4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

szybka sprzedaż nieruchomości
Jakie są najlepsze sposoby na szybką sprzedaż nieruchomości?
·

Jakie są najlepsze sposoby na szybką sprzedaż nieruchomości?

Nieruchomości mieszkaniowe stanowią dobrą lokatę kapitału, ale jednocześnie mają też pewną wadę. Mianowicie, ich sprzedaż jest czasochłonna i często trwa nawet kilkanaście miesięcy. Właśnie dlatego osoby, którym zależy na możliwości szybkiego uwolnienia pieniędzy, nie powinny inwestować zbyt wielu środków w nieruchomość. Oprócz inwestorów nieruchomości sprzedają również osoby, które wcześniej wykorzystywały je do zaspokajania własnych potrzeb mieszkaniowych, niedawno otrzymały w darowiźnie lub odziedziczyły. Tacy właściciele nieruchomości również często pytają, jakie są najlepsze sposoby na szybką sprzedaż domu, mieszkania lub gruntu. Postanowiliśmy zaprezentować rozwiązanie, które naszym zdaniem jest najlepsze, czyli szybki skup nieruchomości. Najpierw zwracamy jednak uwagę czytelników na pewną bardzo istotną kwestię.

W przypadku atrakcyjnych ofert szybka sprzedaż jest łatwa

Dane Narodowego Banku Polskiego wskazują, że na początku jesieni 2020 r. średni czas sprzedaży używanego mieszkania z miast wojewódzkich oscylował na poziomie około 1,5 kwartału – 2,0 kwartały. Taki wynik może wydawać się zachęcający dla osób, które zamierzają szybko pozbyć się swojego „M”. Warto jednak pamiętać, że rynkową średnią mocno zaniżają najbardziej atrakcyjne mieszkania. Takie lokale nawet w warunkach kryzysu gospodarczego mogą sprzedać się praktycznie od ręki. Chodzi o mieszkania, które są oferowane za cenę ustaloną mocno poniżej wartości rynkowej, posiadają bardzo dobrą lokalizację lub są estetyczne i niedrogie.

W przypadku mniej atrakcyjnych lokali średni czas sprzedaży może wynosić np. 3,0 – 4,0 kwartały. Chodzi między innymi o mieszkania, które nadają się do remontu i mają gorszą lokalizację. Typowych nabywców lokali odstrasza również obecność najemcy lub niezbyt zachęcające sąsiedztwo. Jeszcze większe problemy z transakcją będą miały osoby proponujące udział ułamkowy w mieszkaniu (otrzymany np. na skutek spadku) albo spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, dla którego nie można założyć księgi wieczystej.

Taka sytuacja związana z nieuregulowanym stanem gruntu pod blokiem wyklucza możliwość wykupu „M” od spółdzielni oraz finansowania transakcji kredytem hipotecznym. Mało atrakcyjne wydają się także wszystkie nieruchomości z zadłużeniem oraz domy zlokalizowane z dala od większych ośrodków miejskich.   

Szybki skup nieruchomości może być jedynym wyborem

Posiadacze nieatrakcyjnych domów, lokali lub działek, którym nie zależy na szybkiej sprzedaży, mogą oczywiście cierpliwie czekać nawet przez 1 rok – 2 lata. W wielu przypadkach tak długi czas oczekiwania na transakcję jest jednak nieakceptowalny (m.in. ze względu na konieczność wyjazdu lub zakupu innego lokum). Właśnie dlatego profesjonalne firmy oferujące szybki skup nieruchomości cieszą się większym zainteresowaniem niż kiedykolwiek wcześniej. Przykładem takiej firmy jest KupujemyM.pl.

Internet znacząco ułatwił szybki skup nieruchomości z całej Polski i sprawił, że osoby, które interesuje np. skup mieszkań, teraz mają o wiele łatwiejsze zadanie. W celu uzyskania wstępnej wyceny wystarczy bowiem wysłać zgłoszenie zawierające podstawowe informacje na temat oferowanego lokum. W ramach odpowiedzi możliwej nawet jeszcze tego samego dnia właściciel nieruchomości otrzyma wstępną propozycję cenową. Jeżeli oferta firmy prowadzącej skup jest akceptowalna, to spotkanie u notariusza można umówić w ciągu kilku kolejnych dni.

Oczywiście oferowana cena będzie odpowiednio wyższa jeśli nieruchomość nie posiada kłopotliwych cech obniżających jej wartość rynkową. W tym kontekście warto podkreślić, że z usług KupujemyM.pl korzystają również posiadacze bardziej atrakcyjnych nieruchomości, którym po prostu zależy na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży (bez perypetii z nierzetelnymi agentami oraz niezdecydowanymi kupującymi). Spore znaczenie ma także szybka zapłata 100% ceny nieruchomości przez firmę prowadzącą skup.

Szybki skup nieruchomości znacząco skraca sprzedaż domu

Warto również podkreślić, że szybki skup nieruchomości jest szczególnie ciekawą opcją dla osób posiadających dom na sprzedaż. W tym kontekście należy dodać, że domy sprzedają się stosunkowo rzadko, mimo dość dużej liczby wystawianych ogłoszeń. Potwierdza to analiza statystyk GUS, które wskazują, że na jeden sprzedany dom co roku przypadają 3 – 4 lokale zmieniające właściciela. Co ważne, problemy z szybką sprzedażą mają nawet właściciele nowszych domów. Wiele osób woli bowiem samodzielnie wybudować od podstaw własne „cztery kąty”.

W związku z powyższym szybki skup domów jest bardzo perspektywiczną ofertą, która na pewno będzie zyskiwała na popularności. Przemawiają za tym również względy demograficzne. Coraz więcej osób posiada bowiem starszy dom po zmarłych rodzicach. Szybka i samodzielna sprzedaż takiej nieruchomości niestety jest trudna.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]