4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Umowa dożywocia
Czym jest umowa dożywocia?
·

Czym jest umowa dożywocia?

Masz dom, na którym ciąży umowa dożywocia? A może taka umowa dotyczy Twojego mieszkania? Zastanawiasz się, jak sprzedać nieruchomość z umową dożywocia? Spieszymy z wyjaśnieniem zawiłości prawnych z tym związanych. Przeczytaj i dowiedz się, czy można sprzedać mieszkanie z dożywociem?

Czym jest umowa dożywocia?

Kodeks cywilny wskazuje, czym jest dożywocie i jaka jest istota umowy o dożywocie. W art. 908 Kc ustawodawca ustalił, że jeśli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie, to mamy do czynienia z umową o dożywocie. Jeśli żadna inna umowa nie została zawarta, to kupujący musi przyjąć zbywcę jako domownika.

Oznacza to, że na mocy umowy dożywocia zobowiązuje się dostarczać mu wyżywienie, ubrania, mieszkanie, światło, opał, jak i zapewniać mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie. W przepisach jest nawet mowa o tym, że taka osoba ma prawo do organizacji na koszt kupującego nieruchomość pogrzebu po swojej śmierci.

Zbywca formalnie nazywany jest dożywotnikiem i ma on prawo do zapewnienia dożywotniego utrzymania. Przedmiotem umowy nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, ponieważ jest to ograniczone prawo rzeczowe.

Jak możesz dysponować nieruchomością?

Jeśli masz mieszkanie lub dom z ustanowionym dożywociem, to nie jest powiedziane, że jego sprzedaż jest niemożliwa. Możemy zaproponować Ci ofertę zakupu takiej nieruchomości m.in. objętych umową dożywocia. Jako właściciel nieruchomości z ustanowionym prawem dożywocia, możesz w każdej chwili właściwie rozporządzać swoim prawem własności.

Jednak sprzedaż mieszkania z dożywociem będzie kłopotliwe w szczególności dla potencjalnych kupujących. Wszystko dlatego, że ustanowione prawo dożywocia przechodzi na następnego właściciela. Będzie on odpowiedzialny za dotychczasowe zobowiązania zbywcy względem dożywotnika.

Masz na sprzedaż nieruchomość? Sprawdź, jak ją wycenimy: Wycena nieruchomości online

Kiedy będziesz chcieć sprzedać mieszkanie z dożywociem, musisz ujawnić takie prawo w ogłoszeniu o zbyciu nieruchomości. Zainteresowani powinni mieć świadomość, że takie zobowiązanie będzie na nich ciążyło. Poza tym dożywotnik może żądać zamiany prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tego prawa.

Mieszkania i domy z dożywociem to również nasza specjalność

Masz umowę dożywocia, a sprzedaż mieszkania jest dla Ciebie koniecznością. Zastanawiasz się, czy znajdziesz klienta na mieszkanie z dożywociem. Jeśli nie chcesz się tego podejmować samodzielnie, zgłoś się do nas, a my postaramy się kupić od Ciebie kłopotliwą nieruchomość. Sprawdź naszą ofertę dotyczącą skupu nieruchomości.

Na pytanie o to, czy można sprzedać mieszkanie z dożywociem, odpowiadamy, że z naszą firmą nie będzie to dla Ciebie kłopotliwe. Uwolnisz swój kapitał zamrożony w nieruchomości, a przy tym będziesz mieć okazję uzyskać godziwą cenę za swoje mieszkanie czy dom ? prowadzimy również skup domów.

Mieszkanie z problemami Dla nas to nie problem Sprawdź naszą ofertę skupu mieszkań z problemami.

2 odpowiedzi na „Czym jest umowa dożywocia?”

 1. Awatar tremo15
  tremo15

  Mam 75 lat. Pożyczki nie brałem pod zastaw mieszkania. Spłacam regularnie.
  Mam emeryturę Trochę choruję…. mam badania okresowe,kontrolne.

 2. Awatar tremo15
  tremo15

  Nic dodać nic ująć, nic nie ująć…..
  Pozdrawiam i czekam na odpowiedź! Mogę zadzwonić…

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]