4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

mieszkanie TBS
Mieszkanie TBS – co to znaczy?
·

Mieszkanie TBS – co to znaczy?

Rynek mieszkaniowy to bardzo obszerna i zróżnicowana strefa. Poruszanie się w niej jest trudne, zwłaszcza dla niezamożnych osób. Na szczęście istnieje kilka rozwiązań, które mogą rozwiązać ich problem, a jednym z nich są mieszkania TBS. Każdy zapewne zetknął się nieraz z tym terminem, jednak często nie jest on zrozumiały. Jeśli więc zastanawiasz się co to mieszkanie TBS – ten tekst jest właśnie dla ciebie.

TBS – co to?

Co to znaczy TBS? Jest to skrót od Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Zostało ono utworzone na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 roku o niektórych formach popierania budownictwa. Powstało z myślą o ludziach niezamożnych i średniozamożnych.

Głównym zadaniem TBS-ów było budowanie niedrogich mieszkań społeczno-czynszowych, przeznaczonych jedynie na wynajem. Dodatkowo zajmowały się one modernizacją oraz remontowaniem własnych zasobów, wynajmowaniem mieszkań, a także administrowaniem budynkami. Pierwszym budynkiem w Polsce, który został wybudowany przez TBS był 36-mieszkaniowy blok w Śremie w sierpniu 1994 roku.

TBS-y występują w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjnej lub spółdzielni, które funkcjonują w oparciu o środki pochodzące z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz grunty będące własnością lokalnych samorządów. Według Dz.U. Z 2021r. poz. 11 od 19 stycznia 2021 roku nie jest możliwe tworzenie nowych Towarzystw Budownictwa Społecznego, które zostaną zastąpione społecznymi inicjatywami mieszkaniowymi.

Przeczytaj również o skupie nieruchomości z lokatorami

TBS – dla kogo?

Warto mieć świadomość tego, że nie każdy może otrzymać mieszkanie TBS. Żeby to zrobić należy spełnić kilka warunków.

Jednym z najważniejszych kryteriów są dochody. Mieszkania TBS z założenia przeznaczone są dla osób, których dochody były zbyt niskie, by móc ubiegać się o kredyt, a równocześnie zbyt wysokie, by móc wejść w posiadanie lokalu komunalnego. Średni dochód osoby samotnej, która umieściła wcześniej tzw. „opłatę partycypacyjną”, nie może przekraczać 1,2 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w danym województwie o więcej niż: 

•20% w przypadku 1-osobowego gospodarstwa domowego,

•80%, gdy gospodarstwo stanowią 2 osoby,

•40% na każdą dodatkową osobę w gospodarstwie domowym składającym się z większej liczby osób, np. o 120%, gdy mowa o 3 osobach.

W sytuacji, jeśli dana osoba nie umieściła opłaty partycypacyjnej, wyżej wymienione warunki ulegają zmianie. Znaczy to tyle, że średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w minionym roku nie może przekraczać:

•110% w gospodarstwie 1-osobowym,

•165%, gdy mowa o 2 osobach,

•205%, kiedy gospodarstwo domowe stanowią 3 osoby,

•240% w 4-osobowym gospodarstwie domowym,

•240% w gospodarstwie większym niż 4-osobowe i powiększane o dodatkowe 40% na każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym,

•1,3 wartości przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto w gospodarce narodowej w województwie.

Należy wiedzieć, iż wszelkie świadczenia pomocy, w tym stypendia, zasiłki, zapomogi itp. nie są brane pod uwagę jako dochód.

Czy istnieją inne warunki jakie trzeba spełnić, aby móc ubiegać się o mieszkanie TBS? Otóż tak, a są to:

• stałe miejsce zamieszkania na terenie gminy, w której chce się nabyć lokal tego typu,

• brak tytułu własności innego mieszkania,

• stałe zatrudnienie oraz lokalizacja miejsca pracy na terenie danej gminy.

Ile kosztuje wynajem mieszkania TBS?

Otóż sprawa wygląda w następujący sposób. Wkład przyszłych najemców powinien wynosić od 10 do maksymalnie 30% wartości odtworzeniowej mieszkania. Należy do tego doliczyć również wysokość potencjalnego czynszu, który według obowiązującego prawa nie może przekroczyć 4% w skali roku wartości odtworzeniowej mieszkania, a tych, które mają dopiero powstać – 5%.

Co ciekawe wartość czynszu jest różna w zależności od danego miasta, gdzie najdroższa jest stolica. Według Polskiej Izby Gospodarczej Towarzystw Budownictwa Społecznego średni czynsz wynosi między 10 a 11 zł na metr kwadratowy mieszkania.

Sprawdź również wycenę nieruchomości online

Czy można wykupić mieszkanie w TBS?

Co jakiś czas w internecie można natknąć się na ogłoszenie zatytułowane „Sprzedam mieszkanie TBS”. Niestety wymagałoby to zmiany odpowiedniej ustawy, gdyż w świetle obowiązującego prawa nieruchomości tego typu można jedynie wynająć. Należy zatem mieć się na baczności, by nie dać się przez kogoś oszukać.

Zalety wynajmu mieszkania TBS

• Niskie koszty – wkład własny przy tego rodzaju lokalu zazwyczaj jest dużo niższy od kosztów kredytu hipotecznego, który trzeba zaciągnąć przy zakupie własnego mieszkania.

• Mało biurokracji – wszelkie formalności dotyczące wynajmu mieszkania TBS są znacznie mniej skomplikowane niż podczas nabywania nowego lokum.

• Komfort mieszkania – mieszkanie TBS można wynajmować przez lata i nie trzeba się obawiać, że z dnia na dzień otrzyma się wypowiedzenie.

• Standard mieszkania – dzięki wykończeniu “pod klucz” nowi lokatorzy mogą wprowadzać się do lokalu już na następny dzień zaraz po podpisaniu umowy najmu, a wszelkie koszty związane z doprowadzeniem mieszkania do takiego standardu wliczane są do czynszu.

• Osoba, będąca pierwszym lokatorem nowego mieszkania TBS może samodzielnie zdecydować o jego wyglądzie.

Wady wynajmu mieszkania TBS

• Mieszkania TBS nie da się wykupić.

• Warunkiem uprawniającym do wynajęcia mieszkania TBS jest obowiązek pracy na terenie gminy, gdzie często tego rodzaju nieruchomości znajdują się w mało atrakcyjnych okolicach takich jak przedmieścia czy dzielnice przemysłowe.

• Czynsz wyższy niż w przypadku wynajmu mieszkania komunalnego, który może zostać podwyższony w zależności od sytuacji finansowej wynajmującego.

Podsumowanie

Czy warto wynajmować mieszkanie TBS? W przypadku, kiedy osoba nie ma możliwości otrzymania kredytu hipotecznego lub nie chce go spłacać przez następne 20-30 lat, a dodatkowo sytuacja rodzinna wymaga stabilizacji – wówczas wynajem mieszkania TBS może okazać się być korzystnym rozwiązaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak sprawdzić w jakiej lokalizacji znajduje się lokal, czy nie wymusza ono zmiany pracy, a także przeanalizować warunki potencjalnego wynajmu. Sprawdź również nasz skup nieruchomości online.

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]