4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Podatek od nieruchomości 2024 – co trzeba wiedzieć?
Podatek od nieruchomości 2024 – co trzeba wiedzieć?
·

Podatek od nieruchomości 2024 – co trzeba wiedzieć?

Podwyżka maksymalnej stawki podatku od nieruchomości weszła w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku. Okazało się, co wynika z wnikliwej analizy GeTHome, że większość miast wojewódzkich zdecydowała się na wprowadzenie maksymalnych stawek podatku od nieruchomości, co jest bez wątpienia mało optymistyczne dla właścicieli nieruchomości. Na co trzeba się przygotować i co warto wiedzieć na temat podatku obowiązującego od 2024 roku? O tym więcej w naszym artykule. Przedstawiamy górne granice stawek, które jak wiadomo, rokrocznie podlegają waloryzacji.

Chcesz sprzedać kamienicę? Sprawdź nasz skup kamienic

Rekordowe podwyżki podatku od nieruchomości

Rok 2024 nie zapowiada się optymistycznie, a wszystko ze względu na rekordowe podwyżki podatków od nieruchomości. Maksymalna stawka wynosi od 1 zł do 1,15 zł za metr kwadratowy. Oznacza to 15-procentowy wzrost cen, jakie będą musieli uiścić podatnicy w swoim rozliczeniu podatkowym. Sytuacja nie byłaby na tyle stresująca, gdyby nie fakt, że większość miast wojewódzkich zdecydowała się wprowadzić maksymalne stawki podatkowe, jakie obowiązują od początku 2024 roku. W przypadku podatków od nieruchomości, jakimi są obiekty biurowe, usługowe, handlowe i przemysłowe, trzeba przygotować się na uiszczenie opłat w wysokości sięgającej 33,10 zł/m2.

Podatek od nieruchomości 2024 roku dotyczy już nie tylko właścicieli mieszkań. Również właściciele miejsc garażowych mają powody do zmartwień. Rokowania na ten rok nie są optymistyczne również dla posiadaczy garaży. Stawki podatku od nieruchomości 2024 mogą być nawet dziesięciokrotnie wyższe od podatku za mieszkanie. Oznacza to, że maksymalna stawka podatku wyniesie nawet 11,17 zł/m2. Garaże, które stanowią nieodłączną część mieszkania (przynależność), opodatkowane są identyczną stawką podatkową, jak mieszkanie, a więc 1,15 zł/m2.

Warto poczekać do października, kiedy dojdzie do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. W tej kwestii mowa o wyroku dotyczącego części właścicieli mieszkań. Będą oni płacić niższy podatek. Trybunał Konstytucyjny uwzględnił różnicowanie stawek podatku od nieruchomości. Uznano, że opodatkowanie miejsc garażowych z księgą wieczystą, co wiąże się z wyższą stawką, niż w przypadku posiadania garaży bez odrębnej własności, jest niezgodne z Konstytucją RP. Wyróżniono, że miejsca postojowe w garażach wielostanowiskowych są nieodłącznym elementem mieszkań. Ponieważ odroczono utratę mocy obowiązujących przepisów, na wyrok TK trzeba będzie poczekać do początku przyszłego roku (1 stycznia 2025).

Rekordowe podwyżki podatków, jakie weszły w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku, to efekt inflacji. Tak wysokiej podwyżki cen podatków nie odnotowano od 25 lat.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Jak płacić podatek od nieruchomości?

Jak płacić podatki od nieruchomości 2024? W zależności od wysokości kwoty podatkowe opłaca się je na dwa sposoby tak jak dotychczas. Podatki nieprzekraczające całej kwoty podatkowej kwoty 100 zł opłacane są jednorazowo w pierwszym terminie spłaty.

Podatki od nieruchomości 2024 roku, które przekraczają kwotę 100 zł, można płacić w systemie ratalnym, podzielonym na cztery okresy spłaty. Terminy wpłat podatków od nieruchomości pozostają bez zmian. Pierwszą ratę spłacamy do 15 marca, drugą do 15 maja, trzecią ratę płacimy do 15 września, natomiast ostatnią należy wpłacić do 15 listopada.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]