4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Flip mieszkania lub nieruchomości – co to znaczy?
Flip mieszkania lub nieruchomości – co to znaczy?
·

Flip mieszkania lub nieruchomości – co to znaczy?

Rynek nieruchomości stale zmienia się, pojawiają się inne opcje zarobkowe. Nowe możliwości, nowe inwestycje, nowe rozwiązania – tym cechuje się obecna sytuacja na rynku nieruchomości. W związku z tym warto przybliżyć termin house flippingu, który wciąż cieszy się rosnącą popularnością. Więcej na temat tego, czym jest flip mieszkania, a także czym się charakteryzuje, przedstawimy w poniższym poście. Przedstawimy Państwu zalety flippingu, a także podpowiemy, czy warto się tym zająć zawodowo.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Co to jest flipping mieszkań?

Na samym początku konieczne jest wyjaśnienie, czym jest flipping mieszkań. Sytuacja, w której inwestująca osoba kupuje mieszkanie, remontuje je, a w krótkim czasie sprzedaje i to z zyskiem, klasyfikowana jest jako flip nieruchomości. Jest to bardzo dochodowy sposób zarabiania, a sam model inwestowania dostępny jest na polskim rynku już od kilku lat. Flipy nieruchomsci pomagają w szybkim zarobieniu pieniędzy. Na czym polega fenomen takiej metody inwestycyjnej? 

Cała kwintesencja tej strategii opiera się o wyszukanie tanich lokali mieszkalnych. Inwestorzy szukają bardzo intensywnie takich lokali. Przeważnie jest to tanie, a równie często także i zaniedbane mieszkanie na flipa. Co to znaczy, jeśli przeznacza się taką nieruchomość pod taką inwestycję? Oznacza to, że inwestor musi podnieść wartość tego mieszkania, aby następnie wystawić je na sprzedaż w dużo wyższej kwocie (niż sam kupił).

Skąd wziął się w ogóle pomysł, jakim jest flip na mieszkaniu? Popularność flipperów w Polsce rozpoczęła się od możliwości podglądania naszych sąsiadów zza oceanu, którzy pokazali nowy model inwestycyjny. Szczególnie upodobaliśmy sobie programy, gdzie ukazywane były inwestycje dotyczące tanich i zaniedbanych mieszkań, po czym szybko się je remontowało i wkrótce sprzedawało. Polakom bardzo spodobało się takie podejście do inwestowania w nieruchomości. Jednak, aby można było mówić o tym flip w nieruchomościach, trzeba przede wszystkim zapoznać się z ogólnymi zasadami.

Flipping mieszkań – co trzeba zrobić?

Zakup nieruchomości z myślą o dalszej sprzedaży, w rozumieniu terminu, jakim jest flip mieszkania, wyznacza pewne zasady, którymi trzeba się kierować. Na starcie należy zaznaczyć, że kluczowe jest pozbycie się sentymentów. Trzeba sobie uzmysłowić, że zakup mieszkania przeznaczonego do dalszej sprzedaży nie może być traktowany na równi z własnymi upodobaniami mieszkaniowymi. Mieszkania w końcu nie kupuje się na własny użytek, nie tak wygląda flip nieruchomości. Co to jest za metoda, aby szybko zyskać na nieciekawej nieruchomości? Metoda ta polega na odrestaurowaniu nieruchomości. Porzucenie sentymentów z pewnością pomaga w skutecznym wyszukiwaniu okazjonalnych mieszkań. Dlatego też łatwiej inwestorowi wybrać nieruchomość nawet w złym stanie technicznym, aby w krótkim czasie doprowadzić ją do stanu, który przypadnie do gustu kupującym. Najkorzystniejszą opcją dla inwestora są flipy na nieruchomościach, które wymagają kapitalnego remontu. Cena takich nieruchomości jest często niższa niż wartość rynkowa, dlatego jest większe pole manewru.

Nie da się ukryć, że specjalista od flipingu musi mieć rozeznanie w kwestiach remontowych. Wybór taniego materiału jest tutaj oczywisty. Inwestor musi wiedzieć, gdzie kupić taki materiał, a przede wszystkim musi wybierać taki, który wygląda na pozornie drogi.

Trudności, jakie czyhają na fippera, to nie tylko kwestia przeprowadzenia remontu, ale nierzadko także i uregulowanie sytuacji prawnej danej nieruchomości. W związku z tym łatwo ustalić, że inwestor, który wykorzystuje flipping mieszkań, musi dbać o wiele kwestii, a przy tym działać błyskawicznie.

Zobacz też skup udziałów w nieruchomościach

Co powinien zrobić inwestor?

Kiedy pojawia się plan na zarabianie na sprzedaży nieruchomości, trzeba dobrze zaplanować swoje działanie. W pierwszej kolejności konieczne jest przygotowanie strategii biznesowej. Inwestujący we flip nieruchomości musi z góry sobie nałożyć pewne ograniczenia. Oznacza to, że musi sam ustalić, jaką kwotę jest w stanie zainwestować, a także ile chce zyskać na sprzedaży takiej nieruchomości. Kiedy już wstępnie został przygotowany biznesplan, konieczne jest znalezienie odpowiedniej nieruchomości.

Główną cechą flippera jest to, że działa w sposób błyskawiczny. Podejmuje decyzje, kiedy dokładnie szacuje możliwości zarobkowe. Nie bez potrzeby dobry flipper powinien mieć analityczny umysł. Z pewnością osoba taka ma przewagę nad zwykłymi kupującymi, chociażby z uwagi na zaplecze finansowe. Stąd też podejmowane decyzje o zakupie są tak szybkie i konkretne. Flip na mieszkaniu wymaga również refleksu od inwestora. Ponieważ atrakcyjne (pod względem ceny) mieszkania dość szybko znikają z rynku nieruchomości, flipper musi być zawsze o krok przed innymi. Osoba, która zawodowo zajmuje się inwestowaniem w mieszkania, w zasadzie jest w pracy stale, od rana do wieczora. Musi bowiem analizować sytuację na rynku nieruchomości i wyszukiwać kolejne propozycje. Tutaj niebywałą cechą rozpoznawczą dobrego flippera jest umiejętny research. Specjalista, jakim jest flipper, nawet jeśli przebywa na urlopie, cały czas trzyma rękę na pulsie i sprawdza ogłoszenia nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości wymaga nie tylko oszacowania kosztów kupna mieszkania i zysku na jaki się liczy przy sprzedaży. Konieczne jest również oszacowanie kosztów związanych z renowacją mieszkania. Trzeba dokładnie ustalić koszty, jakie pochłonie renowacja mieszkania. Inwestorzy nierzadko w tych sprawach radzą się specjalistów i nawiązują stałą współpracę, przez co w krótkim czasie otrzymują konkretną wycenę. Nawiązanie współpracy ze sprawdzoną ekipą budowlaną jest pod tym względem korzystne. Oczywiście inwestor sam nie przeprowadza remontów zakupionych mieszkań.

Sprawdź też skup nieruchomości zadłużonych

Korzyści na flippowaniu

Inwestorzy, którzy podjęli się ryzyka, jakim jest flip nieruchomości, przy odpowiednim podejściu i włożonej pracy mogą wiele zarobić. Zakup taniego mieszkania, szybki remont, a także dalsza sprzedaż z zyskiem może nieść za sobą nawet 20% zysk pierwotnej kwoty. By można było cieszyć się z takich zysków, trzeba zrobić wszystko, aby sprzedać taką nieruchomość. Wybór lokalu jest istotny i o ile nie chodzi np. o metraż czy ilość pomieszczeń (bo każdy kupujący ma inne upodobania), to już o atrakcyjną lokalizację owszem. Znacznie łatwiej sprzedać nieruchomość w dobrej dzielnicy, niż w niedogodnym miejscu, które nie cieszy się dobrą sławą. Łatwiej też sprzedać mieszkanie, które nie są zbyt duże, ale na tyle wygodne i zaaranżowane, aby dać klientowi odrobinę luksusu i swobody. Nawet małe mieszkania urządzone z pomysłem mogą przyciągnąć uwagę kupujących. Pomysł na aranżację lokalu wychodzi zwykle od flippera. To on wybiera materiały, takie jak ceramika, panele podłogowe, czy dekoracje ścienne. Zwykle wybiera to, co wygląda na drogie, choć w rzeczywistości jest jedynie tanim zamiennikiem. Mieszkania od flippera wyglądają dość luksusowo i dzięki temu cieszą się dużo większym powodzeniem w sprzedaży, aniżeli sprzedaż mieszkania od prywatnej osoby. Inwestor nie przywiązuje też większej wagi do detali, najważniejsze jest jedynie pierwsze wrażenie, jakie mieszkanie ma zrobić na kupującym. W związku z tym, że flipper zarabia na mieszkaniach łatwo wywnioskować, że jest dużo gorszym partnerem w negocjacjach. Nie zawsze daje się namówić na zejście z ceny. Wynika to z racji uzyskania konkretnego zysku. Sprzedaż mieszkania po remoncie, które finalnie nie przyniesie żadnych dodatkowych pieniędzy, pozbawiona jest sensu.

Przewaga flippera jest znaczna, jeśli chodzi o zestawienie z potencjalnym kupującym z rynku wolnego. Wynika ona z tego, że osoby te są przygotowane na inwestowanie w nieruchomości. Kupujący z zewnątrz często musi posiłkować się zewnętrznym finansowaniem, co przedłuża czas transakcji i wymusza na nim podjęcie najlepszej z możliwych decyzji (szukanie innych mieszkań). Flipper decyzję o zakupie podejmuje nie wtedy, gdy dostanie kredyt, tylko wtedy, kiedy wyliczy, że może zyskać na sprzedaży takiego lokalu. Konkurencja wśród osób zarabiających na inwestowaniu w nieruchomości jest coraz większa, dlatego dobry specjalista w tym kierunku musi być przebiegły, rezolutny i skłonny do podejmowania wyzwań. Flip nieruchomości to szansa na bardzo dobry zarobek, pod warunkiem, że odłoży się na bok sentymenty i nie da się wyprzedzić przez innych. Warto zaznaczyć, że w ramach takiej inwestycji kupowane są nie tylko mieszkania, ale również większe nieruchomości. Zdarza się, że inwestorzy biorą na cel na przykład lokale usługowe czy handlowe, które odrestaurowane stwarzają wielkie możliwości przyszłym przedsiębiorcom.

Reasumując, flip na mieszkaniu to coraz popularniejsza metoda inwestowania i zarabiania na nieruchomościach. Inwestor kupuje tanie, często zaniedbane mieszkania, po czym je odrestaurowuje i szybko sprzedaje z określonym zyskiem. To ile zarobi, w dużej mierze zależy od jego wyliczeń, a także umiejętności. W Polsce coraz więcej osób bierze pod uwagę flip w nieruchomościach, jako główna metoda zarobkowa. Ważne, aby można było dopasować się do aktualnych standardów.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]