4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Prognozy rynku mieszkaniowego i cen nieruchomości 2023
Trendy na rynku kredytowym są ciągle imponujące – zadziwiające wyniki!
·

Trendy na rynku kredytowym są ciągle imponujące – zadziwiające wyniki!

Rekordowe zainteresowanie kredytem mieszkaniowym

W listopadzie doświadczyliśmy niezwykłego skoku w ilości wniosków o kredyty hipoteczne, ustalając nowy rekord. Liczba osób poszukujących finansowania wzrosła o 193% w porównaniu do roku poprzedniego. Popularność programu „Bezpieczny kredyt 2 procent” kontynuuje pobudzanie rynku. Od kilku miesięcy obserwujemy znaczący wzrost zapytań o kredyty hipoteczne. Efekty szczególnie olśniewają, gdy porównujemy je z danymi z odległego o rok czasu. W listopadzie nie było inaczej. Dane pokazują, że w ostatnim miesiącu aż 39,83 tys. osób starało się o kredyt mieszkaniowy, co stanowi wzrost o 193% w porównaniu z poprzednim rokiem. W listopadzie 2023 r., na co dzień, instytucje finansowe przesyłały zapytania o kredyty mieszkaniowe o wartości większej o 255,4% w porównaniu do listopada 2022 r. Średnia kwota wnioskowanego kredytu osiągnęła rekordowe 429,7 tys. zł. Jest to wzrost o 2,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem oraz o 27,4% w porównaniu z październikiem 2022 r.

Analiza wzrostu zainteresowania kredytem mieszkaniowym

Elevacja wskaźnika opublikowanego przez Biuro Informacji Kredytowej jest wynikiem działania kilku składowych. Na początek, dane porównawcze pochodzą z okresu, który nie był pomyślny dla rynku – końca 2022 r., kiedy zainteresowanie finansowaniem przez ludzi było na niskim poziomie, po szeregu podwyżek stóp procentowych i wprowadzeniu konserwatywnych zasad oceny zdolności kredytowej. Innym składnikiem jest popularny „Bezpieczny kredyt 2 procent”. Ten program dopłat podniósł zainteresowanie kredytem mieszkaniowym do poziomów zbliżonych do tych z 2021 r. (a co więcej, nawet je przewyższył pod względem wartości). Ok. 55% osób ubiegających się o kredyt mieszkaniowy w listopadzie stanowili potencjalni beneficjenci tego programu. Program ten w znacznym stopniu wpływa na wartość finansowania wskazanego w zapytaniach. Tak duże zainteresowanie średnim wnioskowanym kwotami wynikało zarówno ze wzrostu cen nieruchomości, jak i faktu, że wiele osób chciało skorzystać z programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i wnioskowało o kwoty bliskie maksymalnym dozwolonym w ramach tego programu (500 tys. zł dla osób samotnych oraz 600 tys. zł dla małżeństw).

Przyszłość kredytów hipotecznych

Na horyzoncie widać zakończenie działania programu dopłat. Jest prawdopodobne, że dostępne fundusze przeznaczone na dofinansowanie rat zostaną wyczerpane, co doprowadzi do zastopowania przyjmowania nowych wniosków. Wywoła to gwałtowny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe. Natomiast tematykę związaną z jak płacą i zadłużają się Polacy, analizuje również doktor nauk ekonomicznych, który jest zwolennikiem społeczeństwa bez gotówki. Opracował on nawet eksperyment pt. „2 tygodnie bez portfela”, podczas którego rezygnował z banknotów i kart płatniczych na korzyść smartfona. Aby sprawdzić najnowsze trendy, zobacz nasz skup nieruchomości, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]