4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Jak wypowiedzieć umowę najmu?
Jak wypowiedzieć umowę najmu?
·

Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Wynajmowanie mieszkania jest często dbałością o dodatkowy dochód. Nie zawsze wynajem przebiega bez komplikacji, a obydwie strony są zadowolone, że spotkały siebie na swoich drogach. By wypowiedzieć umowę najmu, trzeba przede wszystkim zadbać o przestrzeganie zasad związanych z okresem wypowiedzenia i przygotować to w formie pisemnej, aby nie można było tego dokumentu podważyć. Istnieje także możliwość wypowiedzenia w trybie natychmiastowym, co także warto przeanalizować.

Wypowiedzenie umowy najmu

Umowa najmu podpisywana jest na czas określony lub nieokreślony. Na czas określony ustala się konkretny termin trwania umowy, np. 2 lata. W przypadku umowy na czas nieokreślony w umowie nie znajduje się zapis na temat terminu zakończenia umowy. Dla niektórych wygodniejsza jest taka forma umowy, ponieważ po zakończeniu czasu trwania umowy na czas określony, nie muszą ponawiać podpisania kolejnej umowy. 

Życie nie zawsze układa się wedle naszych oczekiwań i zdarza się, że najemca, który nie stanowił dla nas żadnego problemu, nagle zmienił swoje zachowanie. W takim momencie trzeba zastanowić się nad tym jak wypowiedziec umowe najmu lokalu? Na samym początku trzeba przejrzeć dokumenty i sprawdzić, jaki rodzaj umowy został podpisany w chwili najmu. Jeśli jest to umowa na czas określony, wówczas trzeba sprawdzić, czy zawarty jest w niej zapis na temat okresu wypowiedzenia. W przypadku takiej umowy okres wypowiedzenia szacowany jest na jeden miesiąc. Każda ze stron, która podpisała umowę najmu, może wypowiedzieć ją na tych samych zasadach, z zachowaniem np. miesięcznego okresu wypowiedzenia, jeśli taki jest określony. Ważne, aby taki dokument był złożony pisemnie. Jak zerwać umowę najmu na czas określony? W przypadku podpisywania umów na czas określony trzeba zwrócić uwagę na to, czy jest wyszczególniona możliwość wcześniejszego wypowiedzenia umowy, ponieważ w świetle prawa, jeśli nie ma takiego zapisu, strony zobowiązane są do przestrzegania reguł umowy aż do dnia jej wygaśnięcia. Z reguły jednak wiadomo, że umowy na czas określony samoistnie przestaną obowiązywać po określonym czasie i nie jest on zwykle długi, znacznie więcej pytań zadać można w związku z umowami najmu, które podpisuje się na czas nieokreślony.

Chcesz sprzedać nieruchomość? Sprawdź nasz skup nieruchomości, zrobimy dla Ciebie darmową wycenę online

Co powinno zawierać wypowiedzenie najmu?

Jeśli z jakichś przyczyn decydujemy się rezygnację z wynajmowania mieszkania, zastanawiamy się pewnie jak zerwać umowę najmu? Konieczne będzie przygotowanie pisma, niezależnie od tego, jaką stronę w tej umowie obejmujemy. Oczywiście na samym początku upewnijmy się, że nie podpisaliśmy umowy, w której nie ma możliwości wcześniejszego zerwania umowy, ze względu na brak zapisu dotyczącego wypowiedzenia, co zdarza się przy okazji umów podpisywanych na czas określony. W życiu bywa różnie, czasami sytuacja, nad którą nie mamy żadnej kontroli, wymusza na nas wcześniejszą rezygnację z najmu mieszkania. Trzeba w takim przypadku skoncentrować się na piśmie, a dokładniej wypowiedzeniu. Jak powinno ono wyglądać? Dokument wypowiedzenia umowy najmu musi zawierać konkretne informacje. Musisz na nim uwzględnić datę, miejscowość, swoje dane i dane strony przeciwnej. W dokumencie tym muszą być zawarte również informacje dotyczące lokalu (chodzi głównie o lokalizację), dotyczące umowy, a konkretniej terminu jej zakończenia, jak również uzasadnienie. Dokument ten można napisać bez podania przyczyny, jeśli umowa najmu zawiera taki zapis. Ostatnim etapem tworzenia dokumentu, dzięki któremu można wypowiedzieć umowę najmu, jest podpis. Musi on zawierać dwa odrębne miejsca, aby swój podpis mógł złożyć najemca, jak i wynajmujący. Taki dokument wówczas można złożyć drugiej stronie. Myślę, że to wystarczająca odpowiedź na pytanie, jak wypowiedziec umowe najmu przed terminem.

Umowy na czas nieokreślony

Samo napisanie wypowiedzenia nie jest jednoznaczną odpowiedzią na pytanie, jak zerwac umowe najmu mieszkania, trzeba także zastanowić się nad tym, jaki jest okres wypowiedzenia w przypadku umów na czas nieokreślony. Umowy na czas nieokreślony są wygodne dla osób, które rozważają dłuższą lub krótszą formę wynajmu. Właściciele mieszkań, którzy oferują podpisanie umowy na czas nieokreślony, nie chcą zazwyczaj zamykać się w ramach czasowych. Wypowiedzenie umowy najmu jest wówczas ściśle określone. Wszystko uzależnione jest przede wszystkim od sposobu płacenia czynszu, a konkretniej jej częstotliwości. Oznacza to, że jeżeli czynsz płacimy raz w miesiącu, wówczas okres wypowiedzenia szacowany jest na miesiąc. Jeśli rozliczamy się nieco rzadziej, a więc na przykład co drugi miesiąc wówczas okres wypowiedzenia szacowany jest na trzy miesiące. Wypowiedzenie umowy najmu mieszkania opłacanego dwa razy (lub częściej) w miesiącu oznacza, że obowiązuje nas trzydniowy okres wypowiedzenia. Natomiast, jeśli opłaty pobierane są każdego dnia, wówczas uwzględniony zostaje jeden dzień wyprzedzenia na wypowiedzenie najmu mieszkania.

Wypowiedzenia w trybie natychmiastowym

Istnieją sytuacje, w których można wypowiedzieć umowę najmu w trybie natychmiastowym. Dotyczy to sytuacji, takich jak rażące wady mieszkania, które zostały zatajone przez wynajmującego. Jeśli stan mieszkania pozostawia wiele do życzenia, a nie to było przedmiotem umowy, można wówczas wystąpić o rozwiązanie umowy najmu w trybie natychmiastowym. To oczywiście perspektywa najemcy.

Zobacz też skup udziałów w nieruchomościach

Ze strony wynajmującego jest kilka sytuacji, gdzie można wykorzystać opcję wypowiedzenia umowy najmu w trybie natychmiastowym. Dotyczy to sytuacji, w których najemca korzysta z lokalu niezgodnie z jego przeznaczeniem, a więc kiedy otwiera w nim działalność gospodarczą. Jeśli najemca dewastuje lokal (choć to dość mocne słowo, ale nie dba o jego konserwację, niszczy mienie) wówczas możliwe jest natychmiastowe rozwiązanie umowy najmu. Pierwszym powodem, dla którego właściciele mieszkań decydują się na rozwiązanie umów, jest zazwyczaj problem z płynnością finansową najemcy. Kiedy taka osoba nie płaci czynszu w ustalonym czasie, przez okres 3 miesięcy, wówczas są wszelkie podstawy do tego, aby w trybie natychmiastowym złożyć mu wypowiedzenie umowy najmu. Istnieje jeszcze jedna możliwość w związku z możliwością wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym, mianowicie uciążliwość najemcy. Jeśli sąsiedzi będą zgłaszać pretensje o hałas, który zapewnia im taki lokator i to nie jest jednorazowa sytuacja, wówczas można podjąć kroki w związku z zakończeniem umowy najmu mieszkania takiemu delikwentowi.

Wypowiedzenie natychmiastowe może dotyczyć także innych sytuacji, które są znacznie mniej perspektywiczne zwłaszcza dla osoby wynajmującej. Jeśli właściciel mieszkania zdecyduje się na wypowiedzenie umowy najmu w trybie natychmiastowym, ze względu na konieczność zajęcia mieszkania na własny użytek, wówczas okres wypowiedzenia może przedłużyć się nawet do okresu 6-miesięcznego. Sprawa znacznie bardziej się komplikuje, jeśli okazuje się, że taki najemca nie ma żadnego lokalu zastępczego na oku, wówczas taki czas może przedłużyć się nawet do 3 lat. Nie jest to na pewno optymistyczna wizja dla osoby wynajmującej, a coraz więcej najemców korzysta z przywilejów, jakie im przysługują z tytułu tego, że zdecydowali się wynająć mieszkanie.

W podsumowaniu napiszę tylko, że wynajem mieszkań w celu zarobkowym jest często stosowaną praktyką, ale nie jest to łatwy kawałek chleba, a ludzie, którzy podnajmują takie lokale, coraz sprawniej posługują się prawem, które może działać na ich korzyść. By uniknąć niespodziewanych sytuacji, najlepiej sporządzić treściwą umowę na określonych warunkach, aby dalsze działania w związku z wyprzedzeniem najmu przebiegały bezproblemowo.

Zobacz też opinie o skupie nieruchomości

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]