4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Kredyt dla młodych 2023 na mieszkanie – jakie są warunki?
Kredyt dla młodych 2023 na mieszkanie – jakie są warunki?
·

Kredyt dla młodych 2023 na mieszkanie – jakie są warunki?

Marzenia o pierwszym mieszkaniu już niebawem będzie można zrealizować dzięki pomocy Państwa. Od 1 lipca 2023 roku rusza rządowy program “Pierwsze mieszkanie”, z którego korzystać będą mogły młode osoby. Na czym dokładnie polega ten rządowy program, jakie warunki należy spełnić i kto na tym skorzysta? Warto dokładnie to przeanalizować, być może okaże się, że zakup pierwszego mieszkania będzie łatwiejszy, niż przypuszczano.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości

Twoje pierwsze mieszkanie

Zakup mieszkania to niebywała chwila, zwłaszcza w życiu młodego człowieka. To nie tylko własny azyl, przestrzeń, w której na nowo można budować swoją rzeczywistość, to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa i własny kąt, to przede wszystkim lepsza wizja przyszłości. Młodzi ludzie, którzy zakładają rodziny, często szukają sposobu, by móc skorzystać z własnej przestrzeni. Budowanie relacji rodzinnych jest znacznie łatwiejsze, kiedy ma się do dyspozycji własną przestrzeń. Jak prezentuje się obecnie kredyt dla młodych 2023? Program “pierwsze mieszkanie” to możliwość zakupu nieruchomości z kredytem oprocentowanym na kwotę 2%. Konkretniej mowa jest o tym, że korzystający z programu mogą liczyć na systemy dofinansowania kredytu. Kredyt dla młodych na mieszkanie 2023 to alternatywa do wcześniejszego programu “Mieszkanie dla młodych”, który obowiązywał w latach 2014-2018. W tym czasie można było starać się o dofinansowanie w związku z kupnem nieruchomości. Kredyty dla młodych 2023 to opcja dostępna dla osób do 45 roku życia, które starają się o zakup swojej pierwszej nieruchomości. Ważne, aby korzystały z tej możliwości osoby, które po raz pierwszy stają się właścicielami nieruchomości.

Odpowiedni wiek starających się o kredyt jest pierwszym z warunków, ale nie jedynym. Poza tym konieczne jest, by starać się o własność pierwszej nieruchomości, a także, aby kwota finansowania kredytowego nie przekraczała 500 tys. złotych. Program zakłada możliwość nabycia nieruchomości pochodzącej zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego oraz na wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni mieszkaniowej. Wyszukiwanie warunków programu jest proste, wystarczy wpisać hasło: kredyt 2023 dla mlodych w wyszukiwarkę, aby uzyskać pełne informacje.

Zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online nieruchomości

W jakiej sytuacji traci się prawo do dofinansowania?

Kiedy nasz wniosek przeszedł weryfikację i zostaliśmy wciągnięci do programu, mamy możliwość ze skorzystania z dofinansowania. Istnieją jednak możliwości, które mogą spowodować utratę prawa do niego. Kredyt na mieszkanie dla młodych 2023 to nie tylko przywileje. Rząd udziela wsparcia małżonkom i rodzinom, którzy decydują się na zakup nieruchomości na własny użytek. W jakich okolicznościach nie obowiązuje kredyt dla młodych 2023? Warunki, które nie zostają spełnione, a więc gdy pułap wiekowy zostanie przekroczony, lub limit wysokości kredytu, oznaczać będą odmowę. Co się stanie, gdy zostaniemy wdrożeni do programu, ale zakupione mieszkanie przeznaczymy pod wynajem? Niestety w takiej sytuacji program nie będzie obowiązywał. W warunkach programu “Pierwsze mieszkanie” wyraźnie widnieje zapis, że mieszkanie musi być przeznaczone do użytku własnego. Takiego mieszkania nie można sprzedać ani wynająć przed okresem otrzymywania dopłat.

Konto dla młodych

Wpisywanie hasła w wyszukiwarce “kredyty dla mlodych 2023” otwierają przed nami także inne możliwości, z których można skorzystać. Jedną z tych możliwości jest skorzystanie ze specjalnego konta, gdzie gromadzone zostaną środki na przyszły zakup nieruchomości. Konto może być prowadzone od 3 do 10 lat. Na koncie tym można uzyskać premie mieszkaniowe, które przyznawane są w związku z regularnymi wpłatami. Wysokość premii zależna jest od wielu czynników, między innymi od poziomu inflacji.

Konto oszczędnościowe musi być założone na osobę, która nie jest właścicielem nieruchomości. Takie konto możemy założyć na swoje dziecko, które ukończyło 13 rok życia. Jest to ciekawa alternatywa zabezpieczenia młodej osoby na przyszłość. Na okres od 3 do 10 lat można co miesiąc wpłacać określoną kwotę. Dzięki regularnym wpłatom uzyskać będzie można także premię w wysokości uzależnionej od aktualnego stanu rynku nieruchomości i inflacji. Niemniej daje to możliwość zaoszczędzenia znacznej sumy na zakup swojego pierwszego mieszkania. 

Chcesz sprzedać działkę? Sprawdź nasz skup działek

Minimalna i maksymalna kwota wpłaty na konto oszczędnościowe

Minimalna kwota, jaką należy wpłacić na konto oszczędnościowe z programu “pierwsze mieszkanie” to 500 zł. Taką kwotę należy wpłacać co miesiąc, aby móc skorzystać z premii za regularne wpłaty. W ciągu roku przysługuje możliwość skorzystania z wakacji od wpłat w jednym miesiącu. Oznacza to, że każdy, kto korzysta z konta, zobligowany jest do uiszczenia 11 wpłat w ciągu roku na okres minimum 3 lat. 

Maksymalna kwota, jaką można wpłacić na konto, które pomaga zaoszczędzić określone pieniądze na mieszkanie dla osoby, która nie posiada własnej nieruchomości, wynosi 2000 zł. Jeśli korzystać z opcji oszczędzania przez okres 10 lat przy założeniu, że wpłaca się maksymalną kwotę ustaloną w programie, to w chwili wypłacenia środków można liczyć na pokaźną sumę, która powinna pokryć zapotrzebowanie na zakup mieszkania w znacznym stopniu.

Konto założone dziecku na określony czas może zostać zlikwidowane w chwili, gdy dziecko ukończy 18 rok życia. Z chwilą rozwiązania konta, okres na zakup mieszkania obowiązuje do 5 lat od momentu rozpoczęcia oszczędzania. Jeśli konto zostało założone dziecku i zostało rozwiązane przed osiągnięciem przez niego pełnoletności, wówczas okres 5 lat (na zakup nieruchomości) liczony jest od momentu jego 18 urodzin.

Kredyt mieszkaniowy dla młodych 2023, jak i konto oszczędnościowe to bardzo ciekawe sposoby na realizację planów życiowych. Dofinansowanie sprawia, że zakup mieszkania czy domu staje się bardziej realna. Kredyt dla młodych 2023 na dom to program dedykowany osobom średniej klasy, które mają zdolność kredytową. 

Chcesz sprzedać grunty rolne? Sprawdź nasz skup gruntów rolnych

Dodatkowe informacje dotyczące konta oszczędnościowego

O tym, że konto oszczędnościowe może otworzyć osoba, która nie ma w obecnej sytuacji mieszkania na własność i wcześniej nie miała, już z pewnością jest jasne. Warto także wiedzieć, że prawo do skorzystania z opcji utworzenia konta oszczędnościowego mają także osoby, które posiadają jedno mieszkanie, w którym żyją z co najmniej dwójką dzieci. Pociechy mogą być przysposobione. Trzeba jednak wiedzieć, że w związku z taką możliwością trzeba spełnić określone warunki. Wspomniane mieszkanie, gdzie mieszka się z dwójką dzieci nie może przekroczyć metrażu 50m2. Jeśli w takim lokalu zamieszkuje rodzina z trójką dzieci, limit metrażowy zwiększa się do 75m2. Z kolei, jeśli mowa o rodzinie z czwórką dzieci, metraż mieszkania nie może przekraczać 90m2, aby otrzymać możliwość dofinansowania na podstawie konta oszczędnościowego. Rodziny z piątką pociech nie mają narzuconego limitu metrażowego.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]