4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Wpływ stóp procentowych na ceny mieszkań
Problemy ekonomiczne w nadchodzących latach zagrażają globalnemu rozwojowi
·

Problemy ekonomiczne w nadchodzących latach zagrażają globalnemu rozwojowi

Wzrost gospodarczy w 2024 roku – przewidywania OECD

Z przeprowadzonej analizy przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że prognozowany globalny wzrost gospodarczy w 2024 r. ma osiągnąć 2,7 proc., co jest wynikiem niższym w porównaniu do 2,9 proc. w 2023 roku.” OECD informuje w swoim najnowszym raporcie, że pomimo wcześniejszych optymistycznych prognoz, rozwój gospodarczy teraz zwalnia. Powody to między innymi nasilające się problemy związane z finansami, osłabienie rynku, a także obniżenie zaufania zarówno przedsiębiorców jak i konsumentów. Zdaniem OECD, na sytuację wpływać będą czynniki takie jak konflikty zbrojne, wysoka inflacja oraz podwyżki stóp procentowych.

Przyszłość gospodarki USA i Chin

Przewiduje się, że dwa największe gospodarczo kraje: Stany Zjednoczone i Chiny zaznają gospodarcze spowolnienie. Prognozowany wzrost gospodarczy USA w 2024 r. ma wynieść jedynie 1,5 proc., podczas gdy prognozowany wzrost na ten rok to 2,4 proc. Przyczyn takiego spadku jest kilka, ale najbardziej wpływa na to jedenastokrotna podwyżka stóp procentowych od marca 2022 roku. Ta strategia pozwoliła zredukować inflację w USA do 3,9 proc., a oczekuje się, że do 2025 roku wyniesie ona 2,2 proc. Według OECD, wolniej rosnąć ma również gospodarka Chin, która zmaga się z problemami na rynku nieruchomości, wysokim bezrobociem oraz spadkiem eksportu. Wzrost gospodarczy Chin w kolejnym roku przewidywany jest na poziomie 4,7 proc. w porównaniu do 5,2 proc. w tym roku.

Wzrost gospodarczy strefy euro

Również strefa euro, która doświadczyła skoku cen energii po ataku na Ukrainę oraz podwyżek stóp procentowych, ma w 2024 r. zanotować wzrost o 0,9 proc. Jest to jednak lepszy wynik wobec prognozy na rok 2023, gdzie wzrost przewidywany jest na poziomie 0,6 proc. Od początku 2020 roku globalna gospodarka doświadcza szereg niepokojących zdarzeń: pandemia Covid-19, konflikt militarny na Ukrainie, wracająca inflacja oraz wysokie stopy procentowe. Mimo tych problemów rok 2023 okazał się gospodarczo stabilny.

Nowe wyzwania dla globalnej gospodarki według OECD

Teraźniejszą sytuację OECD ocenia jako okres, w którym globalna gospodarka stoi przed nowymi zagrożeniami, głównie w związku z rosnącą liczbą napięć geopolitycznych, szczególnie konfliktów na Bliskim Wschodzie. W przypadku nasilenia się tych konfliktów, istnieje ryzyko znacznych zakłóceń na rynkach energii i głównych szlakach handlowych. Aby sprawdzić najnowsze trendy, zobacz nasz skup nieruchomości, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze opinie o skupie nieruchomości
Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]