Przegląd nadchodzącego tygodnia
W najbliższym czasie, najważniejsze będzie skupienie się na inflacji oraz działaniach kluczowych jednostek monetarnych na świecie. Decyzje dotyczące stóp procentowych nie powinny przynieść zaskoczeń, natomiast istotne będą informacje na temat przyszłych działań tych podmiotów. Ponadto, odczytuje się na niepokój związany z polityką i planowanymi głosowaniami nad kwestią zaufania dla Mateusza Morawieckiego, a następnie Donalda Tuska. Wciąż nie wiadomo, jakie posunięcie podejmie PiS przy wyborze kandydata na premiera.
Poniedziałek, 11 grudnia
W kalendarium makroekonomicznym poniedziałku nie możemy spodziewać się ekscytujących punktów. Lokalnie, warto zwrócić uwagę na dane o inflacji CPI w Czechach. Informacje na temat bilansu zagranicznego popłyną z Rumunii, natomiast dane o produkcji przemysłowej przekazują Słowacy. Z krajów spoza naszego regionu, Chiny przedstawią informacje na temat podaży pieniądza (M2).
W tym dniu spodziewane jest głosowanie nad wotum zaufania dla trzeciego rządu Mateusza Morawieckiego. Do zaplanowanego głosowania ma dojść około godziny 15:00, natomiast wcześniej, o 10:00, odbędzie się wygłoszenie exposé. Jeżeli rząd Morawieckiego nie zdobędzie poparcia w Sejmie, posłowie będą mogli zgłosić swojego kandydata. Sejmowa większość planuje zgłosić Donalda Tuska.
Wtorek, 12 grudnia
Brytyjczycy zostaną obarczeni kolejnym zestawem danych, tym razem z tamtejszego rynku pracy. Przyda się odczyt indeksu ZEW w Niemczech, który pokazuje nastroje inwestorów i analityków w niemieckiej gospodarce. Ważnym wydarzeniem dnia będzie raport o inflacji w USA. W tym dniu o godz. 15:00 odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla Donalda Tuska.
Środa, 13 grudnia
Przed skupieniem uwagi inwestorów na sprawach zza oceanu, pojawią się kilka ciekawych informacji z Europy dotyczących finansów i gospodarki. Dnia tego rozpocznie prezydenckie zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska, co oznacza rozpoczęcie odmierzania 100 dni, w których wyborcy będą mogli przekonać się.
Czwartek, 14 grudnia
Inwestorzy nadal będą analizować wyniki zebrania FOMC, gdy kolejne jednostki finansowe podejmą decyzje dotyczące polityki monetarnej. Kolejne decyzje i wystąpienia europejskich jednostek finansowych będą dominować dzień. Również w Stanach Zjednoczonych nie zabraknie danych gospodarczych.
Piątek, 15 grudnia
O godz. 10:00 GUS przedstawi finalne wyliczenia dot. listopadowej inflacji w Polsce. W Brukseli rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej poświęcony konsekwencjom rosyjskiej agresji na Ukrainę, bieżącej sytuacji na rynku energii.
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]