W Internecie dość często zobaczymy zapytania dotyczące ciekawego tematu, jakim jest pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym. Po wpisaniu takiej frazy do popularnej wyszukiwarki Google wyświetli się nam nawet 48 000 wyników. Wiele artykułów prezentowanych przez Google nie zapewnia jednak odpowiedniej wiedzy na temat pożyczania pieniędzy przez osobę „z komornikiem”. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, czy mocno zadłużona osoba może otrzymać pożyczkę. Niestety w praktyce okazuje się, że „pożyczki z komornikiem” są udzielane rzadko i wymagają dodatkowych zabezpieczeń. O wiele lepszą alternatywą dla takiego pożyczkowego rozwiązania może być skup zadłużonych mieszkań.
Pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym – jak działa?
Wspomnianej wcześniej pożyczki z całą pewnością nie otrzyma klient banku lub SKOK-u (spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej). Takie instytucje jak banki i SKOK-i muszą bowiem dbać o bezpieczeństwo pieniędzy powierzonych im przez klientów w ramach kont oraz lokat. W związku z powyższym bank lub SKOK na pewno odrzuci wniosek pożyczkowy od osoby, która ma aktualnie problemy z zajęciem komorniczym.
Warto również zdawać sobie sprawę, że większość firm pożyczkowych nie chce wypłacać pieniędzy osobom znajdującym się w poważnych finansowych tarapatach. Pożyczkodawcy uznają, że każdy taki klient po prostu generuje zbyt duże ryzyko niewypłacalności. Co więcej, zajęcie pewnych składników majątku przez komornika zmniejsza szanse na łatwe odzyskanie pożyczonych pieniędzy.
W związku z powyższym pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym nie jest częstym rozwiązaniem. O takiej pożyczce sporo mówi się w Internecie, ale jej uzyskanie na pewno nie będzie łatwe. Nawet jeśli znajdziemy pożyczkodawcę wyspecjalizowanego w pomocy osobom „z komornikiem”, to koszty pożyczki prawdopodobnie będą bardzo wysokie. Może się też okazać, że osoba pożyczająca nam pieniądze będzie wymagała poręczenia lub weksla. Warto także wspomnieć, że wiele pożyczek dla zadłużonych ma charakter prywatny. W ich przypadku nie obowiązują chroniące konsumenta przepisy ustawy z dnia 12 maja 2011 r.
Dobrowolna sprzedaż nieruchomości to lepsze rozwiązanie
Tak jak już wspomnieliśmy, typowa pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym jest trudna do uzyskania, a jej ewentualne warunki nie są zbyt korzystne. Nasuwa się zatem pytanie, czy może istnieć jakiś alternatywny wariant dla mocno zadłużonych osób. Skup nieruchomości stanowi najlepszą odpowiedź na tak zadane pytanie. Dzięki skorzystaniu z usług firmy skupującej nieruchomości można o wiele łatwiej uporządkować swoją sytuację finansową. Trzeba też pamiętać, że takie rozwiązanie nie generuje kolejnych długów, które w przyszłości mogą okazać się bardzo trudne do spłacenia.
Z usług firmy skupującej nieruchomości (takiej jak np. KupujemyM.pl) mogą skorzystać również osoby nieposiadające na własność całego lokalu, domu lub gruntu. Dzięki ciekawej usłudze, jaką jest skup udziałów w nieruchomościach, długów mogą pozbyć się także osoby posiadające na przykład ułamkowy udział w mieszkaniu.
Wybór usług firmy skupującej nieruchomości, pozwala na pozbycie się zadłużenia nawet w ciągu kolejnych 7 dni – 10 dni. Podany termin będzie realny jeśli klient szybko podejmie decyzję i nie pojawią się żadne problemy formalne. Warto nadmienić, że zwykle możliwa jest wcześniejsza wypłata zadatku, który może posłużyć do spłacenia najpilniejszego zadłużenia. Dzięki pieniądzom uzyskanym po podpisaniu ostatecznej umowy u notariusza klient może spłacić wszystkie swoje zobowiązania.
Czasem okazuje się, że pozostała część środków ze sprzedaży pozwala na zakup mniejszego lokum. Z takiej opcji mogą skorzystać na przykład zadłużeni seniorzy zamieszkujący duży dom jednorodzinny na wsi. W ich przypadku przeprowadzka do miasta będzie się wiązała z licznymi udogodnieniami (np. lepszym dostępem do opieki medycznej i bliskością dzieci oraz wnuków). Pożyczka dla zadłużonych z zajęciem komorniczym oczywiście nie zapewnia takich możliwości i dodatkowo pogłębia zadłużenie.
Z usługi dotyczącej skupu nieruchomości, najlepiej jest skorzystać jak najwcześniej. Jeżeli klient podejmie decyzję odpowiednio szybko, to możliwe będzie uregulowanie jego sytuacji finansowej jeszcze przed wszczęciem egzekucji komorniczej. Sytuacja stanie się bardziej skomplikowana jeśli komornik rozpocznie już swoje czynności. Najbardziej negatywny wariant wiąże się z dokonaniem przez komornika wpisu w księdze wieczystej zajętej nieruchomości. Sprzedaż mieszkania z takim wpisem osobie prywatnej jest praktycznie niemożliwa. Nie można wykluczyć, że firma prowadząca skup mieszkań będzie zainteresowana zakupieniem „M” wcześniej zajętego przez komornika. Przedsiębiorca oferujący skup lokali, musi jednak dobrze oszacować ryzyko, bo komornik mimo zmiany właściciela nadal będzie chciał sprzedać daną nieruchomość.
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]