4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Pełnomocnictwo
Sprzedaż mieszkania na odległość. Czym jest pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania?
·

Sprzedaż mieszkania na odległość. Czym jest pełnomocnictwo do sprzedaży mieszkania?

Posiadasz pewną nieruchomość, której chcesz się pozbyć, aby pozyskać dodatkowe środki? Jest jednak pewien problem, gdyż mieszkasz daleko od miejsca, w którym znajduje się mieszkanie lub dom? W dzisiejszych czasach możesz udzielić stosowne pełnomocnictwo ogólne lub upoważnienie do odbioru dokumentów, dzięki czemu wszelkie sprawy związane ze sprzedażą konkretnej nieruchomości załatwisz poprzez zaufaną Ci osobę. Sprawdź, jakie sprawy da się załatwić, posiadając pełnomocnictwo oraz czy możesz zlecić zarządzanie sprzedażą mieszkania obcej osobie. Jak to wygląda w praktyce? To prostsze niż może się wydawać!

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo ogólne a sprzedaż mieszkania na odległość – na czym polega?

Warto wiedzieć, że pełnomocnictwo ogólne to swego rodzaju upoważnienie do odbioru dokumentów urzędowych w związku ze sprzedawaną na odległość nieruchomością, ale nie tylko. Stosując takie pełnomocnictwo, możesz upoważnić dowolną osobę do czynności, które np. mieszczą się w ramach zwykłego zarządu. Ciekawe jest to, że pojęcie tego typu nie jest dokładnie zdefiniowane według przepisów w Polsce.

W istocie dokument ten, czyli inaczej pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości musi zostać wydany
w formie pisemnej, gdyż w przeciwnym wypadku będzie nieważny. W wielu sytuacjach kiedy nie możesz samodzielnie załatwić spraw urzędowych, konieczne będzie udzielenie pełnomocnictwa ogólnego dla zaufanej osoby. Tylko w ten sposób będziesz w stanie dopełnić niezbędnych formalności związanych np. ze sprzedażą lokum na odległość.

Zwróć uwagę na to, że pełnomocnictwo ogólne ma najszerszy zakres umocowania i obowiązkowo musi mieć formę pisemną. Ciekawostką jest fakt, że pełnomocnictwo tego typu możesz napisać samodzielnie jednak, aby posiadało odpowiednią formę, trzeba je sformalizować u notariusza lub pracownika administracji państwowej. Pamiętaj, że pełnomocnikiem może zostać praktycznie każdy. Najważniejsze jest tylko to, aby wybrana osoba miała pełną zdolność do czynności prawnych. Nie wiesz, jak wyjść z długów mieszkając za granicą? Jeśli posiadasz własną nieruchomość, zdecyduj się na jej sprzedaż na odległość wykorzystując pełnomocnika.

Sprawdź nasz skup domów

Kto może zostać pełnomocnikiem?

W przypadku zwykłych spraw związanych np. z odbiorem dokumentacji urzędowej lub podpisywaniem dokumentów osobą, która pozyska takie uprawnienia, może być praktycznie każdy, kto posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Ważne jest to, aby pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości zostało udzielone osobie zaufanej, dzięki czemu możesz mieć pewność, że transakcja sprzedaży nieruchomości przebiegnie prawidłowo. Pełnomocnictwo notarialne w tym przypadku stanowi oficjalny dokument akceptowany w każdym urzędzie.

Co jednak w sytuacji kiedy rozpatrywane są na odległość sprawy sądowe np. przez sąd cywilny? W takich sytuacjach możesz liczyć na to, że Twoim pełnomocnikiem będzie adwokat lub radca prawny, a nawet członek najbliższej rodziny. To ważne! W razie występowania spraw karnych pełnomocnikiem może być tylko ADWOKAT!

Dlaczego warto sprzedać mieszkanie na odległość?

Dobrze skonstruowane pełnomocnictwo ogólne pozwala na załatwienie wszelkich spraw związanych ze sprzedażą nieruchomości bez konieczności osobistej obecności właściciela podczas podpisywania umowy kupna-sprzedaży i nie tylko. Wyznaczenie pełnomocnika, który ma upoważnienie do odbioru dokumentów nie jest
w dzisiejszych czasach problemem, a tego typu pełnomocnictwo będzie akceptowane niemalże we wszystkich krajach na świecie.

Pełnomocnictwo możesz wydać każdej osobie fizycznej, która ma pełną zdolność do czynności prawnych. Co ciekawe, może to być też agent nieruchomość. Oznacza to, że korzystając z usług skupu mieszkań za gotówkę, możesz powierzyć wszelkie formalności specjalistom i nie martwić się o cały proces sprzedaży Twojego lokum. Istotne jest to, że to najpopularniejsze rozwiązanie, na jakie decyduje się duża liczba właścicieli nieruchomości przebywających poza granicami kraju. Pełnomocnictwo notarialne pozwala więc realizować proces sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości niezależnie od tego, w jakiej lokalizacji znajduje się prawowity właściciel.

Pełnomocnictwo

Pełnomocnictwo ? jakie dokumenty są potrzebne do wydania oświadczenia?

Niezależnie od tego, czy chodzi o zwykłe upoważnienie do odbioru dokumentów, czy kompleksowe pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości za każdym razem takowe musi zostać sporządzone w formie pisemnej oraz zaakceptowane przez notariusza. Podczas załatwiania tego typu spraw trzeba mieć ze sobą:

  • Dowody tożsamości;
  • Pełne dane osoby, która ma otrzymać uprawienia.

To wszystko, o czym trzeba pamiętać, decydując się na podpisanie dokumentu, jakim jest pełnomocnictwo notarialne. Pamiętaj, że notariusz na podstawie podanych danych oraz dokumentów tożsamości będzie w stanie przygotować konkretny zestaw dokumentów przeznaczony dla danej sprawy. Warto też wiedzieć, że kancelaria notarialna pobierze stosowną opłatę za załatwienie sprawy, w wyniku której udzielone zostanie pełnomocnictwo. Kiedy jednak zdecydujesz się na sprzedaż nieruchomości, dowiedz się, ile kosztuje pomoc pośrednika nieruchomości. Prowizja pośrednika nieruchomości najczęściej wynosi kilka procent od kwoty, za którą zostanie sprzedany konkretny lokal mieszkalny lub usługowy.

Pełnomocnictwo ogólne i szczególne – czym się różnią?

Aby udzielić pełnomocnictwo ogólne, wystarczy przygotować odpowiedni wniosek, potwierdzić go notarialnie oraz uiścić wymaganą opłatę za załatwienie sprawy. Wyróżniamy jednak pełnomocnictwo takie, jak: ogólne i szczególne. O ile pierwszy rodzaj znasz już bardzo dobre, o tyle o pełnomocnictwie szczególnym musisz dowiedzieć się jeszcze nieco więcej.

Kiedy jednak konkretna osoba ma doprowadzić do finalizacji transakcji kupna-sprzedaży lokalu konieczne będzie pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości, które potwierdzone jest za każdym razem notarialnie. Posiadając takowy dokument, Twoja zaufana osoba może bez żadnego problemu dopełnić formalności związane ze sprzedażą nieruchomości.

Jeśli jednak chcesz w 100% oddelegować kwestie, które dotyczą przygotowania nieruchomości do sprzedaży, musisz wiedzieć, że konieczne będzie w tym przypadku pełnomocnictwo notarialne. Taki dokument będzie akceptowany zarówno w Polsce, jak i każdym innym kraju na świecie. Zadbaj tylko o to, aby pełnomocnictwo zawierało klauzulę apostille, dzięki czemu będzie legalne również w innych państwach. Uwaga! Dla dokumentów zagranicznych konieczne będzie przetłumaczone pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości.

Odwiedź nasz skup nieruchomości

Biuro nieruchomości online i sprzedaż lokalu na odległość – bez pełnomocnictwa się nie obejdzie

Nawet kiedy decydujesz się na sprzedaż nieruchomości poprzez skup mieszkań, musisz pamiętać o tym, że pełnomocnictwo notarialne będzie również w tym przypadku niezbędne. Warto jednak wykorzystać biuro nieruchomości online, które kompleksowo zajmuje się wyceną i odkupem mieszkań niezależnie od stanu technicznego oraz sytuacji prawnej.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego skupu mieszkań. Wydając bliskiej osobie upoważnienie do odbioru dokumentów lub pełnomocnictwo notarialne, możesz bez swojego udziału załatwić formalności wraz
z naszym biurem. Oferta, którą wydajemy w ciągu 24 godzin, nie jest wiążąca, dlatego koniecznie zastanów się nad możliwością sprzedaży swojego lokum w atrakcyjnej cenie z opcją szybkiej wypłaty gotówki do ręki. Korzystając z pomocy biura, można pozyskać środki ze sprzedaży w krótkim czasie i zaoszczędzić sobie nerwów na poszukiwaniu potencjalnego nabywcy.

Sprawdź naszą ofertę i przekonaj się, że warto korzystać ze skupu nieruchomości online. Szybka wycena w 24 godziny oraz kompleksowe doradztwo ze strony specjalistów z wieloletnim doświadczeniem to właśnie to, czego potrzebujesz. Wypełnij formularz kontaktowy i poczekaj na kontakt z naszej strony. Sam sprawdź, jakie to proste i wygodne! To tylko kilka kliknięć, krótki czas oczekiwania, które dzielą Cię od szybkiej sprzedaży mieszkania niezależnie od stanu technicznego i prawnego.

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]