4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

dzielnice warszawy
Trend redukcji powierzchni mieszkań deweloperskich wyraźnie wzrasta, a liczba dostępnych nieruchomości zdecydowanie maleje.
·

Trend redukcji powierzchni mieszkań deweloperskich wyraźnie wzrasta, a liczba dostępnych nieruchomości zdecydowanie maleje.

Sytuacja na rynku nieruchomości w Polsce w 2023

Pierwsze trzy kwartały roku 2023 przyniosły zmiany na polskim rynku nieruchomości. Średnia wielkość nowych mieszkań dostarczanych przez deweloperów to nieco ponad 52 m², natomiast domów – 131 m², jak pokazują statystyki Centralnego Biura Statystycznego. Zmiany na rynku są zauważalne. Odnotowujemy tendencję spadkową jeżeli chodzi o średnią powierzchnię nowo wybudowanych mieszkań, które zbliża się do 50 m². W porównaniu, średnia powierzchnia mieszkania wybudowanego w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku wynosiła 53,1 m², a w analogicznym okresie 2022 – 52,3 m². Równocześnie, obserwujemy lekki spadek liczby nowych mieszkań oddawanych do użytku. W trzech pierwszych kwartałach roku 2023, deweloperzy dostarczyli na rynek 96 248 mieszkań, co stanowi spadek o 2,6% w skali miesiąca i jest najniższą wartością od czterech lat. Znaczniejszy spadek odnotowujemy jeżeli chodzi o liczbę nowo rozpoczynanych budów. W okresie od stycznia do końca października 2023 roku, deweloperzy oraz inwestorzy indywidualni wprowadzili do budowy 158 605 nowych mieszkań, co jest wynikiem niższym o 11% w porównaniu do najgorszego okresu ostatniego czasu, czyli 2022 roku.

Dom jednorodzinny i czas budowy

Obserwujemy spadek dotyczący średniej powierzchni powstających domów jednorodzinnych. Dane za pierwsze trzy kwartały roku 2023 pokazują, że średnia powierzchnia domu wynosi 131,1 m², co jest wartością niższą o 1,2 m² w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 roku i o 3,8 m² niższą, niż cztery lata temu. Rekordy bije natomiast średni czas budowy – zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. W przypadku mieszkań realizowanych przez deweloperów wynosi on nieco poniżej 25 miesięcy. Domy jednorodzinne buduje się natomiast średnio niemal 52 miesiące, co jest wynikiem wyższym o ponad 2 miesiące w porównaniu do roku 2022. Jeśli potrzebujesz sprzedać mieszkanie lub sprawdzić najnowsze trendy, polecamy sprawdzić nasz skup nieruchomości, tam znajdziesz skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości.
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]