4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości? Prowizja pośrednika nieruchomości
Prowizja pośrednika nieruchomości. Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości?
·

Prowizja pośrednika nieruchomości. Ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości?

Prowizja pośrednika nieruchomości – ile kosztuje prowizja pośrednika nieruchomości? To pytanie zadają sobie często nasi klienci. A czy wiesz, że sprzedając nam mieszkanie, nie zapłacisz żadnej prowizji? Chcesz sprzedać lub kupić mieszkanie, ale nie wiesz, ile wynosi prowizja pośrednika nieruchomości? Większość ogłoszeń dostępnych na portalach internetowych należy do agencji. Stanowi to pewnego rodzaju problem, ponieważ udział osób trzecich w sprzedaży, oznacza wyższą cenę nieruchomości. Jest to nic innego, jak prowizja pośrednika i któraś ze stron transakcji musi ponieść ten koszt. Chcesz uniknąć prowizji lub szukasz najtańszej opcji? Przeczytaj, jakie jeszcze rozwiązania są do Twojej dyspozycji.

Prowizja pośrednika nieruchomości zależna jest od regionu

Prowizja pobierana przez biuro nieruchomości za pomoc w sfinalizowaniu transakcji, zwykle osiąga poziom kilku lub kilkunastu tysięcy złotych. Standardowa stawka prowizji polskich agentów wynosi 2,5% – 4% ceny sprzedaży nieruchomości. Koszty prowizji pokrywa zwykle sprzedawca domu lub mieszkania, ale coraz częściej spotkać się można z rozłożeniem kosztów na obydwie strony transakcji.

Warto również wspomnieć, że obowiązujące przepisy nie określają maksymalnego poziomu, jaki może osiągać prowizja dla biura nieruchomości. W związku z tym konieczne jest dokładne przeanalizowanie umowy zawieranej z pośrednikiem. Może ona bowiem zawierać stawkę prowizji, która jest znacznie wyższa od rynkowej średniej. Sytuację utrudnia fakt, że po uwolnieniu dostępu do zawodu pośrednika nieruchomości ogólny standard usług i prestiż tej profesji mocno spadł. Na rynku pojawiło się wielu agentów, których usługi trudno wycenić na kilka lub kilkanaście tysięcy złotych.

Przykładowa kalkulacja kosztów sprzedaży mieszkania przy udziale pośrednika

Prowizja agenta nieruchomości na poziomie 3% zmniejszy cenę sprzedaży przykładowego mieszkania z 300 000 zł do 291 000 zł. A jeśli Kupujący będzie musiał zapłacić również 3%, to daje nam łącznie 6% ogólnej prowizji z transakcji, czyli 18 000 zł. Do tego oczywiście należy doliczyć jeszcze podatek VAT 23%, ponieważ przeważnie są to kwoty netto.

Zobacz, co to jest stan prawny nieruchomości i co warto o tym wiedzieć?

Co to jest pośrednictwo nieruchomości ogólne i na wyłączność?

Prowizja pośrednika nieruchomości jest kwotą niemałą, nic więc dziwnego, że agenci zabiegają o każdą ofertę prywatną mieszkania, pojawiającą się na rynku. Mówimy tu o pośrednictwie ogólnym. Brak wyłączności na usługę (do czego przejdziemy za chwilę), powoduje sytuację, w której wiele biur nieruchomości umieszcza na swoich stronach tę samą ofertę sprzedaży mieszkania.

Niektórzy pośrednicy zadowalają się tylko odświeżaniem ogłoszeń, bo w swoim portfolio mają co najmniej kilkadziesiąt nieruchomości. Tacy agenci liczą, że mimo ich bierności, w miesiącu sprzeda się co najmniej jedno z mieszkań, za które można będzie „zgarnąć” prowizję.

W Polsce niezbyt popularne jest pośrednictwo na wyłączność.  Model ten wydaje się być korzystniejszy, ponieważ wyklucza sytuację, w której po sprzedaży nieruchomości kilku agentów będzie domagać się należnej prowizji. Pamiętać należy, że pierwszeństwo zapłaty wynika zawsze z umowy pośrednictwa, dlatego warto się nią zabezpieczyć.

UWAGA: Prowizja pośrednika nieruchomości pracującego na wyłączność jest płatna również wtedy, gdy właściciel samodzielnie sprzeda lokum (bez pomocy agenta). Kolejnym problemem bywa rozwiązanie umowy z pośrednikiem pracującym na wyłączność, który był niezbyt zaangażowany w swoją pracę. Ma podpisaną umowę na rok, więc nigdzie się mu nie śpieszy. Niestety zdarzają się sytuacje, w których agent nieruchomości jest bierny i w żaden sposób nie potrafi sprzedać nieruchomości, a właściciel zawiązał się umową na tak długi okres.

Skup nieruchomości rozwiązuje problemy z pośrednikami

Większość osób chcąc sprzedać lokal, szuka najlepszej alternatywy. Chce uniknąć potencjalnych problemów z kupcem, ale też potrzebuje pomocy jeszcze przed transakcją. Szukając rozwiązań w sieci, napotyka oferty skupu nieruchomości za gotówkę. Jest to kolejne, mało popularne rozwiązanie w Polsce i niestety też nadpsute działaniami nieuczciwych agencji nieruchomości.

Tą alternatywą może być nasze biuro skup nieruchomości. Jakie korzyści niesie współpraca z nami? Szybka sprzedaż bez pośredników, a więc transakcja zawarta bezpośrednio z kupującym. Biorąc pod uwagę prowizję agenta nieruchomości, kwota pozostająca w kieszeni będzie podobna, a czas sprzedaży zdecydowanie szybszy. Co więcej, można uniknąć zbędnych spotkań związanych z prezentowaniem mieszkania i na podstawie wysłania podstawowych informacji, sprzedać je od ręki w ciągu kilku dni.

W zakładce wycena online możesz sprawdzić, jaką kwotę jesteśmy w stanie zaproponować za Twoją nieruchomość. Jest to zazwyczaj około 90-95% ceny rynkowej, ale do ceny tej dolicz koszt zaoszczędzonego czasu i nerwów. Zwłaszcza na dzisiejszym rynku nieruchomości ma to znaczenie, ponieważ ceny raczej spadają i sprzedaż mieszkania przeciągająca się o rok może spowodować, że w międzyczasie Twoje mieszkanie straci 5-10% na wartości.

Prowizja pośrednika nieruchomości, a faktyczny koszt firmy skupującej mieszkania

Transakcje skupu mieszkań trwają od 48 do 72 godzin. Nie pobieramy prowizji, a środki dla Ciebie mamy zarezerwowane na koncie. Jeżeli wszystkie dokumenty potrzebne do sprzedaży są przygotowane, to całość transakcji możemy zamknąć nawet w ciągu 1 dnia, a cała kwota zostanie wypłacona przelewem natychmiastowym jeszcze przed wyjściem z Kancelarii Notarialnej.

To spory atut zważywszy na fakt, że typowa sprzedaż lokalu na polskim rynku wtórnym trwa około 2 – 3 kwartały (w zależności od atrakcyjności oferty i koniunktury). Wiele osób nie chce lub zwyczajnie nie może sobie pozwolić na odsunięcie transakcji o kolejne 6 – 12 miesięcy i przyjmowanie dziesiątek niezdecydowanych „oglądaczy”, których przyprowadzają agenci.

Biorąc pod uwagę czarny scenariusz, gdzie sprzedaż trwa rok i w międzyczasie ceny mieszkań spadły o 10%, błyskawiczna sprzedaż mieszkania do KupujemyM.pl jest bardzo kuszącą propozycją. Piszemy o tym, ponieważ dość częstym przypadkiem są osoby, które zgłaszają się do nas po długim czasie nieskutecznej sprzedaży mieszkania wynikającą ze współpracy z agentami nieruchomości. Żałują, że niepotrzebnie stracili czas i pieniądze.

Prowizja pośrednika nieruchomości – najczęściej zadawane pytania

  • Prowizja pośrednika nieruchomości, wyrażona jest najczęściej w procentach, odliczanych od całkowitej wartości rynkowej nieruchomości, za którą za zostanie zbyta W Polsce zwykle waha się między 2,5%, a 4%.

  • Zdecydowanie nie jest to wybór najlepszy Pośrednik nieruchomości, niestety, bardzo często działa nieefektywnie, ograniczając swoje działania do wystawienia oferty sprzedaży w internecie, co w żaden sposób nie przekłada się wyniki sprzedażowe. Ponadto, bardzo często umowy z pośrednikiem mogą być skonstruowane w taki sposób, że nawet za jego bezczynność przyjdzie Ci zapłacić.

  • Jeżeli zależy Ci na tym, żeby szybko, bezpiecznie i zyskownie sprzedać swoją nieruchomość, do najlepszą alternatywą będzie nasz skup nieruchomości online, który z sukcesami operuje na terenie całej Polski Całą transakcję przeprowadzimy już w ciągu kilku dni, a ponadto, pomożemy Ci zebrać całą niezbędną dokumentację – a jeśli chcesz, to skompletujemy całość za Ciebie!

Co jeszcze możemy Ci zaproponować?

Warto również wspomnieć, że firmy oferujące skup mieszkań, często proponują inne usługi o podobnym charakterze. Przykład stanowi skup udziałów w nieruchomości oraz skup zadłużonych mieszkań. Trzeba pamiętać, że praktycznie żaden agent nieruchomości nie podejmie się pomocy w sfinalizowaniu transakcji mieszkania o trudnym statusie. Na przykład: mieszkania obciążonego długami, ułamkowej części budynku lub nieruchomości nadającej się do poważnego remontu.

Sprawdź ofertę KupujemyM.pl już teraz! Wycena online jest całkowicie darmowa i w ciągu kilku godzin otrzymasz propozycję cenową błyskawicznego zakupu Twojego mieszkania.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]