4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Spadek
Na czym polega zrzeczenie się spadku i kiedy warto to zrobić?
·

Na czym polega zrzeczenie się spadku i kiedy warto to zrobić?

Zrzeczenie się spadku bardzo często wykorzystywane jest przez spadkobierców, którzy odziedziczyli np. nieruchomość z długami. Czy jednak w takiej sytuacji można cokolwiek zrobić? Aby uniknąć kłopotów prawnych lub finansowych z racji odziedziczenia konkretnego spadku w formie np. lokalu mieszkalnego, warto zastanowić się, czy nie skorzystać z możliwości zrzeczenia się dziedziczenia. Dzięki temu wszelkie ciążące na nieruchomości długi i sprawy urzędowe nie będą Twoim problemem. Kiedy jednak można ubiegać się o zrzeczenie się spadku? W jakich sytuacjach jest to możliwe? Sprawdź najistotniejsze kwestie w tym zakresie i pozbądź się kłopotów.

spadek

Spadek – czym jest i na czym polega?

Spadek to nic innego, jak odziedziczone dobra materialne i niematerialne po zmarłem osobie, która np. w wyniku testamentu wskazała konkretną osobę będącą spadkobiercą. Nie zawsze jednak spadek wiąże się z czymś przyjemnym, gdyż bardzo często wraz z nieruchomością można też odziedziczyć spore długi wynikające np. z kredytu hipotecznego, jakim jest obciążony lokal.

W szczególności, kiedy spadek ma dość skomplikowaną formę i niesie ze sobą długi, warto przeanalizować czy przyjąć takowy spadek, czy może zdecydować się na zrzeczenie się spadku. Kiedy dana osoba staje się spadkobiercą, istnieją trzy podstawowe możliwości:

  1. Przyjęcie spadku bez zbędnych formalności – w takiej sytuacji przyjmujesz cały spadek wraz z długami.
  2. Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza – takie rozwiązanie pozwala na nabycie całego spadku, ale pod pewnymi warunkami. Dotyczy to głównie sytuacji, w której spadkobierca nie przejmuje długów wyższych aniżeli wartość odziedziczonego majątku. Spadek w tej formie jest również stosowany automatycznie kiedy spadkobierca nie złoży do urzędu stosownego oświadczenia.
  3. Odrzucenie spadku – w wielu sytuacjach jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie, w szczególności kiedy np. nieruchomość obarczona jest ogromnym długiem wobec banku. W takich sytuacjach stosuje się fikcję prawną, po której dokonaniu spadek przechodzi na kolejne osoby mające do niego prawa w linii spadkowej.

Sprawdź nasz skup działek

Kiedy warto odrzucić spadek i jak to zrobić?

Spadek można odrzucić szczególnie wtedy, kiedy nieruchomość okazuje się problematyczna i obarczona licznymi długami, które spadkobierca będzie zobowiązany uregulować. Obecnie obowiązujące prawo spadkowe zostało skonstruowane tak, że spadkobierca, który nie złoży stosownego oświadczenie, stanie się automatycznie właścicielem spadku. Trzeba więc jak najszybciej dowiedzieć się jak zrzec się spadku, aby uniknąć późniejszych nieprzyjemności. Zrzeczenie się spadku wymaga złożenia stosownego wniosku, dzięki któremu nie zaistnieje obowiązek przyjęcia spadku wraz z zadłużeniem. Zrzeczenie się dziedziczenia może w wielu sytuacjach okazać się najkorzystniejszym rozwiązaniem pozwalającym na uniknięcie pojawienia się długów wynikających z odziedziczonego dobra.

Kiedy jednak zdecydujesz się na przyjęcie spadku, ale z dobrodziejstwem inwentarza zostaniesz obarczony długiem tylko w takiej wysokości, jaką ma wartość konkretna nieruchomość. Oznacza to, że w takiej sytuacji możesz za wyższą cenę pozbyć się lokalu, spłacić długi, a pozostałą kwotę pozostawić dla siebie. W tym celu warto korzystać z biura nieruchomości, które skupuje mieszkania niezależnie od ich stanu prawnego. Dzięki temu szybko można pozbyć się niechcianej nieruchomości jednocześnie w krótkim czasie spłacając wszystkie zaległości finansowe z nią związane. Kiedy jednak spadek związany jest ze sporą zawiłością spraw, warto skonsultować ostateczną decyzję ze specjalistą i podjąć się przyjęcia lub zrzeczenia się spadku na rzecz dalszych spadkobierców.

Zastanawiasz się, jak zrzec się spadku? Każdy spadkobierca ma na to aż 6 miesięcy od czasu śmierci spadkodawcy lub od dnia, kiedy dowiemy się o zaistniałym fakcie. Zrzeczenie się spadku musi jednak odbywać się w ścisłej formie prawnej, co oznacza, że trzeba złożyć do sądu lub u notariusza odpowiedni wniosek.

Zrzeczenie się dziedziczenia – ile to kosztuje?

Jeśli chodzi o zrzeczenie się spadku, można to zrobić w dwóch formach: u notariusza oraz w sądzie. Każde z rozwiązań wymaga dopełnienia innych formalności oraz wiąże się z zupełnie odmiennymi kosztami. W przypadku dopełniania formalności, które mają na celu zrzeczenie się dziedziczenia, warto zabrać ze sobą własny dowód tożsamości oraz akt zgonu spadkodawcy.

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje zrzeczenie się spadku u notariusza? W tym przypadku koszty to zaledwie 50 złotych netto + VAT oraz koszty wypisów notarialnych. To o wiele tańsza opcja w stosunku do sądowego rozpatrzenia sprawy, gdzie trzeba liczyć się z kosztami na poziomie około 100 złotych.

Pamiętaj, że zrzeczenie się spadku ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji koniecznie zastanów się, na co się zdecydować, aby nie być stratnym lub nie wpaść w późniejsze kłopoty finansowe. Jak jednak powinien wyglądać sądowy wniosek o zrzeczenie się spadku? Do podstawowych danych, jakie musi zawierać taki dokument, zaliczamy:

  • Imię i nazwisko spadkobiercy;
  • Data i miejsca śmierci spadkodawcy;
  • Miejsce zamieszkania zmarłego;
  • Oświadczenie o odrzuceniu spadku;
  • Informacje o kręgu spadkobierców;
  • Tytuł powołania do spadku.

Powyższe elementy to wszystkie niezbędne informacje na temat tego, co powinien zawierać dobrze skonstruowany wniosek o zrzeczenie się dziedziczenia przed sądem. Dzięki temu można uniknąć późniejszych problemów finansowych i prawnych związanych z długiem ciążącym na spadku.

Odwiedź nasz skup nieruchomości za gotówkę

Spadek

Dziedziczenie spadku a osoba małoletnia – jak zrzec się spadku?

Co możesz zrobić w sytuacji, kiedy otrzymałeś spadek, ale masz jeszcze dzieci? Pamiętaj, że zrzeczenie się spadku przez Ciebie musi także obejmować Twoje potomstwo. W przeciwnym wypadku wszelkie długi i obowiązku spadkowe spadną właśnie na dzieci. Jak uniknąć takiej sytuacji? Możesz zdecydować się na złożenie imiennego oświadczenia w sądzie, w imieniu Twojego dziecka.

Warto mieć na uwadze fakt, że obowiązujący w Polsce Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy określa z góry, iż w takich sytuacjach nie wystarczy tylko złożenie odpowiedniego wniosku do sądu lub notariusza. Rejonowy sąd musi przede wszystkim zgodzić się na odrzucenie spadku przez osobę małoletnią. Jak więc wygląda zrzeczenie się spadku przez dzieci?

W tym zakresie w oświadczeniach muszą znaleźć się wszelkie argumenty przemawiające za tym, że takowe działanie jest zasadne. Istotne jest również to, aby w deklaracji złożyć informację o kwestiach finansowych, które w przypadku spadku z długiem mogą być tragiczne w późniejszych skutkach dla dzieci.

Ciekawostka! Czy można w jakikolwiek sposób odrzucić spadek po upływie ustawowych 6-miesięcy od czasu jego ustanowienia? Jest to możliwe, ale tylko w wyjątkowych przypadkach. Zrzeczenie się spadku może być jeszcze możliwe pod warunkiem występowania groźby od osób trzecich lub podania błędnych informacji na temat konkretnych aspektów spadku. Warto jednak wiedzieć, że takie oświadczenia można złożyć wyłącznie w sądzie, gdyż notariusz nie ma mocy prawnej do rozstrzygnięcia takich kwestii. 

Zrzeczenie się dziedziczenia – czy to dobry pomysł?

Podsumowując, zrzeczenie się dziedziczenia jest bardzo dobrym pomysłem, pod warunkiem, że istnieją do tego odpowiednie przesłanki. Kiedy wiesz, że nie będziesz w stanie poradzić sobie z długami wynikającymi ze spadku lub po prostu nie masz czasu na załatwianie wszelkich spraw urzędowych, możesz zrezygnować z otrzymanego w testamencie spadku. Kiedy jednak nie chcesz całkowicie odrzucać spadku, możesz przyjąć go z tzw. dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu odziedziczysz nieruchomości i inne dobra wraz z długiem, który nie będzie większy, aniżeli wartość danego spadku.

Zrzeczenie się spadku to dobra opcja dla każdego, kto nie chce dziedziczyć długów ani walczyć z kłopotliwą papirologią urzędową. Tuż po otrzymaniu informacji o spadku można zwrócić się bezpośrednio do notariusza z odpowiednim wnioskiem, opłacić sprawę oraz pozbyć się problemu związanego z zadłużonym spadkiem.

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]