4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Prognozy rynku mieszkaniowego i cen nieruchomości 2023
Prognozy rynku mieszkaniowego i cen nieruchomości 2023
·

Prognozy rynku mieszkaniowego i cen nieruchomości 2023

Wiele czynników nałożonych na siebie razem powoduje, że rynek nieruchomości został wywrócony niemal do góry nogami. Tymi czynnikami są przede wszystkim wojna na Ukrainie, pandemia, która wciąż jest obecna, wysoka inflacja, a co za tym idzie wiele kłopotów, które mają wpływ na zdolność kredytową Polaków. Jednym zdaniem niepewne jutro sprawiło, że Polacy zmienili swoje zdanie lub odłożyli zamiar kupna nieruchomości na potem, czyli na lepszy czas. Czy w 2023 roku nadejdzie ten lepszy czas, a  ceny nieruchomości zaczną spadać? Trzeba na to spojrzeć trzeźwym okiem.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Własne Mieszkanie

Marzenia o własnym mieszkaniu dla wielu ludzi są wciąż nieosiągalne. Dzieje się tak ze względu na stale rosnące koszty życia, inflację i nie tylko. W ciągu ostatniego roku zdołaliśmy przywyknąć do galopujących cen żywności, paliwa, usług czy materiałów budowlanych, co ma swoje odbicie na zainteresowaniu kupnem mieszkań. Większość ludzi, którzy mieli w planach budowę czy kupno mieszkania zwyczajnie odłożyło na bok to marzenie. Niepewne jutro nie jest optymistyczne i najlepsze, by decydować o kupnie mieszkań. Chyba każdy czeka na ten bezpieczniejszy czas, kiedy przynajmniej rynek nieruchomości będzie bardziej stabilny. Zastanówmy się, jak w ogóle wygląda dziś rynek mieszkaniowy, prognozy cen nieruchomości raczej nie wskazują na optymistyczny czas. Wciąż dostrzegamy wysokie ceny za metr kwadratowy mieszkań, dlatego trudno jest oczekiwać zwiększonego popytu na mieszkania. Rynek nieruchomości 2023 według wielu opinii ma się stabilizować. Raczej nie prognozuje się znacznej obniżki cen mieszkań, ani nawet rosnącego popytu na mieszkania.

Rosnące ceny były widoczne dość wyraźnie i szybko, jednak na spadek cen będziemy musieli jeszcze poczekać. Trzeba uzbroić się w duże pokłady cierpliwości, aby doczekać cen, które będą zadowalały odbiorców. Zresztą nie tylko ceny nieruchomości mają wpływ na popyt i zainteresowanie mieszkaniami, ale przede wszystkim zdolność kredytowa. Obecnie wielu kupujących nieruchomości wyraża chęć na zakup mieszkań, ale borykają się z problemami dostępności kredytów i zdolności kredytowej. Trudności w uzyskaniu finansowania z banku stają się główną przyczyną tego, że ludzie rezygnują z opcji kupna nieruchomości. Ponadto warto zaznaczyć, że kredyty hipoteczne i nie tylko są bardzo drogie. Oznacza to, że zanim kupujący zdecyduje się na wystąpienie o kredyt hipoteczny, dzięki któremu będzie mógł zrealizować swoje marzenie o kupnie domu, z pewnością kilkakrotnie się zastanowi, czy w ogóle go stać na ten wysiłek.

Przy budowie domu powinno być teoretycznie łatwiej. Według prognoz ceny nieruchomości 2023 powinny spadać, lecz nie tak jakby tego oczekiwano. Ustalono, że korzystniej będzie wybudować dom niż kupić mieszkanie, którego koszty utrzymania są na tak wysokim poziomie, że zaczyna to być mało opłacalne. Coraz więcej osób szuka działek budowlanych lub domów z rynku wtórnego, ponieważ tylko tak można nabyć własne lokum bez obaw o to, co będzie jutro.

Zobacz także sprzedaż hotelu lub pensjonatu

Rynek wtórny

Każdy, kto ma w planach budowę lub zakup nieruchomości pewnie żałuje, ponieważ jeszcze kilka lat wstecz ceny były na tyle przyzwoite, że nie było większych trudności w uzyskaniu kredytu na realizację swoich planów. Również koszty materiałów budowlanych były na tyle przyzwoite, że można było podejść do tego zadania z pełnym zaangażowaniem, patrząc z nadzieją w przyszłość. Skoncentrujmy się jednak na rynku wtórnym, który ma wiele do zaoferowania. Coraz więcej mieszkań wystawianych jest na sprzedaż i to często w okazyjnych cenach. Zapytać można, dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta, to rosnące koszty życia, drogie raty kredytowe i nierzadko kłopoty finansowe powodują, że wielu ludzi decyduje się na krok sprzedaży mieszkania, nawet jeśli dopiero co się zdecydowali na jego kupno. Przeanalizujmy określony przypadek, który może dotyczyć wielu z nas, jeśli chodzi o rynek nieruchomości 2023. Młode małżeństwo kupuje mieszkanie na kredyt. Stale rosnące ceny, inflacja, rosnące raty kredytowe oraz wizja bezrobocia, która przecież może nastąpić, nie motywują niestety. Jeśli jedno z małżonków utraci źródło dochodu, utrzymanie mieszkania, opłacenie go, koszty wyżywienia, opłaty i spłata kredytu mogą być ponad siły niejednego z nas. Dlatego właśnie wiele osób decyduje się na sprzedaż nieruchomości, ze względu na brak możliwości utrzymania jej. Być może trudności w spłacie kredytu sprawiają, że podejmuje się tę ostateczną decyzję. Ceny mieszkań na rynku wtórnym teoretycznie mają spadać, jednak bardziej prognozuje się, że pozostaną one na takim samym poziomie jak obecnie. Sytuacja rynkowa będzie się stabilizować, nie dojdzie do wyraźnie odczuwalnych spadków cen i wzrostu zainteresowania. Wiele nadziei pokłada się jeszcze w programach rządowych, które mają zrobić ukłon w stronę młodych osób, aby łatwiej mogły uzyskać dostęp do kredytowania.

Rynek wtórny zawsze był bardziej dostępny dla poszukujących mieszkań niż rynek pierwotny. Ceny mieszkań na rynku wtórnym zawsze były nieco niższe, ale nie jest to obecnie pocieszeniem, ponieważ i tak generuje to poważne koszty, na które nie każdego stać. Nawet jeśli młodzi planują kupno mieszkania z rynku wtórnego, często zastanawiają się, czy nie lepiej odłożyć tę decyzję na potem. Cały czas oczekujemy tego lepszego czasu, tego, że sytuacja na rynku nieruchomości i nie tylko zacznie się normalizować, ponieważ pomimo odnajdywania się w nowej, drogiej rzeczywistości, wciąż pamiętamy, jak to się działo przed pandemią, wojną i inflacją.

Chcesz sprzedać grunty rolne? Sprawdź nasz skup gruntów rolnych

Rynek pierwotny

Sytuacja na rynku pierwotnym także prezentuje się nie do końca ciekawie. Nie tylko spadło zainteresowanie, ale wzrosły ceny za metraż, wzrosły też wymagania i zmieniły się niejako koncepcje. Trochę przechodzi się na stronę eko osiedli, choć wiadomo, że przy wysokich cenach mało kto myśli o tym, aby być eko. Każdy myśli o tym, żeby żyć i to na jakimś konkretnym poziomie. Prawda jest taka, że sytuacja na rynku pierwotnym, jeśli chodzi o nieruchomości 2023, nieco się pogorszyła. Podobnie jak mało osób inwestuje w zakup nieruchomości, tak samo bywa z deweloperami. Rozsądniej podchodzą do swoich inwestycji, a w efekcie mieszkań buduje się zdecydowanie mniej. Deweloperzy mają podobne wnioski, jak inwestujący w mieszkania, czekają na lepszy czas.

Kiedy ceny materiałów budowlanych spadną do poziomu sprzed lat, z pewnością ruszy proces budowy osiedli miejskich w takim samym tempie, jak to było dawniej. Obecnie realizowanie pomysłów inwestycyjnych na budowy bloków z apartamentami, kiedy spada popyt, jest ryzykownym posunięciem. By tak się stało, ludzie muszą mieć łatwiejszy dostęp do kredytów, a raty kredytowe powinny być na takim poziomie, aby kupujący sam siebie mógł uspokoić, że wszystko jest w porządku i na pewno da radę. Budowanie mieszkań bez nabywców jest mało perspektywiczne, toteż wielu deweloperów wstrzymuje swoje plany i realizacje.

Jeśli chodzi o prognozowanie cen nieruchomości, większość ekspertów jest zgodnych, że w 2023 roku czeka nas stagnacja. Sytuacja na rynku mieszkaniowym nie poprawi się tak, jak tego zakładano, gwałtownie i od razu. Jeśli dojdzie do spadku cen mieszkań, co oczywiście może rzutować na wzrost popytu, to nastąpi to bardzo powoli i ostrożnie. Nie powinniśmy oczekiwać, że z dnia na dzień ceny nieruchomości spadną tak, by wzrosło zainteresowaniem kupnem nowego mieszkania czy domu jednorodzinnego. 

Wynajmowanie mieszkań

Jeśli ludzie nie kupują i nie budują, gdzie więc mieszkają? Można by wywnioskować, że zwiększył się popyt na wynajmowane mieszkania, co często jest traktowane jako opcja przejściowa. Popyt znacznie się zwiększył w chwili wybuchu wojny na Ukrainie. Wielu uchodźców pojawiło się w naszym kraju, gdzie zostali zakwaterowani. Jeśli wojna zakończy się, a uchodźcy postanowią wrócić do siebie, wówczas pozostanie wiele mieszkań, co będzie wymuszało spadek cen np. wynajmu. Może to prognozować dalszą sprzedaż mieszkań tym bardziej, jeśli właściciel nie będzie mógł swobodnie płacić rat kredytowych takiego mieszkania. Cena wynajmu a rata kredytowa mogą zwyczajnie się nie pokrywać, toteż może taka sytuacja narzucić konieczność sprzedaży nieruchomości.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym w związku z takimi sytuacjami mogą się znacznie zmniejszyć, o ile w ogóle to nastąpi. Na razie wojna trwa, a my powoli uczymy się żyć w nowej rzeczywistości.

Kupić czy wybudować?

Marzenia o własnym domu są jak najbardziej możliwe w realizacji, a przynajmniej tak było do czasu wybuchu pandemii, a następnie wojny. Obecnie wiele osób odkłada te marzenia do skrzynki, gdzie doczekają sobie swobodnie lepszych czasów. Wielokrotnie myśli pewnie o tym, co się bardziej opłaca wybudować, czy kupić dom? Rynek nieruchomości 2023 daje nam dość jasno do zrozumienia, że znacznie korzystniej jest wybudować dom, a jeszcze lepiej, jeśli mamy do tego przystosowaną działkę budowlaną. Wówczas koszty budowy znacznie się obniżają. Kupno domu z rynku wtórnego powinno być korzystniejsze od kupna domu z rynku pierwotnego, jednak bez względu na nasz wybór i tak jest to często inwestycja ponad siły typowego Kowalskiego. Po pierwsze wzrosły ceny za metraż, po drugie spadła możliwość zaciągnięcia kredytu, a po trzecie zdolność kredytowa także spadła. Te czynniki, które nakładają się na siebie, powodują, że uzyskanie zewnętrznego finansowania na cel kupna nieruchomości (niezależnie od wyboru rynku) staje się ogromnym wysiłkiem. Już sam fakt zwiększonego wkładu własnego stawia nas w niekorzystnym świetle. W końcu jak można odłożyć znaczną część pieniędzy, skoro z dnia na dzień ceny wszystkiego wzrosły o przeszło połowę. Oznacza to, że możliwość na realizację planów w związku z kupnem nieruchomości dostąpią tylko nieliczni.

Można także spróbować podreperować swoją sytuację, kiedy ma się na własność mieszkanie, ale nie zawsze sprzedaż mieszkania pokrywa zakup domu z rynku pierwotnego czy nawet wtórnego. Jak zawsze korzystniej wypada samodzielna budowa. Dlaczego? Skoro ceny materiałów również zdrożały, nie powinno być to takie łatwe? Na pewno nie jest, wydamy zdecydowanie więcej, niż kilka lat wstecz, gdybyśmy wtedy zdecydowali się na budowę, aczkolwiek budować dom możemy w takim czasie, jaki jest dla nas dogodny. Budowę można rozłożyć w czasie, co nie zawsze pokrywa się z oszczędnością, ale pokrywa się to z bardziej dogodnymi kosztami miesięcznymi, pozwalającymi na ten cel. Dom jednorodzinny można budować rok lub kilka lat, a są tacy, którzy swoimi siłami (bez finansowania kredytowego) budują powolutku swój wymarzony dom kilkanaście lat. Wszystko jest tak naprawdę kwestią punktu widzenia. Jedni taką wieloletnią budowę widzą jako znaczne zwiększenie kosztów budowy (bo przecież w tym czasie trzeba gdzieś mieszkać, najczęściej wynajmować), inni natomiast nie widzą w tym nic złego i biją brawo inwestorom za niezłomne pokłady cierpliwości.

Skupujemy też nieruchomości z lokatorami – sprawdź skup nieruchomości z lokatorami

Stare nieruchomości

Stare budynki, które wystawione są na sprzedaż, także stanowią ciekawą alternatywę dla inwestujących w nieruchomości. Mimo to, że takie budynki są mniej popularne, bo w końcu każdy chce mieć piękny, nowy dom czy mieszkanie, to znajdą się pasjonaci starego budownictwa, którzy będą chcieli przerobić budynek na własny użytek, według własnego pomysłu. Stare budynki i mieszkania w kamienicach, które są już nadszarpnięte przez ząb czasu, mają swój urok. Rynek nieruchomości 2023 jak najbardziej będzie uwidaczniał takie perełki w ogłoszeniach sprzedaży. Jak podejść do takich ogłoszeń? Z jednej strony doskonale wiemy, że stare mieszkania są znacznie tańsze, z drugiej strony powinniśmy mieć świadomość, że takie perełki będą wymagały znacznego nakładu finansowego, nie tylko, żeby to doprowadzić do stanu nowoczesnego, ale przede wszystkim, że doprowadzić do takiego stanu instalacje w budynku. Ceny nieruchomości 2023 w odniesieniu do starego budownictwa będą na pewno prezentowały się znacznie korzystniej niż inne opcje. Do tego, czy będzie to inwestycja odpowiednia dla nas, musimy podejść rozważnie i samodzielnie. Zakup mieszkania starego, które ma swoje lata, będzie o tyle korzystny, o ile prace remontowe nie przewyższają jego wartości.

Niestety ze starymi budowlami nic nie jest wiadome na pewno. Czasami zakładamy, że remont wyniesie określoną sumę, ale w tak zwanym “praniu” mogą wyjść na światło dzienne znacznie inne nieprawidłowości, które wymagać będą interwencji. Dlatego do ofert z rynku wtórnego, które dotyczą stuletnich mieszkań i domów jednorodzinnych powinniśmy podchodzić z dystansem. Nie zawsze tanie mieszkanie, jest takie w rzeczywistości. Często po przeprowadzonych pracach remontowych i podliczeniu wszystkich kosztów w tę inwestycję okazuje się, że kupno innego mieszkania z rynku pierwotnego (nowszego) będzie bardziej opłacalne. Dlatego na takie okazje warto mieć oko, ale spojrzeć też na nie z dystansem i z rozsądkiem.

Prognozowanie na temat cen nieruchomości i popytu na nie w 2023 roku jest dosyć trudne i nieoczywiste. Wynika to z czynników, które wciąż mają ogromny wpływ na obecną sytuację. Tymi czynnikami są brak zdolności kredytowej, wciąż wysoki próg inflacji, wysokie raty kredytowe i utrzymujące się na wysokim poziomie koszty życia. W zeszłym roku przewidywano, że nieruchomości w 2023 roku będą zdecydowanie tańsze, a spadek cen będzie bardziej wyrazisty. Obecnie widać jednak stagnację, która wydaje się, że zagości na dłużej, jeśli chodzi o rynek nieruchomości 2023. Dopiero końcówka roku pokaże, czy ceny będą spadkowe i w jakim stopniu. Wiele nadziei pokłada się w obietnicy kredytów dla młodych, które mają uwzględniać zdecydowanie lepsze warunki, między innymi brak wkładu własnego. Co z tego wyjdzie, o tym dopiero się przekonamy. Na tę chwilę, rynek nieruchomości w 2023 roku prezentuje się na wysokim poziomie cen, jeśli chodzi o możliwy spadek, będzie on bardziej widoczny na rynku wtórnym i to w mniejszych miasteczkach. Jeżeli ktoś ma plany inwestycyjne na ten czas najlepiej, aby odczekał na dalszy przebieg zdarzeń. Zbyt pochopnie podjęta decyzja, nawet jeśli możliwości będą sprzyjające, może nie przynieść korzyści. 

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]