4 kroki dzielą Cię od sprzedaży

Sprzedaj nam nieruchomość w 4 prostych krokach

Umowa rezerwacyjna - skup nieruchomosci - skup mieszkan
Umowa rezerwacyjna
·

Umowa rezerwacyjna

Kupno mieszkania, bardzo często wiąże się z dużym stresem dla nabywcy – jest to zrozumiałe, gdy w grę wchodzi tak duża suma pieniędzy. Niemniej, nie jest to jedyny czynnik stresogenny. Ogrom formalności, związanych z nabyciem nieruchomości, w pewnym momencie może przytłoczyć Cię na tyle, że sparaliżuje Twoje działania – będziesz bał się dalej procedować, ze strachu, że w trakcie kompletowania dokumentów, ktoś szybszy Cię ubiegnie i zakupi wybrane przez Ciebie mieszkanie. Jak temu zapobiec? Z pomocą przyjdzie Ci umowa rezerwacyjna nieruchomości. W tym artykule dowiesz się, czym jest umowa rezerwacji mieszkania, jak ją podpisać, a także co ją odróżnia od innych tego typu umów.

Czym jest umowa rezerwacyjna mieszkania?

Umowa rezerwacyjna mieszkania, zabezpiecza Twoje interesy w trakcie nabywania nieruchomości od dewelopera. Daje Ci ona pewność, że nikt nie nabędzie wskazanej przez Ciebie nieruchomości, przez określony w umowie czas – deweloper wykreśli ją z listy oferowanych mieszkań. Ty w tym czasie, możesz spokojnie prowadzić z bankiem rozmowy o kredyt hipoteczny, a także – jeśli jest to niezbędne – załatwiać inne, powiązane formalności.

Sama umowa rezerwacyjna, może dzielić się na dwa typy. Pierwsza, jest całkowicie niezobowiązująca i nie wymaga wnoszenia dodatkowych opłat. Podpisując ją, będziesz mógł zerwać ją w dowolnym momencie, bez podawania przyczyny i bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.

Istnieje jednak jeszcze drugi rodzaj takiej umowy. Jest nią umowa rezerwacyjna mieszkania z elementami umowy przedwstępnej. Tutaj, zobowiązanie jest nieco konkretniejsze. W tym wypadku zobowiążesz się bowiem do późniejszego nabycia mieszkania, potwierdzając ten fakt wpłatą zadatku, lub zaliczki. Nadal będziesz mógł zerwać taką umowę, ale możesz ponieść konsekwencje, zależnie od zapisów umowy.

Jeżeli wpłaciłeś zaliczkę, to może ona wrócić w całości na Twoje konto, chyba, że umowa rezerwacyjna stanowiła inaczej. Jeśli zaś wpłaciłeś zadatek, to nie tylko przepadnie on na rzecz dewelopera – będziesz musiał zdublować jego wartość. Zapisy umowy są wzajemne, co oznacza, że jeżeli deweloper nie wywiązałby się z niej, musiałby ponieść taką samą karę (zwrócić Ci dwu krotność zadatku, lub oddać zaliczkę).

Pamiętaj jednak, że umowa rezerwacji mieszkania, nie posiada ustawowej definicji i nie jest regulowana prawnie. Z tego względu, musisz wyjątkowo poważnie podejść do zasad bezpieczeństwa w trakcie jej zawierania. Uważnie przeczytaj każdy punkt, a jeśli masz wątpliwości – pytaj. Nie podejmuj też żadnych, pochopnych decyzji. Rozważ też, czy umowa rezerwacji mieszkania, faktycznie Ci się opłaca – być może zawarcie od razu umowy deweloperskiej, będzie lepszym rozwiązaniem.

Umowa rezerwacyjna z deweloperem – jak zawrzeć i co powinna zawierać?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że wskazana przez Ciebie nieruchomość, nie zostanie sprzedana w trakcie załatwiania przez Ciebie pobocznych formalności, to umowa rezerwacyjna z deweloperem jest jak najbardziej wskazana. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę treść i charakter przepisów, jakie powinny znaleźć się w takiej umowie, warto żebyś rozważył, czy umowa deweloperska nie ma więcej sensu.

Umowa deweloperska, dużo lepiej chroni Twoje interesy na gruncie prawnym, niż umowa rezerwacyjna. Ramy umowy deweloperskiej określone są przez odrębną ustawę, stworzoną właśnie w celu ochrony przyszłych lokatorów, a zobowiązania, wynikające z jej treści, są w praktyce takie same.

Jeżeli mimo wszystko, umowa rezerwacyjna mieszkania przekonuje Cię bardziej, poniżej znajdziesz wykaz informacji, które powinny stanowić jej treść. Koniecznie porównaj tę listę do zapisów, jakie powinny znaleźć się w umowie deweloperskiej.

  • Oznaczenie stron, zawierających umowę, wraz z datą i miejscem zawarcia,
  • Adres i oznaczenie nieruchomości, stanowiącej przedmiot umowy,
  • Jej powierzchnia, rozkład pomieszczeń i stan techniczny,
  • Zabudowania dodatkowe i zależne (np.: piwnica lub garaż),
  • Numer księgi wieczystej,
  • Czas obowiązywania rezerwacji,
  • Sposoby zerwania umowy, ze szczególnym uwzględnieniem charakteru opłaty wnoszonej przez Ciebie i tego, jakie będą jej dalsze losy po zerwaniu umowy.

Jak widzisz, umowa rezerwacyjna mieszkania, do złudzenia przypomina umowę deweloperską ? jest po prostu bezpieczniejsza dla dewelopera. O ile na rynku wtórnym nie staniesz przed takimi dylematami, każdorazowo sporządzając po prostu umowę przedwstępną sprzedaży mieszkania, o tyle tutaj, musisz się dwa razy zastanowić przed złożeniem podpisu.

Ile wynosi opłata rezerwacyjna?

Opłata rezerwacyjna, bardzo często koreluje z wartością nieruchomości, która jest rezerwowana. Bez względu jednak na to, czy mowa o zadatku, czy o zaliczce, musisz przygotować się na koszt rzędu dwóch, do nawet dwudziestu tysięcy złotych.

Pamiętaj jednak, by dokładnie określić ramy, w jakich deweloper może dysponować funduszami – czyli oznaczyć rodzaj wpłaty (zadatek lub zaliczka) oraz warunki, na jakich opłata rezerwacyjna powinna wrócić na Twoje konto.

Chcesz sprzedać mieszkanie zadłużone, albo takie, które wymaga gruntownego remontu? Masz na sprzedaż mieszkanie obciążone prawnie, albo pochodzące ze spadku? Nie czekaj – nasz skup nieruchomości online, z przyjemnością odkupi Twoją nieruchomość! Skontaktuj się z nami przez Formularz Kontaktowy, a Twoje mieszkanie zostanie sprzedane już w ciągu kilku dni!

Ocena
Oceń stronę
[Wszystkie: 0 Średnia: 0]