4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

sprzedałem mieszkanie
Sprzedałem mieszkanie i co dalej?
·

Sprzedałem mieszkanie i co dalej?

Jakie są formalności po podpisaniu aktu sprzedaży mieszkania? Wizyta u notariusza, podczas której podpisałeś akt sprzedaży nieruchomości to nie koniec formalności. Istnieje kilka ważnych aspektów, które należy mieć na uwadze podczas tej ważnej transakcji. Warto o nich wiedzieć wcześniej, aby proces sprzedaży zakończył się bezpiecznie i bezproblemowo.

Kiedy otrzymam pieniądze ze sprzedaży mieszkania na konto bankowe?

W momencie, kiedy kupujący korzystają z kredytu bankowego przy zakupie mieszkania, warunkiem wypłaty środków jest dostarczenie do banku przez kredytobiorcę podpisanej umowy sprzedaży. Nie jest to komfortowe rozwiązanie dla sprzedających, ponieważ warto wiedzieć, że własność nieruchomości przechodzi już w momencie podpisania umowy na kupujących, a nie z chwilą zapłaty należnej kwoty. W związku z tym pierwszym krokiem jest podpisanie umowy sprzedaży, a następnie kupujący przekazując ją do banku może spełnić warunek do wypłaty kredytu. Żaden bank nie realizuje wypłaty środków przed podpisaniem umowy sprzedaży, a dopiero po niej. Ten stan rzeczy przemawia za faktem, że to właśnie osoby płacące gotówką są najbardziej atrakcyjnymi klientami. Podstawą gwarancji wypłaty środków przez bank jest podpisana przez kupującego umowa kredytowa, która jest dokładnie opisywana w umowie sprzedaży przez notariusza. Kupujący nie ma wpływu na sam przebieg płatności, ponieważ środki nie są mu udostępniane. Sprzedający otrzymuje przelew gotówki bezpośrednio z banku, w którym została podpisana umowa kredytowa. Czas realizacji przelewu waha się od 3 do 7 dni roboczych od dnia dostarczenia umowy sprzedaży przez kredytobiorcę.

W przypadku płatności gotówką za mieszkanie najlepszym rozwiązaniem jest opcja wykonania przelewu u notariusza. Jeżeli obie strony umowy posiadają konta w tym samym banku, to przelew zostanie zaksięgowany w ciągu kilku minut. W ten sposób działają najczęściej firmy zajmujące się skupem nieruchomości. W przypadku, kiedy na pieniądze będziemy musieli poczekać, w umowie można zabezpieczyć się rygorem egzekucji w przypadku, na wypadek gdyby pieniądze nie dotarły do sprzedającego.

Zobacz również skup nieruchomości w Warszawie

Czy warto wykonać protokół zdawczo-odbiorczy?

Ważnym punktem przy sprzedaży mieszkania jest również stworzenie protokołu zdawczo- odbiorczego przekazania mieszkania. Nie jest on obowiązkowy, jednak jego przygotowanie pozwala uniknąć nieścisłości i nieporozumień w momencie przekazywania nieruchomości. Zawiera on ściśle określony stan techniczny lokalu, urządzenia, liczbę przekazanych kluczy, a także stan liczników w momencie oddania mieszkania.

Ile wynosi podatek od sprzedaży nieruchomości w 2022 roku i czy muszę go zapłacić?

Kwestia, jaki podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania będziesz zmuszony zapłacić zależy od kilku czynników. Jeśli zdecydujesz się sprzedać własność przed upływem pięciu lat od momentu jej zakupu, jesteś zobowiązany do zapłacenia podatku dochodowego od sprzedaży nieruchomości, który w Polsce obecnie wynosi 19%. Podstawą obliczenia podatku jest dochód, będący różnicą pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości a kosztami uzyskania przychodów, które są pomniejszone o opłaty notarialne czy pośredników. Jeśli natomiast upłynęło 5 lat od jej nabycia, nawet jeśli kwota sprzedaży będzie wyższa niż kupna, zysk ten będzie zwolniony z opodatkowania i złożenia stosownego PIT. W pierwszym przypadku, sprzedający musi wykazać, jaki dochód przyniosła mu transakcja sprzedaży oraz odprowadzić od niej 19%. Podatek od sprzedaży mieszkania można jednak ominąć, jeśli pieniądze ze sprzedaży zdecydujesz się przeznaczyć na realizację innych własnych celów mieszkaniowych. Od momentu sfinalizowania umowy masz na to 3 lata. Zapłaty podatku dochodowego od mieszkania unikniesz również w przypadku, kiedy jego sprzedaż nie przyniesie Ci żadnego zysku, czyli kwota sprzedaży będzie niższa niż kwota, którą my sami zapłaciliśmy za daną nieruchomość.

Chcesz wiedzieć więcej o skupie kamienic?

Jakie kroki podjąć jeśli mieszkanie obciążone jest kredytem hipotecznym?

Sprzedaż mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym jest możliwa, jeśli zdobędziemy na to zgodę banku. W tym przypadku ważne jest, aby spisana finalna umowa sprzedaży miała formę aktu notarialnego. W innym wypadku nie będzie posiadała mocy prawnej. Z kopią tego aktu powinieneś udać się do swojego banku, który przeleje część pieniędzy na nasz rachunek, a drugą na konto naszego banku. Bardzo ważne jest również uzyskanie z banku pisemnego zaświadczenia o uregulowaniu zadłużenia. Następnie swoje kroki należy skierować do wydziału ksiąg wieczystych w odpowiednim sądzie rejonowym i tam złożyć wniosek o usunięcie nieaktualnych informacji oraz wprowadzenie nowych, czyli danych nabywcy oraz jego banku, który ustanawia nową hipotekę. Warto jednak prześledzić wcześniej warunki wcześniejszej spłaty kredytu, aby nie narazić się na dodatkowe koszty i inne utrudnienia.

Ile jest warta twoja nieruchomość? Wycena nieruchomości online

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]