4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Alimenty a licytacja nieruchomości przez komornika - co warto wiedzieć?
Alimenty, a licytacja nieruchomości przez komornika. Co warto wiedzieć?
·

Alimenty, a licytacja nieruchomości przez komornika. Co warto wiedzieć?

Zastanawiasz się może nad kwestią: alimenty, a licytacja nieruchomości przez komornicza? Alimenty stanowią w Polsce jedną z najczęstszych przyczyn długoterminowego zadłużenia. Takie zobowiązania wobec członków rodziny ze względu na ich specyfikę są egzekwowane w szczególny sposób. Przykładem jest możliwość pomniejszenia płacy dłużnika alimentacyjnego o część większą niż w standardowych przypadkach. Niektóre osoby posiadające spore zadłużenie alimentacyjne, mogą zastanawiać się, czy grozi im licytacja nieruchomości przez komornika. Postanowiliśmy odpowiedzieć na to ważne pytanie.

Alimenty licytacja komornicza nieruchomości

Alimentacyjna licytacja komornicza nieruchomości prawdopodobnie będzie częstsza na skutek kryzysu gospodarczego. Tej sytuacji zasadniczo nie zmieni wprowadzony niedawno przepis. Warto przypomnieć, że około dwóch miesięcy po początku pandemii koronawirusa w Polsce, Sejm przyjął ustawę z dnia 14 maja 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U. 2020 poz. 875). Wspomniany akt prawny, potocznie zwany też „Tarczą Antykryzysową 3.0” wprowadził między innymi ograniczenie dotyczące licytacji komorniczej nieruchomości mieszkaniowej. Takiej licytacji nie można rozpocząć jeśli należność główną (bez odsetek) jest mniejsza od 5% wartości domu, gruntu lub lokalu.

Nowe przepisy dodające artykuł 952 indeks 1 kodeksu postępowania cywilnego (KPC) wprowadzają pewne ograniczenie preferencji dla dłużnika. Mianowicie egzekucja bardzo małych długów (poniżej 5% wartości domu lub mieszkania) nadal jest możliwa jeśli chodzi o zaległości względem Skarbu Państwa. To oznacza, że długi wobec Funduszu Alimentacyjnego wciąż mogą być „ściągane” bez żadnych ograniczeń (poprzez sprzedaż nieruchomości). Warto pamiętać, że licytacje komornicze nieruchomości najczęściej dotyczą dłużników nieposiadających stałych dochodów oraz większego majątku poza domem, niezabudowanym gruntem lub lokalem.

Jak wygląda sprzedaż mieszkania przez komornika?

Wstrzymanie alimentacyjnej licytacji komorniczej nieruchomości nie jest łatwe

Dalsza możliwość łatwego egzekwowania alimentów z nieruchomości to nie jedyna zła wiadomość dla dłużników posiadających alimentacyjne zobowiązania. Warto pamiętać, że wyrok dotyczący alimentów zgodnie z ustawą kodeks postępowania cywilnego (KPC) otrzymuje rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że wierzyciel alimentacyjny nie musi czekać na uprawomocnienie się wyroku, aby uzyskać klauzulę wykonalności i rozpocząć egzekucję komorniczą. Rygor natychmiastowej wykonalności dotyczy rat alimentów płatnych po wniesieniu pozwu do sądu oraz rat za wcześniejsze trzy miesiące (zobacz artykuł 333 KPC).

Wielu dłużników alimentacyjnych pyta, jak wstrzymać licytację komorniczą nieruchomości. Niestety w praktyce nie jest to proste. Ze względu na rygor natychmiastowej wykonalności, wyrok dotyczący alimentów będzie wykonywany pomimo odwołania dłużnika (apelacji). Powództwo przeciwegzekucyjne omówione w artykułach 840 – 843 kodeksu postępowania cywilnego musi mieć natomiast dobre podstawy i wymaga pomocy wyspecjalizowanego prawnika. Sąd na pewno odrzuci takie powództwo, które nie zostało odpowiednio sformułowane albo po prostu nie kwestionuje w sposób merytoryczny zasadności wyroku i samej egzekucji komorniczej.

Sposoby na szybką sprzedaż nieruchomości

Skup nieruchomości pomoże rozwiązać problem z alimentami

W związku z powyższym osoby, którym grozi licytacja nieruchomości przez komornika, powinny zastanowić się nad skupem nieruchomości. Wynika to z faktu, że mieszkanie z licytacji komorniczej albo inna nieruchomość zbywana przez komornika może mieć niską cenę sprzedaży. W przypadku pierwszej licytacji minimalna cena sprzedaży nieruchomości to tylko 3/4 ceny oszacowania, a podczas drugiej jedynie 2/3. Co ważne, dłużnik ostatecznie musi pokryć koszty egzekucji komorniczej oraz licytacji. Ta sytuacja negatywnie wpłynie na kwotę, którą komornik wypłaci dłużnikowi jako pozostałość po zaspokojeniu roszczeń wierzyciela alimentacyjnego i pokryciu wszystkich kosztów.

Skup nieruchomości (np skup mieszkań) pozwala szybko i korzystnie otrzymać pieniądze, które pozwolą na uwolnienie się od kłopotliwego długu alimentacyjnego (zanim egzekucja i licytacja komornicza nieruchomości w ogóle się rozpocznie). Może się nawet okazać, że środki pozostałe po sprzedaży lokum na skupie i spłacie zadłużenia pozwolą na zakup mniejszego domu lub lokalu. Warto pamiętać, że firmy oferujące skup nieruchomości, mogą zaproponować również skup domów. To ważna kwestia, ponieważ samodzielne znalezienie osoby chętnej na zakup domu nie należy do łatwych zadań. Dane statystyczne wskazują, że częstość sprzedaży domów jest około trzy – cztery razy mniejsza niż w przypadku mieszkań. Skup budynków jednorodzinnych sprawia, że tego problemu można uniknąć.

Co ważne, w przypadku profesjonalnych firm skupujących nieruchomości (takich jak np. KupujemyM.pl), problemem nie jest np. gorszy stan lokalu lub domu albo jego średnia lokalizacja. Zajęcie nieruchomości przez komornika powiązane ze wpisem do księgi wieczystej również nie wyklucza transakcji.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]