Styl skandynawski to jeden z najpopularniejszych nurtów urządzania wnętrz w świecie. Wywodzi się z północnej Europy, a zapoczątkowany został przez Carla Larssona – szwedzkiego malarza i architekta wnętrz, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku. Jego prace utrzymane w jasnej, przyjemnej kolorystyce, przedstawiające codzienne życie Skandynawów, stały się inspiracją do aranżowania wnętrz w sposób mający rozjaśnić je od północnego mroku. W latach 60. XX wieku za sprawą tamtejszych projektantów, styl ten rozprzestrzenił się na całą Europę.
Styl skandynawski – charakterystyka
Czym charakteryzuje się mieszkanie w stylu skandynawskim? Przede wszystkim jest ono schludne i funkcjonalne. Dzięki jasnej kolorystyce i braku przepychu w kwestii wystroju, pomieszczenia są optycznie powiększone i piękne w swej prostocie. Styl skandynawski stawia na funkcjonalność i bliskość natury – charakteryzuje się obecnością drewnianych mebli, wykończeń z kamienia (na przykład blaty czy ściany) oraz tkanin, takich jak bawełna, wełna czy len. Często spotyka się w nim kolorowe tkaniny (na przykład wzorzyste koce lub pledy o grubym splocie), ceramiczne naczynia oraz przedmioty z odzysku – aranżacja jest więc przyjemna i ekologiczna.
Kolory skandynawskiego stylu to głównie biele, beże i szarości, lecz nie brak wśród nich również odcieni błękitu czy wrzosu. Ważne jest, aby wnętrze było rozjaśnione, co poza dobraniem odpowiednich barw, uzyskuje się również poprzez rezygnację z firan, rolet i zasłon.
Styl skandynawski jest poniekąd eklektyczny. Przejawia się to częstym wyposażeniu domów meblami vintage, takie jak stare drewniane kredensy czy wiekowe świeczniki. Dzięki temu wnętrza łączą w sobie tradycję i nowoczesność w estetyczny i minimalistyczny sposób.
Chcesz sprzedać mieszkanie? Dowiedz się więcej o naszym skupie mieszkań
Salon w stylu skandynawskim
Skandynawski salon to miejsce, gdzie wygoda łączy się z praktycznością. Meble – proste i dopasowane – ograniczone są do tych najpotrzebniejszych. Dodatki wybrane są starannie, dzięki czemu zamiast zagracać pomieszczenie, nadają mu oryginalnego charakteru. Mogą to być tkaniny o grubym splocie, wiekowy zegar czy industrialna lampa – ważne jest jedynie, by współgrały ze sobą tworząc harmonijną całość. Dobrym rozwiązaniem dla salonu w stylu skandynawskim jest drewniana podłoga pokryta olejem lub białą, kryjącą farbą. Idealne do tego zadania są rodzime gatunki, takie jak dąb, jesion, świerk czy brzoza. Nierozerwalną więź z naturą podkreśli również obecność roślin, umieszczonych w prostych ceramicznych osłonkach lub szklanych naczyniach. Pożądanym, lecz nie niezbędnym elementem wystroju salonu jest kominek bądź piecyk, który doda mu ciepła i przytulności.
Sprawdź również skup domów
Sypialnia w stylu skandynawskim
Sypialnia w stylu skandynawskim to przestronne i jasne pomieszczenie, relaksujące i wyciszające nawet w trudnych dniach. Jeśli jest to możliwe, posiada duże okno ozdobione białą zasłoną. Biel dominuje również na ścianach i pościeli, dodatkowo rozjaśniając pokój. Idealnym dla niej kontrastem jest olejowana drewniana podłoga, zachowana w naturalnych kolorach.
Najważniejszy sypialniany mebel – łóżko, według stylu skandynawskiego powinno być duże, solidne i wygodne. Musi posiadać drewnianą bądź metalową ramę i proste, pozbawione zbędnych dodatków wezgłowie. Tego typu produkt jest trwały i ponadczasowy. Dodatkiem, który nada mu charakteru może być kolorowy pled lub sztuczna skóra, rozłożona na pościeli.
Kolejnym obok łóżka ważnym elementem jest stolik nocny. Należy wybrać taki, który swym ergonomicznym designem będzie pasował do łóżka i reszty pokoju. Przestrzeń w skandynawskim wnętrzu nie powinna być przepełniona meblami. Należy więc ograniczyć je do minimum, by pomieszczenie pozostało przestronne i eleganckie.
Łazienka w stylu skandynawskim
Jasne płytki, duże lustra i naturalne drewno – w to właśnie obfite są łazienki w stylu skandynawskim. Często wybierany w nich kolor ceramiki – biel – skutecznie odbija światło, rozświetlając całe pomieszczenie. Drewniane elementy – o naturalnej barwie, bielone lub pomalowane jasną farbą –stanowią więź wnętrza z naturą. Styl skandynawski może stanowić nieco surową aranżację lub też wręcz przeciwnie – tworzyć przytulną i ciepłą przestrzeń. Ważne mogą okazać się przy tym dodatki – duże, tradycyjne lustra, które optycznie powiększą łazienkę oraz rośliny – kontrastujące, a jednocześnie doskonale łączące się z naturalnymi materiałami
Kuchnia w stylu skandynawskim
Tak, jak w przypadku pozostałych pomieszczeń, ważne jest, aby kuchnia w stylu skandynawskim była jasna, przytulna i funkcjonalna. Dobrze, gdy posiada duże, nieprzysłonięte niczym okno, dostarczające wnętrzu naturalnego światła. Białe gładkie ściany czy jasne kafelki oraz praktyczne drewniane meble to podstawa omawianego stylu. W kuchni sprawdzą się praktyczne i ergonomiczne szafki, kredensy i półki. Sprzęty i akcesoria powinny być wygodnie i schludnie ułożone, a przy tym dostępne „na wyciągnięcie ręki”. W skandynawskiej kuchni dominują gładkie blaty i fronty wykonane z naturalnych materiałów, którym uroku dodają doniczki z ziołami czy też kamienne dekoracje.
Jednym z ważniejszych elementów jest oczywiście duży, praktyczny, zwykle drewniany stół, podczas posiłków zastawiony prostą, schludną zastawą. Idealnym dodatkiem zdobiącym mebel będzie wazon wypełniony kwiatami lub miska z owocami.
Podsumowanie
Styl skandynawski pokochają przede wszystkim osoby ceniące prostotę i funkcjonalność. Doskonale sprawdzi się w niewielkich, jak i dużych mieszkaniach, a także w domach. Ma wiele zalet – jest uniwersalny, praktyczny, bliski naturze, a także ponadczasowy. Jeśli więc uważasz, że skandynawski styl sprawdzi się u Ciebie, nie czekaj i zainwestuj w niego już dziś!
Przeczytaj także o skup udziałów w nieruchomości
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]