Ulgi podatkowe dla frankowiczów
Zgodnie z obowiązującymi przepisami i interpretacjami, frankowicze nie muszą obawiać się obciążenia podatkiem dochodowym. Bez względu na to, czy zdecydują się na zawarcie ugody, czy skierują sprawę do sądu, mogą być pewni korzystnej sytuacji podatkowej.
W przypadku ugody, umorzenie zobowiązania, zarówno głównej kwoty długu jak i odsetek, nie jest opodatkowane – tak zdaniem prawa finansowego. To rozporządzenie, dające ulgę podatkową, będzie miało zastosowanie aż do końca 2024 roku, a prawdopodobnie również w kolejnych latach, ponieważ regularnie jest przedłużane. Oznacza to, że argumenty mówiące o końcu tej ulgi są bezpodstawne – wyraził swą opinię doradca podatkowy Mikołaj Duda, z Kancelarii Prawnej Madejczyk.
Frankowicze nie będą musieli płacić podatku PIT zarówno w przypadku podpisania ugody w grudniu, jak i w styczniu – to potwierdził doradca podatkowy, Piotr Juszczyk z InFakt. Juszczyk przypomniał, że zasadniczo umorzenie kwoty kredytu traktowane jest jako dochód kredytobiorcy. Z tego powodu, są one zobowiązane do wystawienia, a następnie przesłania do urzędu skarbowego, formularza PIT-11. Chyba że kredytobiorca spełnia określone warunki ulgi i złoży odpowiednie oświadczenie – wówczas formularz PIT-11 nie jest potrzebny.
Co to za warunki ulgi podatkowej? Podstawowym kryterium jest to, że kredyt powinien zostać udzielony przed 15 stycznia 2015 r., zabezpieczony hipoteką i przeznaczony na jedną inwestycję mieszkaniową, taką jak budowa domu czy zakup mieszkania – wyjaśnił Duda. Kredyty denominowane we frankach powszechnie spełniają te kryteria – potwierdził Juszczyk.
Jak to wygląda w przypadku firmy?
Założyłeś firmę? Następnym krokiem staje się wybór metody rozliczenia z urzędem skarbowym od przyszłych dochodów. Wybierając najbardziej odpowiednią formę opodatkowania, przedsiębiorca może skorzystać na finansach.
Jednak wymiana obiektu zabezpieczenia kredytu nie wyklucza możliwości skorzystania z ulgi podatkowej. To stanowisko jest korzystne, ale warto, aby każdy kredytobiorca sam sprawdził, czy spełnia wszystkie warunki ulgi. Na przykład może okazać się, że część kredytu była wykorzystana na cele niezwiązane z mieszkaniem. W takiej sytuacji, część umorzonej kwoty musi podlegać opodatkowaniu – powiedział Juszczyk.
Pojawiły się również pytania o frankowiczów, którzy nie zdecydowali się na ugody, ale wygrali w sądzie i otrzymali zwrot pieniędzy. Duda wskazuje, że „zwrot pieniędzy, które wcześniej zostały zdeponowane, nie jest uznawany za zysk majątkowy. W takim przypadku nie ma potrzeby obawiać się o podatek.”
Jeśli potrzebujesz sprzedać mieszkanie lub sprawdzić najnowsze trendy, polecamy sprawdzić nasz
skup nieruchomości, tam znajdziesz
skup nieruchomości z problemami, jak i wiele innych usług, a jeśli nie jesteś do nas przekonany polecamy zobaczyć nasze
opinie o skupie nieruchomości.
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]