4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Indeks cen mieszkań a inflacja
Najprężniejsze przedsiębiorstwa na polskim rynku zanotowują wyraźny wzrost dochodów i zysków, ale również obciążenie finansowe.
·

Najprężniejsze przedsiębiorstwa na polskim rynku zanotowują wyraźny wzrost dochodów i zysków, ale również obciążenie finansowe.

Podsumowanie rocznych wyników polskich firm

Rok 2022 przyniósł imponujące dochody na poziomie blisko 4 bilionów złotych dla 2000 największych przedsiębiorstw w Polsce, według zestawienia przeprowadzonego przez „Rzeczpospolitą”. Dominującymi sektorami wśród pierwszej dziesiątki były korporacje z sektora górniczo-energetycznego i firmy spożywcze Kolejny rok z rzędu przyznano tytuł największej polskiej firmy Polskiemu Koncernowi Naftowemu Orlen. Na kolejnych miejscach znalazły się Jeronimo Martins Polska oraz PGE Polska Grupa Energetyczna. Wśród dziesięciu największych firm tylko trzy nie były spółkami akcyjnymi: LG Energy Solution Wrocław, Totalizator Sportowy oraz Lidl. Połowa z nich to przedsiębiorstwa państwowe, m.in. PKN Orlen, Polska Grupa Energetyczna i Totalizator Sportowy. W rankingu pojawiły się również KGHM Polska Miedź, Tauron Polska Energia, ArcelorMittal Poland oraz Eurocash.

Stan polskiego biznesu

Analizując całość 2000 badanych firm, około 44% stanowiły polskie oddziały firm zagranicznych. Dochody w 2022 roku dla 2000 największych firm w Polsce były o 32,5% wyższe niż rok wcześniej. Jednak zysk operacyjny netto podążał wolniej – wzrósł o 25% r/r. Wzrosły koszty energii, surowców oraz wynagrodzeń, co miało wpływ na zyski. W 2000 największych polskich firmach środki przeznaczane na wynagrodzenia wzrosły w ujęciu rocznym o 15%. Zadłużenie analizowanych firm również wzrosło, o około 20%. Największe pięć przedsiębiorstw należących do Skarbu Państwa odpowiadało za dwie trzecie dochodów wszystkich dziesięciu największych firm. PKN Orlen wygenerował prawie 41% dochodów (277,6 miliarda złotych).

Sektor IT w Polsce

Pomimo rosnącej branży informatycznej, jej udział wśród największych firm jest niewielki. Zaledwie około 3% z dwóch tysięcy największych polskich firm działa w tym sektorze. Taki sam udział mają w przychodach badanych przedsiębiorstw. Największą firmą w branży IT jest Asseco Poland, które w 2022 roku wygenerowały około 17,4 miliarda złotych przychodów, co stanowi wzrost o 20% w porównaniu do roku poprzedniego. Aby sprawdzić najnowsze trendy, zobacz nasz skup nieruchomości, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]