją pracę. Niestety zdarzają się również tacy agenci.

Skup nieruchomości rozwiązuje problemy z pośrednikami

Osoby, które chcą uniknąć ewentualnych problemów z pośrednikami oraz standardem ich usług (często wątpliwym), powinny wziąć pod uwagę dobrą alternatywę, jaką jest skup nieruchomości. Może się bowiem okazać, że cena proponowana przez firmę prowadzącą taki skup jest całkiem atrakcyjna, bo nie pomniejsza jej prowizja dla biura nieruchomości.

Kolejną korzyścią dotyczącą skorzystania ze skupu jest szybki przebieg transakcji. Jeżeli nie pojawią się problemy formalne, to dom lub mieszkanie już po 7 dniach – 10 dniach zmieni właściciela, a cała kwota zostanie wypłacona przelewem (z możliwością wcześniejszego otrzymania zaliczki). To spory atut zważywszy na fakt, że typowa sprzedaż lokalu na polskim rynku wtórnym trwa około 2 kwartały – 3 kwartały (w zależności od atrakcyjności oferty i koniunktury). Wiele osób po prostu nie może sobie pozwolić na odsunięcie niepewnej transakcji o 6 miesięcy – 12 miesięcy i przyjmowanie dziesiątek niezdecydowanych „oglądaczy”, których przyprowadzają agenci.

Warto również wspomnieć, że firmy oferujące skup mieszkań, często proponują inne usługi o podobnym charakterze. Przykład stanowi skup udziałów w nieruchomości oraz skup zadłużonych mieszkań. Trzeba pamiętać, że praktycznie żaden agent nieruchomości nie podejmie się pomocy w sfinalizowaniu transakcji, która dotyczy np. mieszkania obciążonego długami, ułamkowej części lokalu lub nieruchomości nadającej się do poważnego remontu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *